A Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola kétnapos Tulipános Hangszeres és Oktatói Napokat szervezett a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola bázisán. A vendégeket, Kárpátalja szinte minden szegletéből érkezett koreográfusokat, ének- és hangszeroktatókat Kepics Andzselika köszöntötte. Örömmel konstatálta, hogy mára a Tulipán Tanoda hálózatán belül három alapfokú művészeti iskola működik, valamint 75 kárpátaljai helyszínen kihelyezett szakkörök vannak.
Hegedűs Csilla
– Kárpátalja-szerte nyolcvan szakember összesen 2342 gyermekkel foglalkozik, ezért nagyon fontos számunkra a tanárok továbbképzése. A mostani programunk célja a magyar népi hangszeres játék népszerűsítése, valamint a tanárok továbbképzési lehetőségének biztosítása. Jó tudni, hogy a mostani, kétnapos képzésen közel hetven kolléga vesz részt, ami bizonyítja, számukra is fontos, hogy a legjobb tudásuk szerint, szívvel-lélekkel tudják átadni a gyermekeknek a magyar népművészet értékeit, csodás hagyományainkat és népzenei kultúránkat – hangsúlyozta a tanoda igazgatója.
Dr. Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkár, neveléstudományi kutató, néptáncpedagógus, az Így tedd rá! Program alapítója és magalkotója húsz éven keresztül pedagógusként járta a Kárpát-medencét és a diaszpóra magyar közösségeit. A főiskolán megtartott előadásában kifejtette, először hat évvel ezelőtt járt Kárpátalján, azon belül is Beregszászban, és már akkor mély hatást tette rá ez a vidék, az itt élő értékes emberek.
– Különös feladatot szánt a Jó Isten a kárpátaljai magyarságnak, ami nem mindig vidám, de mégis úgy gondolom, a kihívások azok, amik számtalan dologra megtanítanak minket – fogalmazott az államtitkár.
– Először a Covid-járvány idején kértem a családanyáktól, a pedagógusoktól, hogy a félelemnél legyen hangosabb az ének, erősebb a tánc, a zene és a játék.
Ezt kérem most is mindenkitől – tette hozzá Balatoni Katalin. Megjegyezte továbbá, hogy azt a kulturális tőkét, amivel mi rendelkezünk, kiválóan alkalmazhatjuk a különböző pedagógiai folyamatokban.
Dr. Orosz Ildikó, a főiskola elnöke köszöntötte a szórványprogram-felelősöket is, hiszen ők is részt vettek a kétnapos továbbképzésen, majd összefoglaló előadást tartott a kezdetektől napjainkig. Mint mondta, az oktatás folyamatát újra át kell gondolni.
– Meggyőződésem, minden pedagógus számára fontos, hogy fejlődjön és tanuljon, találkozzon más szakemberekkel, megossza a gondolatait. A pedagógusszövetség ezért szervez konferenciákat. Most a Tulipán Tanodában oktatók képzése mellett szórványkonferenciát is szerveztünk, a résztvevőket a kárpátaljai magyar nyelvű oktatás állami intézményes hálózatának problémáival ismertettük meg – jegyezte meg a pedagógusszövetség elnöke.
A képzésnek nemcsak elméleti, hanem gyakorlati része is volt. Jaró Klaudia, az Így tedd rá! Program kárpátaljai származású oktatója kárpátaljai játékokkal várta a pedagógusokat, Balatoni Katalin pedig olyan módszertani elemeket mutatott be, amelyeket az oktatók a foglalkozások során könnyedén be tudnak építeni. A képzésben továbbá a következő oktatók vettek részt: Nagy Csaba Bartók Béla-díjas, Liszt Ferenc-díjas tárogatóművész; a Farkas Zoli és Bandája zenekar vezetője; Böröcz Ákos, a Zeneakadémia növendéke, a Dobroda zenekar nagybőgőse; Deák-Volom Dávid budapesti zeneszerző, harmonika-, klarinét- és furulyatanár, a Kárpát FM–Folkclassic Music zenekar vezetője és zeneszerzője, a Fitos Dezső Társulat hivatásos zenekarának fúvósa; Jaró Klaudia, Nauner-Agárdi Éva, a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium citeratanára, valamint Gólya Márton József okleveles népi cimbalomtanár.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.