A nemzetpolitikának az alapja a folyamatosság és a stabilitás, ezért folyamatossá vált a külhoni szervezetek támogatása, amely lehetővé tette, hogy a Kárpát-medencében és a diaszpórában erős közösségek jöttek létre. A nemzetpolitika rendszer szintű és kiszámítható, folyamatos építkezés tapasztalható, és a külhoni szervezetek és közösségek mindig érezhették azt, hogy Magyarország kormányára mindig számíthatnak.
Balogh Zsolt (Budapest–Ungvár)
Ezekkel a gondolatokkal kezdte Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára azt a sajtótájékoztatót, amelyen a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság idei nyílt pályázatait mutatta be.
A pályázati felhívások minden évben meg lettek hirdetve, így 2024-ben az Együttműködő nemzet évében is három kategóriában lehet pályázatokat benyújtani a külhoni magyar és diaszpórában található magyar szervezeteknek. Ebben az esztendőben
az Együttműködő Nemzet Program, Együttműködő Nemzet Diaszpóra Program és a Kárpát-medencei Testvértelepülési Program keretében 3 milliárd forint összegű támogatás érhető el.
Potápi kiemelte, hogy a külhoni szervezetek támogatása 2011-től kezdődött rendszer szinten és ebben az eltelt időszakban közel harminc ezer tevékenység részesült támogatásban a Kárpát-medencében, illetve a diaszpórában.
Az Együttműködő nemzet program keretében a külhoni magyar szervezetek 2 milliárd forintra pályázhatnak működésre, fejlesztésre, programok és rendezvények megvalósítására. Az államtitkár aláhúzta, hogy a pályázati kiírás keretében egy pályázó egy pályázatot nyújthat be. Az oktatás, a kultúra, az egyház, a sport, az ifjúság és a közösség építésének területén lehet pályázni, ahol magyar szervezetek a működésüket, eszközbeszerzésüket vagy programok megvalósítását, lebonyolítását célozhatják meg.
A harmadik pályázati kategória ez a Testvértelepülési Program, ahol a keretösszeg 2,5 milliárd forint, ahol magyarországi és külhoni települések közötti kapcsolatok fejlesztésére, elmélyítésére lehet pályázni. Ezt a programot először 2015-ben hirdette meg a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság, amelynek köszönhetően 1154 testvértelepülési kapcsolat jött létre és erősödött meg. Kárpátalja viszonylatában ez 71 testvértelepülési együttműködést jelent.
Az idei pályázati kiírások a mai naptól elérhetőek a www. kulhonimagyarok.hu és a www.bgazrt.hu honlapon. Benyújtási határidő április 3-a 14:00 óra. Kizárólag elektronikusan nyújthatóak be a pályázatok.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.