Készült egy számítás arról, mennyibe kerül egy mozgósított személy kiképzése, felfegyverzése és ellátása havi szinten: ez körülbelül 80 ezer hrivnya katonánként. Ez azt jelenti, hogy a hátországban naponta 4-5 embernek kell dolgoznia ahhoz, hogy biztosítsák az egy főre szükséges összeget. Ugyanezt a számot – egy katona után négy-öt munkás – Volodimir Zelenszkij elnök is hangoztatta már a nyilvánosság előtt. Tehát e logika szerint ahhoz, hogy további 500 ezer főt mozgósítsanak az országban, legalább 2 millió adófizetőt kell felmenteni a katonai szolgálat alól.
Erre reagálva az Ukrajinszka Pravda hírportál készített egy elemzést, melynek adatai szerint jelenleg 11,1 millió hadköteles férfi él Ukrajnában, vagyis ennyi 25-60 év közötti férfi rendelkezik adóazonosító számmal. Közülük több mint egymillióan, tehát az összlétszám 11 százaléka teljesít szolgálatot a hadseregben. Ugyanakkor a hírportál elemzője szerint a potenciálisan mozgósíthatók közel felét azonnal ki kell vonni a létszámból, ugyanis csaknem 3 millió férfi maradt a 2014 óta megszállt területeken, hozzávetőleg egymillióan külföldön tartózkodnak, további legalább 1,5 millióan pedig különböző fogyatékossággal küzdenek.
A cikkből kiderül, hogy így valójában csak két kategória mozgósítható az országban. Az egyik a körülbelül 2,8 millió hivatalosan foglalkoztatott férfi és a szintén az erősebb nemhez tartozó csaknem 600 ezer aktív vállalkozó. A második kategória pedig az árnyékgazdaságban tevékenykedők, tehát azok a férfiak, akik Ukrajnában tartózkodnak, ám róluk az állam a személyi azonosító számukon kívül egyáltalán nem tud semmit. Ők majdnem 950 ezren vannak.
Az elemzés szerint jelenleg sokkal könnyebb azokat mozgósítani, akikről az államnak van tudomása, ám a döntéshozók szerint sok vállalatnál már kritikus a helyzet, nincs aki dolgozzon. Éppen ezért jött a gazdasági felmentés ötlete, vagyis az, hogy a cégek lehetőséget kapjanak arra, hogy a költségvetésbe befizetett bizonyos összegű adóért cserébe az alkalmazottaiknak felmentést adjanak a hadseregben való szolgálat alól.
A téma rendkívül összetett és sokrétű, hiszen mind etikai, mind gazdasági és társadalmi szempontokat is érint. Ukrajnának ugyanis meg kell találnia a kényes egyensúlyt a védekezés és a gazdasági stabilitás között. A hatalmas anyagi és emberi erőforrás, amely a hadsereg fenntartásához szükséges, nem csak a döntéshozókra, hanem a társadalomra is jelentős terhet ró. A gazdasági felmentés ötlete, bár újszerű megoldást kínál, tovább bonyolíthatja a helyzetet, mivel újabb dilemmákat vet fel a munkaerőpiac és a társadalmi igazságosság tekintetében. Felmerül a kérdés, el lehet majd magyarázni az objektív okokból pénzszűkében lévő embereknek, hogy ez az ára rossz anyagi helyzetüknek? És vajon elfogadja ezt egy olyan katona anyja, akinek a fia már a fronton van, hogy a másikat felmentik bizonyos összeg ellenében?
A helyzet a muskétások által híressé vált mondás újragondolt verziójára emlékeztet: öt az egyért, egy mindenkiért. Talán működhet…