– Idei első tárlatunk a háború harmadik évében igazi szürreális mesevilágba kalauzol minket – fogalmazott Bacskai József főkonzul a Bokotej Lóránt festőművész, fafaragó alkotásaiból rendezett kiállítás megnyitóján Magyarország Ungvári Főkonzulátusán szerdán. Rámutatott, hogy az ilosvai születésű alkotó egyedi és különleges alkotásaiban keveredik a kubizmus, szürrealizmus és impresszionizmus.
Szabó Sándor
Bacskai József röviden ismertette a művész életútját, kiemelve azt, hogy bár a család a középiskola befejezése után orvosi pályára szánta, ám ő tanulmányait a Lembergi Iparművészeti Főiskola festészeti és szobrászati szakán folytatta. Hozzátette: a diploma megszerzését követően kezdetét vette egy rendhagyó életút, egy különleges alkotói pálya a Krím félszigeten, Szibériában, Munkácson, Beregszentmiklóson keresztül.
A művész munkásságáról szólva a főkonzul megjegyezte: Bokotej Lóránt festményei azt bizonyítják, hogy az élet szép, az élethez ragaszkodni kell. Egyedi és különleges alkotásaival képes megszólítani a ma emberét. Munkáiban mesterien ötvözi a klasszikus, a modern és posztmodern elemeket, ezáltal alkotásai energikusak, vibrálóak, szinte egy másik dimenzióba repítik a szemlélőt. Alkotói szemléletének alakulására Csontváry Kosztka Tivadar és Van Gogh képei felszabadító erővel hatottak.
– Nagy öröm, hogy a több mint két éve tartó háború ellenére a kulturális élet folytatódik Kárpátalján
– fogalmazott Bacskai József, aki azt kívánta, hogy 2024-ben legyen vége ennek a pusztító háborúnak és életünk visszatérhessen megszokott medrébe.
A főkonzul hangot adott azon meggyőződésének, miszerint a mostani nehéz időkben még inkább fontos, hogy legyenek olyan tartalmas, építő jellegű kulturális programok, amelyek valamelyest ellensúlyozni tudják a háború okozta félelmet és bizonytalanságot.
„Ha sokáig nézel dolgokat, egyre érettebb leszel és mélyebbre látsz”
– idézte Vincent Van Gogh holland festőművész szavait beszéde végén Bacskai József, majd azt kívánta a jelenlévőknek, hogy ez a csoda történjen meg most velük is.
Andrij Seketa, a Kárpátaljai Megyei Tanács első alelnöke nagyon fontos kezdeményezésnek nevezte, hogy a külképviselet a háború ellenére folytatja a kulturális tevékenységét. Elmondta, hogy több kiállítás-megnyitón részt vett már, de ennyi érdeklődőt még nem látott itt, ami szerinte fantasztikus eredmény. Itt az emberek találkozhatnak, beszélgethetnek, megismerkedhetnek a művészettel és a kultúrával, valamint nagyszerű alkotók munkáival – mondta.
Bohdan Andrijiv, Ungvár polgármestere beszédében méltatta Bokotej Lóránt munkásságát és fontosnak nevezte, hogy a főkonzulátus ilyen nehéz háború időkben is figyelmet szentel a kultúrának, hiszen – mint fogalmazott – enélkül ma a világban senkinek nincs jövője.
Viktor Kravcsuk, a Kárpátalja Megyei Katonai Közigazgatás kulturális főosztályának helyettes vezetője örömtelenek nevezte, hogy számos kárpátaljai művész is megtisztelte jelenlétével a megnyitót, hogy ezzel is támogassák a kollégájukat. Hozzátette: fontos, hogy a művészek a háború ellenére folytatják az alkotómunkát, ugyanis ezzel is közelebb hozzák a régen várt győzelmet.
Borisz Kuzma, az Ukrán Nemzeti Képzőművészeti Szövetség kárpátaljai megyei szervezetének elnöke az alkotó méltatása során kiemelte, hogy Bokotej Lóránt élete során számos megpróbáltatáson ment keresztül. Az utóbbi években, mióta ismét Kárpátalján él az alkotásnak szenteli minden idejét, műveit mindenki számára tartogatnak tanulságot és igazi élményt nyújtanak.
– Nagy örömmel tölt el és boldoggá tesz, hogy ilyen sokan eljöttek, hogy kíváncsiak a munkáimra – jegyezte meg Bokotej Lóránt, aki köszönetet mondott a főkonzulátus munkatársainak a kiállítás megszervezéséért. Az alkotó köszöntőjében elmondta, nagyon meglepte, hogy a főkonzul mellett személyesen megjelent Ungvár polgármestere, több megyei vezető, valamit eljöttek a megnyitóra barátai és művésztársai is. Hozzátette: ez a fogadtatás további alkotómunkára, kísérletezésre sarkallja őt. Végezetül köszönetet mondott feleségének, aki a biztos hátteret, harmonikus körülményeket teremt a számára a munkához.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.