Magyarország Beregszászi Konzulátusa Gulácsy-termében került megrendezésre az Irodalmi Kilátó. A rendezvényt a 30 éves Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége (MÉKK) és a 15 éves Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) közös szervezte. A résztvevőket Fülöp Andrea konzul köszöntötte.
Hegedűs Csilla
Dr. Gyebnár István megnyitójában kiemelte, a kultúra nemcsak tudást és műveltséget hordoz, hanem erkölcsöt is. A magyar kultúra továbbadását senki más nem végzi el helyettünk, csak mi, magunk tehetjük ezt.
– A mostani esemény méltó bizonyítéka annak, hogy a kárpátaljai magyarság büszke múltjára, de a jövőnek is építkezik. Sokszor feltesszük a kérdést: mi is a művészet szerepe a társadalomban? A művészet mindig is tükörképe volt annak a kultúrának, amelyben az alkotás létrejött. Az irodalomnak a művészeteken belül is sajátos szerepet tulajdoníthatunk, hiszen döntő mértékben alakította és alakítja személyiségünket, kulturális önismeretünket, a világról alkotott véleményünket. A nemzeti irodalom mellett mára kialakult az irodalmi nemzet fogalma is, mely szintén szolgálja azt az alapvető célt, hogy a mai globalizálódó világunkban meg kell tudjuk őrizni identitásunkat. Ehhez kívánok sikereket, eredményes alkotómunkát – jegyezte meg a külképviselet ideiglenes ügyvivője.
Vári Fábián László, az Együtt főszerkesztője, az MMA irodalmi tagozatának vezetője szintén megosztotta gondolatait a találkozó résztvevőivel.
– A mai rendezvénynek is az a feladata, hogy a Kárpátalján élő, kultúra iránt érdeklődő magyar lakosságot, a kultúra képviselőit üdvözölhessük abból az alkalomból, hogy megjelentek a lapszámaink, és megjelent az az antológia, amely a kárpátaljai magyar kortárs irodalom háborúellenes írásait tartalmazza. A kötet olyan verseket, kisprózai műveket tartalmaz, melyek elítélik a háborút, az esztelen vérontást – ezek a művészi válaszok a borzalmakra.
2014 óta megszaporodtak az olyan írások, amelyek elítélik a háborút, a békéért szólnak. Így merült fel bennünk az antológia összeállításának ötlete, így született meg a Szégyenpiac, a kortárs kárpátaljai magyar irodalom háborúellenes művei
– fejtette ki Vári Fábián László. A két éve tartó háborúval kapcsolatban a Kossuth-díjas költői kérdést feltéve jegyezte meg: vajon mi lesz majd, ha lezárul ez a háború? – Mi szeretnénk bízni abban, hogy az ország helyén ország marad, hogy a háború okozta sebek begyógyulnak. Remélni szeretnénk azt, hogy ebből okulni fog minkét fél, és okulni fognak azok is, akik szították ezt az egészet, és egyszer majd nyugalom lesz a földön – hangsúlyozta a Vári Fábián László.
A kötet írásait Dupka György felelős kiadó válogatta és állította össze. A címét Marcsák Gergely a Szégyenpiac című sorozat adta, és az alcím is nagyon beszédes: Tollal a békéért az orosz-ukrán háború árnyékában.
Marcsák Gergely költő, verséneklő Füzesi Magda A kis sikátor balladája című versét saját megzenésítésében énekelte el, majd Dupka György író vette át a szót. Mint mondta, az alkalom nem szokványos író-olvasó találkozó, inkább a megjelent könyvek sajtóbemutatója. Mind a Szégyenpiac, mind Shrek Tímea Ördögszeg című, kárpátaljai meséket tartalmazó könyvének illusztrációit Kutasi Csaba tiszapéterfalvai grafikus készítette. A MÉKK elnöke bemutatta a fiatal művészt, majd megnyitotta az alkotásaiból összeállított kamarakiállítást.
A pályakezdő képzőművész elmondta, most első alkalommal adódott lehetősége arra, hogy illusztrációkat készítsen, és nagyon évezte ezt a feladatot.
– Egyszerre kaptam felkérést az említett könyvek illusztrálására, így egyszerre dolgoztam mindkét, merőben eltérő témán. Nem volt egyszerű, de hamar hozzászoktam a párhuzamos munkához. Amikor az Ördögszeget olvastam, jókat nevettem a meséken, amikor viszont a Szégyenpiacba olvastam bele, egészen más érzések ejtettek rabul. Örömmel tölt el, hogy a szerzőknek tetszett az, amit csináltam, ezért a jövőben is szívesen vállalok hasonló felkérést
– mondta az ifjú képzőművész.
Shrek Tímea mesekönyvének megírásáról vallott. Mint mondta, az Ördögszeg nemcsak az övé, a kárpátaljai embereké, hiszen ötleteket felhasználva egyúttal egy gyűjtés is. Felolvasta a Sári tehén című mesét, majd megköszönte Kutasi Csabának a nagyszerű illusztrációkat.
Szemere Judit, a Szégyenpiac szerkesztője elmondta, az Együtt folyóirat szerzői körének antológiája 2014-től, a polgárháborútól mostanáig zajló tíz évet öleli fel.
– Az elmúlt évek alatt a mi életünkben is nagyon nagy változások történtek, és ezek az írások, ezeket dokumentálja. Dupka György 2022 februárjától íródott naplójegyzetei közeli betekintést mutatnak az itteni valóságba. Számunkra mindez nem újdonság, mert mi átéltük, de azokra, akik a határ túloldalán olvassák, nagy hatással lehetnek ezek a sorok. A határ túloldalán élő Szőllősy Tibor is naplójegyzeteket írt, ő az ott megélt tapasztalatait vetette papírra, önkéntesként járt a határra, úgy segített, ahogy tudott.
– informált a szerkesztő.
Végül a Szégyenpiac című antológia jelen lévő szerzői, Vári Fábián László, Marcsák Gergely, Sz. Kárpáthy Kata, Shrek Tímea és Dupka György olvasott fel egy-egy írást a kötetből. Az alkalmon közreműködött Pitkin, aki az Itt és most című, saját szerzeményét adta elő.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.