Május 18-án életbe lép az új mozgósítási törvény. Ennek egyik leglényegesebb pontja, hogy minden hadköteles korú férfit adategyeztetésre kötelez, mindenkinek aktualizált, frissített katonakönyvvel kell rendelkeznie. Biztos, ami biztos alapon, a háború miatt külföldre menekült 18 és 60 év közötti férfiak már a jogszabály életbe lépéséig sem igényelhetnek új útlevelet és az esetleges felmentési kérelmek elbírálásával is kivárnak az ominózus időpontig, azaz május derekáig.
Mint tudjuk, az új törvényből végül kikerült a leszerelésről szóló passzus, azt ígérik, külön jogszabályban rendezik a demobilizáció kérdését. A hétvégén Kijevben volt is egy kisebb tüntetés, a fronton harcolók hozzátartozói követelték szeretteik leszerelését, hiszen sokan a háború kitörésétől a seregben szolgálnak. A jelek alapján Ukrajna nincs olyan helyzetben, hogy most leszerelje őket, mert az élőerő utánpótlásának a megszervezése nem halad a kívánt ütemben. Márpedig új katonákra nagy szükség van, főként most, miután az USA hosszas belpolitikai csatározások után kiutalta a 61 milliárd dolláros katonai csomagot, merthogy azt is világosan Kijev értésére adták, hogy az amerikai fegyverekhez Ukrajnának kell biztosítania az élőerőt. Ezért is kezdtek hozzá aktívan a külföldre menekültek hazakényszerítésének forszírozásához. Az első reakciók alapján Lengyelországban és a Balti-államokban a helyi politikai elit részéről máris pozitív fogadtatásra talált a kijevi szándék.
Nemrég készült egy felmérés a mozgósítás megítélésének kérdéséről. A Demokratikus Kezdeményezések Alap és a Razumkov-központ közös közvélemény-kutatásának eredménye szerint a megkérdezettek negyede azt válaszolta, hogy ismerősei többsége igyekszik kibúvót keresni a sorozás alól, s további 47 százalék mondta azt, hogy környezetében vannak olyanok, akik nem szeretnének katonának állni. Csupán tízből egy válaszoló felelte azt, hogy az ő ismerősei hajlandók belépni a hadseregbe. Érdekesség, hogy a toborzás elutasítóinak száma különösen a dél-keleti régiókban magas, azaz ott, ahol testközelből tapasztalják a háború borzalmait.
Azt még a politikai és a katonai vezetés is elismeri, hogy mára elmúlt az a fajta lelkesedés, ami 2022-ben megfigyelhető volt, ugyanakkor hangsúlyozzák: ahhoz, hogy megfékezhető legyen az orosz megszállás, egyszerűen nincs más út, mint eleget tenni az alkotmányos kötelezettségnek, s fegyvert fogni az ország függetlenségének megvédése érdekében. Nincsenek könnyű helyzetben a döntéshozók. A mozgósítás tömegessége nélkül reális a veszélye az orosz csapatok további előrenyomulásának, fogalmazza meg rendszeresen személyesen az államfő is. Ezért sem tudják most leszerelni a korábban behívottakat és ezért van szükség a külföldön élő férfiak hazatérésére.
Csakhogy akik a háború miatt külföldre távoztak, avagy már annak előtte is ott keresték meg vendégmunkásként a kenyerüket, nem igazán tódulnak hazafelé. Nagy kérdés lesz, hogy a befogadó országok miként állnak majd hozzá ehhez a jogi szempontból is kényes témához. Sokak szerint az ukrán hatóságok kényszerítő intézkedései csak elijesztik saját hazájuktól a kinti ukránokat, s azon lesznek, hogy mihamarabb integrálódjanak az adott társadalmakba, s egy másik ország útleveléhez jussanak.
Dmitro Kuleba külügyminiszter ezzel szemben azzal érvel, az ország állampolgárainak nemcsak jogaik, hanem kötelezettségeik is vannak, éljenek bárhol is a világban.
Az útlevél-stop kontraproduktív, figyelmeztet Dmitro Razumkov korábbi házelnök, a Nép Szolgája volt parlamenti listavezetője, aki mára az egyik leghangosabb ellenzéki politikus lett. A háborús menekültek egy része biztosan megorrol a kijevi vezetésre, mint ahogy azok a katonák is, akik abban bíztak, az új mozgósítási törvény lehetővé fogja tenni, hogy 36 hónapnyi szolgálat után leszereljenek, de nem így lett. Szorult helyzetben van az elnöki iroda. Az Egyesült Államoknak és a nyugati partnereknek tett ígéreteknek ellentmond a mozgósítással szembeni zömében elutasító társadalmi hangulat. Nehéz lesz a kettőt összehangolni, a szembeötlő ellentéteket feloldani…
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.