Közel 250 tehetség dalolt a népdaléneklési versenyen ● Kárpáti Igaz Szó

„Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk”. Kallós Zoltán

Az Által mennék én a Tiszán elnevezésű népdaléneklési verseny ötlete Pál Lajostól, Magyarország érdemes művészétől ered, aki 1995-ben a Tiszepéterfalvai Művészeti Iskola igazgatójaként tevékenykedett. A vetélkedőt eleinte Tiszapéterfalván rendezték. Pártfogója a kezdetektől a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ). Az idő múlásával az esemény egyre népszerűbbé vált, kinőtte az iskola falait. Méltó helyet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán kapott.

Hegedűs Csilla

A versenyt immár huszonhetedszer rendezték meg a kárpátaljai magyar tannyelvű iskolában tanuló diákok részére azzal a céllal, hogy felmérhessék tudásszintjüket, megismerjék a különböző tájegységek gazdag népdalkincsét, de természetesen ugyanilyen fontos zenei anyanyelvünk művelése, átörökítése is. A versenyre rekordszámú, több mint 240 fiatal érkezett Kárpátalja minden szegletéből. Fontos ez azért is, mert az iskolai tanterv nem írja elő a magyar népdalok és a magyar népzenei örökség tanítását, így a verseny szervezői ezzel is szeretnék motiválni a diákokat a magyar népzenei örökségünk megismerésére, továbbéltetésére. Ide éppen illenek Kallós Zoltán ismert népzenegyűjtő, népzenekutató szavai: „Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk.”

– A verseny a KMPSZ és a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja közös szervezésében valósul meg.

A megmérettetést a magyar néphagyomány ápolása mellett azzal a céllal hozták létre, hogy Bartók Béla születésének évfordulójához közel méltó módon megemlékezzenek a világhírű zeneszerzőről, aki első koncertjét anno Nagyszőlősön adta – fejtette ki köszöntőjében Váradi Enikő,

a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja programkoordinátora, majd köszöntötte a vendégeket, akik között ott volt Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja vezetője, valamint a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja mentorprogramjának oktatói.

Vörös Zsuzsanna, a Hagyományok Háza Hálózat szakreferense köszöntőjében kiemelte, a megmérettetésen elsősorban a lélek és a művészet mutatkozik meg. A sok-sok, viseletbe öltözött fiatalhoz szólva megjegyezte, ők már mindannyian győztesek, ugyanis hatalmas kultúrkincset birtokolnak.

– A pedagógusszövetséggel, a Tulipán Tanodával, a GENIUS Alapítvánnyal mindannyiunkat közös cél vezérel, hogy ti, gyerekek ezt a kultúrkincset még jobban megismerjétek, élővé tegyétek, és a mindennapjaitokban is használjátok – hangsúlyozta a szakreferens.

A KMPSZ nevében Fodor Éva irodavezető osztotta meg gondolatait a megjelentekkel. Megköszönte a határon innen és túlról érkezett zsűritagoknak, hogy elvállalták a felkérést.

– Látva ezt a sok mosolygós, pacsirtahangú gyermeket, úgy vélem, nem lesz könnyű dolga a bírálóbizottságnak – mondta az irodavezető.

A zsűrizés feladatát Benke Alexandra, a Hagyományok Háza népzenei szakelőadója, Junior-Príma-díjas előadóművész, Pál Eszter, a népművészet ifjú mestere, a Magyar Állami Népi Együttes és a Szalonna Banda szólistája, a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja mentorprogramjának oktatója, Vakler Anna, a népművészet ifjú mestere, népdalénekes. Továbbá Unger Balázs, a népművészet ifjú mestere, a Cimbaliband zenekar alapítója, a Hagyományok Háza Hálózat – Kárpátalja mentorprogramjának oktatója, illetve Pál Lajos, a verseny alapítója, Magyarország érdemes művésze vállalta.

A szakemberek arany, ezüst és bronz minősítéssel értékelte a versenyzőket. Az arany minősítést elértek közül kerültek ki a kategóriák győztesei, az 1., 2., 3. helyezések.

Eredmény:

I. korcsoport (6-12 évesek) Énekegyüttes kategória

Arany minősítés:

1. Gyöngykaláris énekegyüttes, Credo Alapítvány Zenestúdiója,

2. Dalos Pacsirták Énekegyüttes, Viski Folkműhely,

3. Eszterlánc magyar népdalegyüttes, Ungvári Művészeti Iskola

I. korcsoport  (6-12 évesek) Szólóének kategória

Arany minősítés:

1. Püspöki Lara, Ungvári Dayka Gábor Líceum és Györke Anna Kisgejőci Egry Ferenc Líceum.

2. Kiss Liliána, Nagydobronyi Református Líceum  és Tádávcsics Szintia, Viski Folkműhely.

3. Demes Anna, Beregszászi Rezeda Folkműhely, Selkó Evelin, Ungvári Művészeti Iskola és Bíró Ágnes, Tulipán Tanoda

II. korcsoport (13-18 évesek) Szólóének kategória

Arany minősítés:

1. Gogola Eszter, Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola,

2. Taranenko Zsófia, Bátyúi Művészeti Iskola,

3. Csirpák Eszter, Salánki Görögkatolikus Egyházközség

II. korcsoport (13-18 évesek) Énekegyüttes kategória

Arany minősítés:

1. Gyöngykaláris Énekegyüttes (nagycsoport), Kisgejőci Egry Ferenc Líceum.

2. Kárpátalja Gyöngyszemei Énekegyüttes, Kárpátalja Gyöngyszemei Népdalénekes Tehetséggondozó Alapítvány.

3. Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport, Tiszapéterfalva

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó