Ukrajna két éve tagja az Európai Unió egységes energiarendszerének ● Kárpáti Igaz Szó

Két évvel ezelőtt, 2022. március 16-án Ukrajna véglegesen és visszafordíthatatlanul csatlakozott az egységes európai energiarendszerhez. Ettől kezdve a mai napig az elektromos hálózatok egy egészet alkotnak Németország, Franciaország, Lengyelország, Olaszország és összesen 39 európai ország hálózatával.

Bujdosó Ivett

Mivel jár az EU energiahálózatába való integráció? Szakértők szerint biztonságot ad az országnak. A rakétaterror és az energiarendszer nagyarányú pusztítása során az importnak és a gyorssegélynek köszönhetően sikerült helyrehozni a rendszert.

Emellett a csatlakozás hozzáférést nyújtott egy gigantikus piachoz, az ENTSO-E európai szolgáltatók szövetségéhez. Ez 532 millió fogyasztót és több mint 1000 GW kapacitást jelent. Összehasonlításképpen: az átlagos napi áramfogyasztás az országban csúcsszezonban sem haladja meg a 18 GW-ot.

Ukrajna sok pénzt kereshet azzal, hogy villamos energiáját az európai piacra szállítja. A jövőben az ország több százmilliós, sőt milliárdos bevételéről, ennek megfelelően az állami költségvetés feltöltéséről beszélünk.

Dmitro Szaharuk, a DTEK ügyvezető igazgatója szerint a legnehezebb tél következik, így az energiaprobléma megoldásokat igényel.

„Országként sokat kell tennünk azért, hogy energiapiacunk elérje azt a fejlettségi szintet, mint például Németországban. Más szóval jobb, ha végrehajtjuk az európai jogszabályokat, felszámoljuk az adminisztratív akadályokat, liberalizáljuk az árakat, és végre egyesítjük energiapiacunkat a nagy uniós energiapiaccal” – fogalmazott Szaharuk. Hozzátette, világos ütemtervvel rendelkeznek, hogyan kell ezt csinálni, milyen normákat és szabályokat kell végrehajtani.

„Egyszerűen tegyünk úgy, ahogy nyugati partnereink tesznek. 2030-ra képesek leszünk zöld kapacitásunkat 9-ről 30 GW-ra növelni, és ezáltal az európai országok meghatározó villamosenergia-szolgáltatójává válunk. A háború előtt ez a zöld energia uralta a befektetési piacot az országban, a belföldit és a külföldit egyaránt” – mondta.

Mint tudjuk, a háború alatt is folytatódik az új zöld erőművek építése. A fogyasztók számára az EU-val való integráció a szolgáltatások magasabb színvonalát jelentheti. A villamosenergia-ellátás megbízhatóságának növekedése stratégiai távlatban akár a szolgáltatások költségeinek csökkentését is jelenthetik.

„Örökre szakítottunk a posztszovjet energiarendszerrel. Az EU energiahálózatának szerves részévé váltunk. Eljött a szabadság, a függetlenség és a haladás korszaka. Az, hogy ez mennyire lesz sikeres és átütő, elsősorban rajtunk múlik” – fejtette ki véleményét Dmitro Szaharuk.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó