Kárpátalja is csatlakozott az immunizációs világhéthez
Az Egészségügyi Világszervezet egy hetet szentel minden év áprilisában a nemzetközi vakcinációs programra való emlékeztetésnek. Ilyenkor közzétett üzenetei arra összpontosítanak, hogy újra felhívják a figyelmet az időben történő rutinoltás fontosságára. Kárpátalja is rendre csatlakozik az akcióhoz, amit a háború kirobbanása csak tovább aktualizált.
– A kollektív immunitás eléréséhez a lakosság 95 százalékának rendelkeznie kell védőoltással egy-egy betegséggel szemben – erősíti meg Olga Csemet, a megyei egészségügyi főosztály helyettes vezetője. – Sajnos régiónk egyetlen fertőző betegség terén sem rendelkezik ilyen mutatóval. A legjobb eredményt az egy év alatti gyerekek körében észleljük, akiknek a 85 százaléka rendelkezik diftéria és tetanusz oltással. Azonban a felnőtt lakosság mindössze 20 százaléka védett ezen fertőzésekkel szemben, holott tízévente meg kell ejteni az immunizációt.
A szakember a védőoltásokkal kapcsolatos általános helyzetet vázolva hangsúlyozta, a fertőző betegségek megelőzése, különösen a háború idején, az állam fontos stratégiai feladata, amelynek célja, hogy minél hatékonyabban megvédje a lakosságot a veszélyes betegségektől és járványoktól.
– Kárpátalján az év eleje óta összesen 860 fertőző megbetegedést regisztráltunk (az influenza, SARS és Covid megbetegedéseken kívül), ami 13%-kal több, mint 2023 első negyedévében – tudtuk meg Halina Szitniktől, az Ukrán Egészségügyi Minisztérium Kárpátaljai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának vezetőjétől. – 14 szamárköhögés és 24 járványos parotitist jegyeztünk fel, ezek több mint 70%-a 5 és 14 év közötti gyermekek körében fordult elő. Ezeket védőoltással meg lehetett volna előzni. A gyerekeket ezért rendkívül fontos beoltani kanyaró, mumpsz, rubeola, gyermekbénulás és más veszélyes betegségek ellen. Annál is inkább, hogy a mai korszerű oltóanyagoknak köszönhetően egy orvosnál tett látogatással egyszerre több betegség ellen is immunizálható a csemete – hívta fel rá a figyelmet.
Polyák Mihály, a megyei infektológiai kórház megbízott főorvosa azokról a súlyos szövődményekről is beszélt, amelyeket ezek a betegségek okozhatnak. Például a levegő útján terjedő szamárköhögés mellékhatásként tüdőgyulladást, encephalopathiát, fülgyulladást, kiszáradást stb. okozhat, míg a mumpsz a mirigyszerveket érinti, és cukorbetegséghez, a fiúknál nemzőképtelenséghez vezethet.
– A nemzeti védőoltások naptárában szereplő oltások ingyenesek. Ezért arra kérjük a térség lakosait, hogy ellenőrizzék saját és gyermekeik oltottsági állapotát, hogy időben elvégezhessék a tervezett oltásokat, és pótolják a kimaradtakat.
xxx
Annak ellenére, hogy a betegségek elleni harcban a védőoltás bizonyítottan a leghatékonyabb és legolcsóbb eszköz, a gyerekek immunizációs szintje számos országban csökkenő tendenciát mutat. Ennek több oka is van. Egyes konfliktus sújtotta területeken – azon belül Ukrajnában –, a fegyveres harcok nehezítik a vakcinák célba juttatását, a fejlett országokban pedig gyakran az oltással kapcsolatos bizalmatlanság – pláne a Covid oltások körüli botrányok után – és téves ismeretek miatt dönt úgy sok szülő, hogy inkább nem oltatja be gyermekét.
Az oltással szembeni bizalmatlansághoz köthetően tavaly olyan fejlett országokban ütötte fel a fejét kanyaróvírus, mint amilyen az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország.
A jelenlegi helyzetre való tekintettel az UNICEF arra ösztönzi a családokat, hogy gondoskodjanak gyermekeik beoltásáról. A gyerekek immunizációjával nemcsak az ő egészségüket védhetjük meg, hanem a további járványok megjelenése is elkerülhetővé válik.