Több százezren zarándokoltak a megújulás és a béketeremtés jegyében ● Kárpáti Igaz Szó

Kárpátaljaiak a csíksomlyói búcsún

A csíksomlyói búcsú mára a magyarság egyik legjelentősebb keresztény zarándoklatává vált. Az esemény minden év pünkösdjén több ezer magyarországi és Kárpát-medencei hívőt vonz az erdélyi településre. A csíksomlyói hegynyeregbe sokan indultak el gyalog, mások a Magyarországról induló három zarándokvonattal jutottak el a helyszínre, míg Erdély különböző részeiből gépkocsival, busszal, kerékpárral, lóháton érkeztek. A Csíksomlyóra utazó több százezer zarándoknak mind-mind megvan a maga története. És van egy közös történetük is, mely több mint kétezer éve összeköti őket.

Varga Brigitta

A búcsú idei mottója: „Újuljatok meg!”. A búcsú szentmisével vette kezdetét. A Felföldi László pécsi megyés püspök által vezetett ünnepi szentmisére az ismert csíksomlyói nyeregben kerül sor.

Csak éltető és élő, tevékeny hittel lehet békét teremteni ebben a háború sújtotta világban, amikor fizikai, szellemi, lelki háború tör ránk, ezért van szükség a hitben és szeretetben való megújulásra, megerősödésre – intette a zarándokokat szentbeszédében Felföldi László, a pécsi egyházmegye püspöke, az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka.

A pünkösdhétfőn véget érő búcsú teljes ideje alatt különböző vallási szertartásokon vehetnek részt az érdeklődők.

Korodi Attila csíkszeredai polgármester mintegy 310–330 ezerre becsülte a csíksomlyói pünkösdi búcsú résztvevőinek számát.

A Rákóczi Szövetség meghívására 300 Kárpát-medencei és nagyvilágban élő magyar középiskolás indult a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Boldogasszony zarándokvonattal. Minden évben érkeznek kárpátaljai rákóczis fiatalok is a csíksomlyói búcsúba. Idén a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum és a Zápszonyi Gimnázium diákjai vehettek részt a zarándoklaton. A beregszászi líceumot Derceni Klaudia és Biró Elena végzős diákok, valamint Pető Nikolett szervezőpedagógus képviselte. A lányok elárulták, mindketten először jártak ilyen zarándoklaton, s ha lehetőségük lesz rá, szívesen visszatérnének majd Csíksomlyóra.

Derceni Klaudia: A vonatút tetszett a legjobban. Mi Debrecenben szálltunk fel a Boldogasszony zarándokvonatra, mely egészen Csíksomlyóig vitt minket. Útközben számos új barátot szereztünk és maga a vonatozás hangulata is remek volt. Az út alatt sokat beszélgettünk, énekeltünk. A Rákóczi Szövetség munkatársai is nagyon barátságosak, segítőkészek voltak. Gyönyörű volt a csíksomlyói kegytemplom, a szertartások nagyon megérintettek. Szombat reggel esett az eső, a vonulás közben énekeltünk, imádkoztunk és mire odaértünk, kisütött a nap. Felemelő volt a több százezer emberrel együtt imádkozni, énekelni, megélni magyarságunkat. Kicsi koromtól vallásos vagyok, de itt éreztem először igazán az Isten közelségét.

Biró Elena: A vonatozás valóban nagy élmény volt. Eleinte féltem, hogy a sok ismeretlen ember közelsége feszélyezni fog, de a 14 órás vonatút alatt mindenki feloldódott, rengeteg új barátot szereztünk. Az utazás során több helyen is megálltunk, s mindenhol szívélyesen fogadtak, vízzel, kürtőskaláccsal, sajtos pogácsával kínáltak bennünket.

Olyan jóleső érzés volt megélni azt, hogy bár az országhatárok elválasztanak minket, itt mégis egy nemzethez, egy közösséghez tartozunk mindannyian.

Derceni Klaudia: A szombati mise alatt az atyák azért imádkoztak, hogy nemzetünk megmaradjon, a nehézségek közepette is kitartson, míg a vasárnapi ünnepi szertartáson külön szót ejtettek a kárpátaljai magyarokról, hogy mi is megérdemeljük azt a békét és nyugalmat, melyben nemzettársainknak része van.

Biró Elena: Érdekességnek számít, hogy a kegytemplom mellett volt egy postaszolgálat. Ott képeslapokat osztogattak, melyekre mi magunk írhattunk kedves üzeneteket, ők pedig vállalták, hogy ingyen kézbesítik azokat szeretteinknek.

A Szent Márton Egyesület is szervezett utat a kárpátaljai hívek számára. Megyesi László állandó diakónus, az egyesület vezetője elmondta, 35 fő eljutásának megszervezését tudták biztosítani az alkalomra.

– A zarándoklat a római katolikus egyházban a szent helyek látogatása. A keresztény zarándoklatok célja a vezeklés, a lelki megtisztulás, valamilyen betegségből való gyógyulás vagy a bizonyos ügyért történő imádkozás. A zarándokút során nem az úti célhoz való megérkezés a fontos, hanem az út alatt tapasztalt testi-lelki feltöltődés. Útközben a csoport tagjai formálódnak, ezzel együtt jár a belső megtisztulás, a terhek letétele, miközben bűnbánatért könyörögnek és a megújulást, a békét óhajtják a szívükbe.

Csíksomlyó a magyarság egyik legnagyobb vallási találkozási pontja, ahol nemcsak hitünket, de magyarságunkat is megtudjuk élni.

Ezért szervezünk rendszeresen zarándoklatokat. Előbb a koronavírus-járvány, majd a háború kirobbanása kissé korlátozta a mi mozgásunkat is, kevesebb utat szerveztünk, de látjuk azt, mennyire fontos a béketeremtés, s az imádság szerepe ebben. Hisz, ha a mi lelkünkben béke honol, azt másra is ki tudjuk terjeszteni. Csíksomlyón most sokaknak lehetősége nyílt együtt imádkozni a békéért – jelentette ki a Szent Márton Egyesület vezetője.

Megyesi László elárulta, aki esetleg erről most lemaradt, az ne búslakodjon, ugyanis az egyesület számos zarándoklatot szervez híveinek még az idén.

– Június 9-15. között lesz egy utunk Medjugorjéba, aztán Rómába készülünk a ministránsok találkozójára. Ezután augusztus 1-6. között ismét Medjugorjéba, a Mladifest ifjúsági találkozóra vezet majd utunk. Ugyanebben a hónapban szeretnénk egy olaszországi utat is megszervezni, szeptemberben pedig Máriapócsra utazunk. Ezek egyelőre csak tervek, melyek megvalósításához Isten áldását kérjük.

Apsai Pásztornyicki Lívia az egyesület által már több zarándoklaton is részt vett. Járt Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban és Bosznia-Hercegovinában is. Csíksomlyóra első alkalommal utazott.

– Legalább háromszor próbáltak már rábeszélni erre a zarándoklatra, de valamiért sosem volt alkalmas az időzítés. Most azonban úgy éreztem, hogy engem is hív a Szűzanya és ott a helyem. Megyesi László állandó diakónus áldásával indultunk útnak péntek hajnalban Ungvárról. Késő este érkeztünk meg a szállásunkra, majd másnap hajnalban keltünk, hogy időben odaérjünk a szentmisére.

Leírhatatlan érzés volt, mikor több százezer ember imádkozott együtt és énekelte el a magyar, a székely és a pápai himnuszt.

Én azért mentem, hogy hálát adjak. Az alkalmak nagy hatással vannak a személyiségünkre. Az oda vezető út a kitartásról tesz bizonyságot, míg a helyszínen a béke és a szeretet járja át az emberek szívét. Mindenkinek csak ajánlani tudom. Ha életünk során megadatik, hogy végigjárjunk egy ilyen utat, akkor nemcsak közelebb kerülhetünk Istenhez, de saját magunk lelki békéjét is megteremthetjük.

 

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó