A KárpátHáz Civil Szervezet negyedik, legnagyobb beruházása valósul meg.
Az 1970-es évek elején átadott beregújfalui kultúrház épülete mára szinte az enyészetté vált. Falai romosak, tetőszerkezete beázik, a 300 férőhelyes nézőtér és a színpad is tönkrement.Nagy szívfájdalma ez a helyieknek, és a Nagyberegi Kistérség vezetőinek is. Önerőből nem tudják felújítani az egykor impozáns épületet. Éppen ezért, amikor a KárpátHáz Civil Szervezet jelezte, hogy a Beregvidéki Kultúrház-felújító Programjuk következő helyszíne ez a település lesz, nagy volt az öröm.
Hegedűs Csilla
– Nehéz hónapok és rengeteg munka áll mögöttünk, de hála Istennek az adminisztratív, bürokratikus útvesztőkön sikeresen túl vagyunk, így a kultúrház felújítása elkezdődött, mégpedig a legfontosabbal, a tetőszerkezettel. Úgy vélem, a következő hónapok sem lesznek egyszerűek, de a csapat, mely a projekt mögé állt – a magyar kormány, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a megyei képviselők, a KárpátHáz Civil Szervezet munkatársai, a helyi önkormányzat –, az előttünk álló akadályokat is sikeresen fogja venni – hangsúlyozta Tóth Győző. – Badaló, Csetfalva és Halábor után a beregújfalui a negyedik kultúrház, amelynek felújítását szervezetünk felvállalta. Remélem, hogy
ezek az omladozó falak, a betört ablakok, a beszegelt ajtók, a beázott mennyezet a következő hónapokban eltűnnek, és a II. Rákóczi Ferencről elnevezett kultúrház a Nagyberegi Kistérség egyik ékköve lesz – tette hozzá a KárpátHáz Civil Szervezet ügyvezető igazgatója.
Gyebnár István, a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője példaértékűnek tartotta a program kezdeményezőjének, a KárpátHáz Civil Szervezetnek a tevékenységét.
– A magyar kormány továbbra is fontosnak tartja, hogy a kárpátaljai magyarság a nehéz körülmények ellenére fejlődjön. Hogy az embereknek olyan életteret biztosítsunk, amely hosszú távon lehetővé teszi kulturális igényeik kielégítését, szociális kapcsolataik fejlesztését. Az is fontos, hogy egy faluban legyen egy olyan hely, ahol a közösség tagjai találkoznak, szórakozhatnak, kulturális programokat szervezhetnek – hangsúlyozta a diplomata, majd köszönetet mondott Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkárnak, aki felkarolja, és anyagilag támogatja ezt, és az ehhez hasonló projekteket.
Urszta János, a Nagyberegi Kistérség polgármestere elárulta, hosszú évek óta sóvárognak Beregújfaluban azért, hogy az egykor szép és népes kultúrházuk megújuljon, és gyerekzsivaj töltse be.
Sajnos sok intézményi épületünk olyan rossz állapotban van, mint a beregújfalui, de nekünk sajnos nincs lehetőségünk ezeket felújítani. Hálámat és köszönetemet szeretném kifejezni ezért elsősorban a magyar kormánynak, Péter Csaba megyei képviselőnek, és természetesen a KárpátHáz Civil Szervezetnek – fejtette ki a polgármester.
Halász Dezső helyi református lelkész Máté evangéliumából idézett, mégpedig a kősziklára épített ház történetét:
„Aki tehát hallja tőlem ezeket a beszédeket, és cselekszi azokat, hasonló lesz az okos emberhez, aki kősziklára építette a házát. És ömlött a zápor, és jöttek az árvizek, feltámadtak a szelek, és nekidőltek annak a háznak, de nem omlott össze, mert kősziklára volt alapozva”.
– Jézus az építkezés példáját használja ebben a történetben, miszerint nagyon fontos az alapozás, és mindezt a mi életünkhöz hasonlítja. Azt kívánom, hogy építsük úgy az életünket, hogy az Úr elfogadjon bennünket, hogy legyen hitünk, reménységünk, bízzunk a Mindenható Istenben – fogalmazott a lelkipásztor, majd a felavatott látványtervre, a jelenlévőkre, a projekt sikerére Isten gazdag áldását kérte.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.