Befejeződött a módszertani továbbképzés – tizenöten kaptak tanúsítványt

A Hagyományok Háza Hálózat szervezésében szeptembertől mostanáig, pontosabban május 11-ig tartott a kárpátaljai néptáncpedagógusok hatvanórás módszertani képzése. A záróeseményre Beregszászban, a Pásztor Ferenc Közösségi Házban került sor. A nyíregyházi Antal házaspár ugyanitt tartotta havonta a foglalkozásokat, melyeket eleinte húsz résztvevő látogatott, végül 15-en kaptak igazolást arról, hogy elvégezték a továbbképzést.

Hegedűs Csilla

Mint azt Váradi Enikő, a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai szakmai referense elmondta, a jelentkezőknek elméleti és gyakorlati vizsgán kellett jól szerepelniük.

– Az volt az elsődleges célunk, hogy a résztvevők (kultúrházvezetők, folkműhelyek vezetői, néptáncegyüttes vezetői, művészeti iskolában tevékenykedők) betekintést nyerjenek a néptáncoktatás rejtelmeibe.

A Hagyományok Háza Hálózat azért is hozta létre ezt a programot, hogy szakmailag segítse a kárpátaljai folkműhelyeket.

Meggyőződésem, hogy azt a tudást és tapasztalatot, amit a résztvevők itt megszereztek, kamatoztatni tudják a további munkájuk során, ugyanis rajtuk és rajtunk is múlik, hogy milyen lesz a jövő generációja, a jövő táncházmozgalma, hiszen mi a műhelyeinkkel az összmagyarság kárpátaljai részét próbáljuk erősíteni. Tehát, amikor a pedagógusok a saját településükön foglalkoznak a gyermekekkel, arra kell gondolniuk, hogy részesei az összmagyarság táncházmozgalmának, amit tovább visznek a saját régiójukban – hangsúlyozta Váradi Enikő.

Az ünnepélyes átadón Buczkó István, a beregszászi külképviselet vezető konzulja megjegyezte, főleg a mostani helyzetben mindenkinek szüksége van valamire, amiből töltekezhet.

– Sajnos a háború miatt sok olyan szakember is elment, ezért nagy szükség van az utánpótlásra. Elsősorban azért, mert ahogy Kodály Zoltán mondta, a kultúrát örökölni nem lehet, azt minden egyes nemzedéknek saját magának kell megszereznie. Ehhez két dolog szükséges, a befogadó közeg, és olyan szakemberek, akik ezt a kultúrát segítenek átörökíteni. Mert ettől leszünk magyarok. Attól marad meg a magyar azonosságtudatunk, hogy ismerjük, szeretjük, ápoljuk és műveljük a magyar kultúrát, azon belül a néptáncot – fogalmazott a diplomata, aki további sikereket kívánt minden jól vizsgázónak.

Antal Roland, és neje, Antal Dóra néptáncoktatók szeptembertől havonta utaztak Nyíregyházáról Beregszászba, hogy megtartsák a foglalkozásokat.

– Mindenkire nagyon büszke vagyok, mert már az elején láttuk, hogy akik vállalkoztak a képzésre, jó irányba szeretnének haladni. Elindultunk egy közös úton, és most elmondhatom, hogy aki ma itt van, az megérkezett. Persze ez még nem a végállomás, hanem a közös gondolkodásnak egy olyan állomása, ahonnan bárki tovább haladhat, hiszen az alapismereteket megszerezte – emelte ki Antal Roland, és további támogatásukról biztosította a tanítványokat.

Az elhangzottakhoz Antal Dóra hozzáfűzte, biztos abban, hogy a továbbképzésen elsajátított ismereteket mindannyian tökéletesen fogják tudni alkalmazni

A résztvevők nevében Trescsula Mária, a Tulipán Tanoda csepei fiókjának koordinátora köszönte meg a pedagógusoknak, Váradi Enikőnek mindazt a módszertani és koreográfiai ismeretet, amivel gazdagodtak, amit tovább adhatnak.

Az eltelt hónapok során a táncpedagógusok felismerték a résztvevők hozzáállását, fejlődését, ezért ennek megfelelően bírálták el, hogy ki milyen igazolást érdemel. Sokan kiváló, sokan jó minősítést kaptak az alapján, hogyan teljesítettek a vizsgán, és az elmúlt kilenc hónap fejlődését is figyelembe vették. Roland és Dóra felajánlásának köszönhetően heten a Tánctudástár (néptáncmódszertani internetes felület) egyhavi előfizetését kapták meg. A módszertani kisfilmekből gyerekjátékokat, táncelőkészítő gimnasztikát, s megannyi témakört lehet tanulni és tanítani.

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó