Az ukrán nemzetközi fuvarozók hetek óta arra panaszkodnak, hogy külföldről visszatérve Ukrajnába a toborzóközpont munkatársai erőszakkal viszik el őket a hadkiegészítő parancsnokságra. Viszonylag új keletű, hogy az egyenruhások ellenőrzik a sofőrök okmányait, és miután katonai szolgálatra alkalmasnak gondolják őket, a toborzóközpontokban ezt az orvosi vizsgálattal meg is erősítik. A szállítmányozási cégek felháborodásuknak adtak hangot. Mint mondták, „az embernek tudnia kell, hogy ha útnak indul, hazaér-e vagy sem”. A hatóságok egyelőre nem reagáltak a problémára, ám Dmitro Ljuskin, a Prime logisztikai cégcsoport alapítója a UNIAN-nak nyilatkozott a helyzetről.
Mi történt eddig?
Az elmúlt időszakban arról szóltak a hírek, hogy a teherautósofőri munka a mozgósítás elkerülésének egyik lehetőségként szolgál. Az engedélyezett külföldre utazás során ugyanis a sofőrök zavartalanul átléphetik a határt, majd járműveiket és a rakományt hátrahagyva új életet kezdhetnek Európában.
Szakértők szerint egyre gyakoribbak az ilyen esetek. Ezt a jelenséget a közlekedési cégek is nehezményezik, mivel így tapasztalt sofőrjeiket veszítik el. Ahogy Volodimir Balin, az Ukrán Nemzetközi Fuvarozók Szövetségének alelnöke elmondta, egy sofőr elszökése esetén
az Ukrtranszbezpeka akár 3 hónapra is blokkolhatja a cég engedélyét a Sljah rendszerben, ami komoly fennakadásokat és veszteségeket okozhat a vállalatnak.
Dmitro Ljuskin, a Prime logisztikai cégcsoport alapítója a UNIAN-nak adott interjújában elmondta, a nemzetközi fuvarozásra alkalmas sofőrök kiválasztása szigorú. Csak azok indulhatnak útnak, akik már bizonyították megbízhatóságukat azzal, hogy korábban visszatértek Ukrajnába. Szerinte az, hogy a sofőrök egyszerűen otthagyják az autókat és menekülnek, nem tekinthető tömeges jelenségnek. Véleménye szerint, aki el akart menekülni, az már korábban megtette. Ljuskin kifejtette, a cége három év alatt száz regisztrált sofőrből csak egyet vesztett el ily módon. Ezért úgy véli, ez a gyakorlat nem jellemző széles körben.
Sokan inkább felmondanak
A Prime logisztikai cégcsoport alapítója szerint a módszer több veszélyt is rejt magában. Az egyik ilyen, hogy a sofőrök, akik így hagyják el Ukrajnát, gyakran illegálisan tartózkodnak az európai országokban. Ez bizonytalanságot jelent a jövőjük szempontjából, és kiadhatók az ukrán hatóságoknak, ha az adott országokban nem rendelkeznek megfelelő jogállással.
Emellett a többi nemzetközi sofőr számára is egyre nehezebb a helyzet.
A munkakörülmények feszültebbé válnak, hiszen a sofőrök idegesek, félnek a külföldi munkavégzéstől, mert aggódnak, hogy ha átlépik a határt, őket is mozgósítják.
Ezért sokan inkább felmondanak, vagy otthon maradnak, amit a családjuk is támogat.
A védelmi képesség is csökkenhet
A nemzetközi sofőrök hiánya azonban kihatással van a humanitárius áruk, élelmiszerek, üzemanyagok és akár a fegyverek szállítására. Ha nincsenek sofőrök, akik elvállalják ezeket a feladatokat, komoly fennakadások léphetnek fel az ellátásban. Mindez humanitárius válsághoz vagy akár a védelmi képességek csökkenéséhez vezethet. A nemzetközi fuvarokat vállaló sofőrök, akik ugyanúgy hadkötelesek, mint bárki más, így kockázatot vállalnak, ha rábólintanak a külföldi munkára, ugyanis a határon esetleges mozgósítás várhat rájuk.
Egész fuvarozócégek kerülnek kilátástalan helyzetbe
Dmitro Ljuskin kifejtette, a jelenlegi helyzetben, amikor a katonai személyzet legfeljebb 50 százalékát „foglalhatják le” az állam számára, a fuvarozással foglalkozó cégek nehéz helyzetben vannak. Nem lehetséges csak részlegesen foglalni a sofőröket, mert ez gyakorlatilag lehetetlenné teszi a folyamatos működést. Amikor egyeseket kivonnak a munkából, mások pedig maradnak, a működési kapacitás gyorsan csökken.
Véleménye szerint megoldás lehetne, hogy megerősítik a nemzetközi sofőrök kiválasztására vonatkozó kritériumokat.
Például, aki rendelkezik bizonyos szolgálati idővel, teljesítette a szükséges fuvarozási mennyiséget, és birtokában van a 95-ös kódnak (amely egy kötelező bizonyítvány az Európai Unióban való munkavégzéshez), azokat ne mobilizálják.
„Ez segíthetne megőrizni a legtapasztaltabb, nemzetközi járatokra alkalmas sofőröket, akik kulcsfontosságúak a cég működése és az ország ellátási láncainak fenntartása szempontjából” – fogalmazott Ljuskin. Hozzátette, nehéz meghatározni a minősített nemzetközi sofőrök pontos számát Ukrajnában, mivel nincs nyilvános adatbázis róluk. Azonban az Ukrtranszbezpeka rendelkezik a szükséges adatokkal, így elméletben könnyen lekérhetők azon sofőrök adatai, akik 2022 és 2024 között nemzetközi járatokon dolgoztak.
Sokba kerül a „sofőrvesztés”
Dmitro Ljuskin kifejtette, egy képzett sofőr elvesztése komoly gazdasági károkat okoz. Ha egy kamion, ami akár 100 ezer dollárba is kerülhet, nem szállít rakományt, az közvetlenül érinti az ukrán gazdaságot. A hatások hosszú távon még nagyobb károkat okozhatnak, mivel a szállítási hiány miatt az áruk előállítása is akadozhat, ami tovább súlyosbítja a gazdasági helyzetet.
„A szállítási láncok leállása nemcsak az üzemanyag-szállításra, hanem az egész gazdaságra kihatással van.
Ha például az üzemanyag-szállítók munkája megszakad, akkor az üzemanyagválság újabb formáját élhetjük meg, amikor az üzemanyag elérhető, de nincs, aki szállítsa.
Ez különösen súlyos Ukrajnában, ahol a szállítás döntő része teherautókon történik, mivel a vasúti vagy hajózási infrastruktúra nem alkalmas az üzemanyag-szállításra – mondta. – A „lefoglalt” sofőrökkel kapcsolatos aggodalmak is további nehézségeket jelentenek, mivel a katonai ellenőrző pontokon való átvizsgálás és a mozgósítási központba való behurcolásuk miatt sok sofőr tart a munkavégzéstől. Ez a bizonytalanság és félelem tovább rontja a helyzetet, mivel kevesebb sofőr hajlandó vállalni a kockázatot, ami szintén hozzájárul a szállítási kapacitás csökkenéséhez.”
Hogyan zajlik a szökés?
A „menekülési módszer” lényege, hogy a sofőr átlépi Ukrajna határát, majd elhagyja az autót és továbbáll, hogy új életet kezdjen máshol.
A kamionért ezt követően elindul egy másik sofőr: gyakran egy idősebb vagy mozgássérült személy, akinek szabadon megengedett a határátlépés. Ez azért szükséges, mert egy üres járművet átvenni csak úgy lehet, ha az illető autó nélkül érkezik a helyszínre. A Sljah rendszerbe a sofőröket csak járművel együt lehet bejelenteni, így ha valaki „utas” minőségben szeretné átlépni a határt, az csak akkor lehetséges, ha már rendelkezik a külföldre utazás engedélyével.
Ami a rakományt illeti, a sofőrök általában a rendeltetési helyükre viszik és ott kipakolják. Ezután hagyják el az üres járművet. Általánosan elfogadott, hogy rakományt hátrahagyva vagy eltulajdonítva nem szabad elmenekülni, ugyanis a sofőr felelős a szállítmányért. Amennyiben nem szállítaná ki a rakományt, az lopásnak minősülne. Ennek elkerülése érdekében a legtöbb sofőr, mielőtt elhagyná a járművet, először gondoskodik a rakomány biztonságos lepakolásáról.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.