A Mathias Corvinus Collegium Beregszászi Képzési Központja örömmel csatlakozott az MCC Pedagóguskonferencia sorozatához. A konferenciára Kárpátalja minden szegletéből érkeztek pedagógusok, pszichológusok, szülők, hiszen olyan szakemberek osztották meg gondolataikat a résztvevőkkel, akik jól értenek a gyermekek nyelvén, tapasztalataik nyomán hasznos iránymutatásokkal szolgálhatnak a nevelő-fejlesztő munkában.
Hegedűs Csilla
– Az MCC életében hatalmas szerepet játszanak a pedagógusok, hiszen ők azok, akik a központban hétről-hétre foglalkoznak a gyerekekkel, fejlesztik a tudásukat. De nemcsak az oktatás egy pedagógus feladata, hanem a nevelés is. És meggyőződésem, hogy az utóbbi években még fontosabb szerepük lett, mert a nap nagyobb részében velük töltik az időt a gyerekek, és ezi dő alatt a lelküket is igyekeznek ápolni. Sok gyermek ugyanis a feszültségeket, amiket ez a nehéz időszak magával hoz, nem viszi haza, így a pedagógus feladata, hogy ne csak a tanulás nehéz folyamatán segítse át a gyermekeket, hanem a jelenlegi nehéz időszakon is – hangsúlyozta köszöntőjében Dobsa Németh Beáta képviselet-vezető. Hozzátette, ezt az áldozatos munkát szerették volna meghálálni, megköszönni a tanároknak a konferenciával, s olyan előadókat hívni, akik a hasznos előadások mellett lelki táplálékkal is tudnak szolgálni.
Zsidi Zsófia, az MCC Középiskolás Program vezető oktatója előadásában az osztálytermekben kialakult stresszkezelésről beszélt. Hangsúlyozta, ha segítünk az iskoláskorú fiataloknak megérteni a stresszkezelés alapjait és elsajátítani a feszültségkezelés hatékony módszereit, felvértezhetjük őket a kiégés ellen és hozzásegíthetjük őket a kiegyensúlyozott életvezetéshez.
Pöltl Ákos, az MCC vezető oktatója Osztályfőnököm az okostelefon, avagy a modern technológia használata az iskolában címmel tartott előadást. Olyan elgondolkodtató kérdésekre hívta fel a pedagógusok figyelmét, mint hogy hol van a technológia helye az oktatásban, mikor segíti a tanulást és mikor akadályozza a figyelmet, a tudás hatékony megszerzését. Mit nevezünk egyáltalán iskolai technológiának és mi a probléma a személyes képernyőkkel az oktatásban. Kitért rá, milyen hatással lehet az okostelefon és a közösségi média a fiatalok agyi fejlődésére és dopamin egyensúlyára.
Végül, de nem utolsó sorban Hal Melinda, az MCC Tanuláskutató Intézet vezető kutatója a mentális egészségről, a krízises korokról tartott előadást. Senkinek nem mondunk újat azzal, hogy a normatív krízisektől eltérő helyzetben találjuk magunkat, amikor válságból válságba csöppenünk. A kutató arra tért ki, hogyan tudunk segíteni akkor, ha erőforrásaink kimerülőben vannak. Mit tudunk mondani, ha szülőként, pedagógusként magunk is elfáradtunk. Milyen jövő elé nézünk mi, felnőttek és a fiatal generációk a mentális egészség területén. És végezetül hogyan találunk mégis egészséges, jól funkcionáló embereket a krízisek korában.
A találkozó vendége volt Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, aki előzőleg Kárpátalja más helyszíneire is ellátogatott.
– Az egyik szemem sír, a másik nevet. Sír, mert voltam egy sírkertben, ahol több mint száz katona nyugszik. Szomorú az elesett katonák fotóit nézni, mert fiatalok, volt, aki 2002-ben született. Szomorú látni a vérontást. A másik szemem pedig kacag, mert annyi nagyszerű emberrel találkoztam, ügyes pedagógusokkal, ami számomra élmény és ajándék.
Örül a szívem, mert ahol ilyen nagyszerű tanárok vannak, ott van jövő, van holnap. És biztos vagyok abban, hogy mindannyiunkat segít a jó Isten, de leginkább az itt élőket, hogy megtalálják a párbeszédet a béke felé vezető úthoz. Ezért imádkozunk
– hangsúlyozta az erdélyi szerzetes. Arra a kérdésünkre, hogy szerinte hogyan alkalmazhatják a szeretetet a pedagógusok az iskolákban, kifejtette, meggyőződése, hogy minden egyes nap alkalmazzák.
– Minden áldott nap készülnek, megkezdik a tanítást, a gyermekek csintalanságát, szétszórtságát is jósággal, türelemmel próbálják legyőzni. Előadásomban ehhez igyekeztem néhány muníciót adni. Nem hiszem, hogy Jézus Krisztus lehetetlen feladatot bízott volna ránk. Egész biztos, hogy nem egy utópiát kergetünk, amikor azon fáradozunk, hogy gyermekeinket, egymást a szeretet parancsára megtanítsuk, hogy együtt, jó testvérekként szebbé tegyük ezt a világot – hangzott a válasz.
A konferencia kötetlen beszélgetéssel ért véget, a pedagógusok eszmecserét tartottak, Böjte Csaba szívesen válaszolt a feltett kérdésekre.
A szerző felvételei
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.