Legutóbbi KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy olvasóink jogosnak tartanák-e az iskolakerülők büntetését? A téma annak kapcsán merült fel, hogy Ihor Likarcsuk, az Ukrán Oktatásminőségi Ellenőrző Központ korábbi vezetője felvetette: itt az ideje bevezetni az ukrajnai iskolákban a tanulói hiányzások és a nem megfelelő viselkedés miatti pénzbírságokat.
Simon Rita
A pedagógiai tudományok doktora úgy véli, az ingyenes oktatás mára nevetség tárgyává vált, és a helyzet folyamatosan romlik. Szerinte a pénzbüntetés hatékony lenne, és ezzel befolyásolhatnék az iskolakerülők magatartását. Azt is hozzátette, hogy tanulni nem akaró iskolások befolyásolásának egy másik módja lehetne, ha megfosztanák őket az ingyenes oktatáshoz való joguktól. Ezt azonban – mivel sértené alkotmányos jogaikat – a társadalom valószínűleg nem fogadná pozitívan.
Ezzel kapcsolatban kikértük a pedagógusok véleményét is. Dr. Kovács Attila, a Nagydobronyi Líceum biológiatanára elmondta, véleménye szerint eredménytelen lenne a pénzbüntetés bevezetése az iskolákban, helyette a szülői felelősségvállalást és a gyermek folyamatos tiszteletre, kötelességtudatra való nevelését kellene előtérbe helyezni. Azzal kapcsolatban, hogy a hiányzás a családok háborús szétszakítottsága miatt történne, a pedagógus megjegyezte: „Tény, hogy a gyerekek többet utaznak a külföldön lévő családtagjaikhoz, rokonaikhoz, és ez kihatással lehet tanulmányi eredményeikre is, hiszen az utazás fárasztó a számukra. Azonban ne felejtsük el azt az alapvető és általános pedagógiai tényt, hogy minden időben léteztek erősebb és felzárkóztatást igénylő tanulók is, akikről nem szabad megfeledkeznünk. A jelenlegi oktatási rendszer ilyen lehetőséget nem biztosít. „Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája” – vallotta Szent-Györgyi Albert. Ezekben az embert próbáló, nehéz időkben nem csupán az új tananyagot szükséges átadni, hanem lelki támogatást és biztatást kell nyújtani a fiataloknak. Számunkra ők képviselik a holnap reménységét, megmaradásunkat. Új helyzet van, a pedagógus nem csak elméletben vált pótszülővé.” – fogalmazott Kovács Attila.
Egy neve elhallgatását kérő tanítónő kiemelte, a gyermekek gyakori hiányzása jelen helyzetben abszolút nem iskolakerülésnek tekintendő. „Különbséget kell tenni aközött, ha egy tanuló (általában inkább felső osztályos) szándékosan nem jár be az órákra, vagy ha amiatt hiányzik valaki, mert az anyukája elviszi két hétre az apukájához külföldre, esetleg minden héten kihagyja az utolsó két órát pénteken azért, hogy elérjék a vonatot” – fogalmazott a pedagógus.
A tanítónő utóbbiakat nem látja helyesnek megbüntetni, ám azok esetében sem a pénzbírságot választaná „motivációnak”, akik önszántukból kerülik az iskolát.
– Az én osztályomba sajnos több olyan gyermek is jár, akik rendszeresen hiányoznak, akár huzamosabb ideig is, vagy az ünnepek előtt/után még maradnak egy-két napot külföldön, hogy együtt legyen a család – magyarázza a pedagógus. – Semmi értelme nem lenne őket megbüntetni, inkább arra törekszem, hogy segítsek nekik behozni a lemaradást, és minden lehetőséget megadni ahhoz, hogy a hiányzás ne nyomja rá a bélyegét a fejlődésére. Ebben viszont természetesen a szülőnek is partnernek kell lennie, és ha már kiveszi több napra az iskolából a gyerekét, akkor szánjon egy kis időt arra, hogy leül vele olvasni… Az ő érdeke is, hogy a gyermeke ne maradjon vissza a tanulásban.
Tanügy, számokban
A Kárpátaljai Megyei Statisztikai Főosztály közlése szerint a 2023/2024-es tanév elején 574 általános középfokú oktatási intézmény működött Kárpátalján, ebből 148 városi, 426 pedig vidéki.
Továbbá 558 állami, 16 pedig magánintézmény.
A 2023/2024-es tanév elején 164 ezren tanultak a megye oktatási intézményeiben, ebből 71 600-an városi, 92 400-an pedig vidéki iskolába járt. Az idei tanévben 13 600 kisdiák ült először iskolapadba.
Az oktatási intézményekben összesen 18 100 pedagógus dolgozik.
A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség szerint 2022-ben 102 magyar tannyelvű iskola működött, ami az összes tanintézmény közel 20 százalékát teszi ki.
Aktuális KISZó-kérdésünk:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.