Szörnyű iskolai tragédia a megyeszékhelyen – Tornaóra közben elhunyt egy tizedikes iskolás Ungváron

Egy tizedik osztályos fiatal hirtelen halála sokkolta az elmúlt napokban a kárpátaljai megyeszékhelyet. A tragédia a szakosított középiskolában, ismertebb nevén az ungvári líceumban történt.

Magyar Tímea

A nyilvánosságra került információk szerint a fiú a tornaórán lett rosszul és elvesztette az eszméletét. A helyszínre riasztott mentőorvosok két órán át próbáltak segíteni rajta, ám eredménytelenül. Az oktatási intézményben tart a vizsgálat. Az eset kapcsán törvényszéki orvosi vizsgálatot rendeltek el, hogy megállapítsák a halál okát. S ugyan március 9-én végső nyugalomra helyezték, halálának okáról továbbra sem jelent meg semmilyen információ. Sőt, valószínűleg nem is fog. A gyakorlat ugyanis azt mutatja, a felelősség elkerülése érdekében a legritkább esetben derül ki, kinek a vétke vagy mulasztása egy-egy ilyen végzetes eset.

Ismeretes, hogy Heorhij Hibalov sportoló volt. A fiatalember az OLYMPIC sportklub úszója volt, őszinte, kedves, felelősségteljes, kitartó, mindig mosolygós, jó barátként és igazi sportolóként ismerték társai – írták a sportklub oldalán megjelent megemlékezésben.
Sajnos a hasonló, hirtelen bekövetkező halálesetek nem egyediek. Igencsak megdöbbentő ez, amikor pont a sportolók körében történik, akik elvileg rendszeres egészségügyi vizsgálaton esnek át. Ám az elmúlt évek hírei között kutatva kiderül, több ilyen eset is történt világszerte. „Extrém hőségben kellett futnia tornaórán, meghalt egy 12 éves kisfiú Dél-Kaliforniában”, „Tiszadadán, a tornaóra végén esett össze egy 12 éves fiú, túlélte”, „Tornaórán halt meg egy 17 éves diák Kiskunfélegyházán”, „A tornaórán halt meg egy 14 éves fiú a szlovákiai Igló egyik általános iskolájában”, „Agyvérzés miatt halt meg a tornaórán a jászberényi Belvárosi Általános Iskola tanulója”. Ilyen szalagcímek jönnek szembe velünk az interneten a hirtelenhalál szavakra rákeresve.

Arról, mi okozhat leggyakrabban hirtelenhalált, dr. Riskó Sándort, az Ungvári Városi Klinikai Kórház kardiológusát kérdeztük.

– A szív egy izompumpa, vérrel működik, mely a koszorúereken jut el a szívizomhoz. De a működési ritmusát a szív elektromos hálózata biztosítja. Három oka lehet a hirtelen szívleállásnak: a szívet működtető elektromos hálózat kaotikus működése, vérrög, illetve a szívizom betegsége. A 40 év feletti áldozatok többsége, akinél hirtelen szívleállás történt, soha nem volt orvosnál: olyan oka volt a bajnak, amiről nem is tudott. Viszont a tragédiák 50 százalékát, ha idejekorán kiderítjük az okokat, megelőzhetjük.

Fiatal korban a hirtelen szívleállás leggyakoribb oka az úgynevezett hipertofiás kardiomiopatia, ami öröklődik. Tehát, ha a szülőknél előfordult hirtelen szívhalál, akkor el kell végezni egy szívultrahangos vizsgálatot, hogy kiderüljön, nem veszélyeztetett-e az illető is.
40 év feletti korban az esetek 90 százalékában elzárul a koszorúér és trombózis keletkezik, érelmeszesedése van a pácienseknek. Magyarán eldugul az ér, nem kap vért a szív és emiatt leáll.

Fontosnak tartom elmondani, hogy egészséges életmóddal megelőzhetőek a szív- és érrendszeri megbetegedések. Főleg a változó kor környékén lenne fontos a sport. Ugyanakkor nem ajánlott a testedzés hirtelen elkezdése, ahogyan abbahagyása sem. Gyakran szembesülünk azzal, hogy amint kisüt a nap, a 40-50 évesek, akik télen felszedtek néhány kilót, azonnal a szabadba mennek és nagy távokat futnak. Ne feledjük, fontos a fokozatosság!

Ha öt perce nem működik a szív, elhal az agy és ha utána még vissza is tudjuk hozni a szívműködést, sajnos visszafordíthatatlan károk keletkeznek az egészségben. Ezért nemcsak minden orvosnak, rendőrnek, de a tanároknak is feltétlenül el kellene sajátítaniuk az elsősegélynyújtást, az újraélesztést, hogy segíteni tudjanak, amíg odaér a mentő. Ám míg a fejlett országokban az iskolák fel vannak szerelve defibrillátorral, sajnos ez Ukrajnában még nem jellemző – tudtuk meg a szakembertől.

Sokan az oktatási intézményeket teszik felelőssé a minap történt ungvári tragédiáért, mondván, a koronavírus-járvány óta eltörölték a kötelező orvosi vizsgálatokat az iskolások számára, így nem derül ki, mennyire terhelhető egy-egy diák. A tanintézetek most gyakorlatilag „aknamezőn” találták magukat, hisz a tornaórát is meg kell tartaniuk, de eközben elvárják, hogy a tanár ügyeljen minden egyes diákja állapotára, és mindenesetre orvos is legyen az intézményben, hogy azonnal reagálni tudjon stb. Mások azokat a tornatanárokat hibáztatják, akik nem tartják be az iskolások egészségi állapotára vonatkozó orvosi ajánlást és olyan gyerekeket is megerőltető gyakorlatokra, futásra stb. kényszerítik, akiknek ez ellenjavallott. Megint mások a tornaórák eltörlését követelik, míg az ellentábor pont azok gyakoribbá tételét forszírozza a gyerekek edzettsége, immunrendszerének erősítése érdekében.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó