Közel harminc nagycsaládos gyerek egy héten át alkothatott a Horváth Anna beregszászi képzőművész emlékére szervezett alkotó-, kézműves héten a Vérke-parti városban. A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE) a programra azokat a gyerekeket várta, akiket érdekel a korongozás, az agyaggal való munka, az alkotás, a kézműveskedés. Az érdekes és mindenképpen hasznos rendezvénynek a Horváth Anna Múzeum és Alkotóház, a jó időre való tekintettel annak udvara adott otthont, ahová minden nap más képzőművész érkezett, akitől a gyerekek elleshették, megtanulhatták az alkotás apró részleteit.
Hegedűs Csilla
– Gyakorta szervezünk táborokat, kézműves programokat, és sokszor nevesítjük is azokat. A Horváth Anna kézműves alkotóhetet most második alkalommal rendeztük meg, a gyerekekkel a híres képzőművész tanítványai foglalkoztak – magyarázta Tarpai József, a KMNE elnöke.
A hét folyamán minden nap más és más képzőművész érkezett a helyszínre, tőlük a gyerekek korongozást, agyagozást, festészetet tanulhattak. Voltak olyan tanárok, akik egész héten át a gyerekekkel maradtak. Így például Kutasi Csaba péterfalvai festőművész. Ezenkívül foglalkozott a gyerekekkel Gál Olga, Ljudmila Huba, Homoki Gábor, Elina Román és Matl Péter.
Ha ideje engedi, Matl Péter képzőművész mindig igyekszik eleget tenni a hasonló alkotótáborok, kézműves foglalkozások meghívásának. Ezúttal is örömmel foglalkozott a gyerekekkel: köveket festettek.
– Mivel többnyire köveket faragok, a gyerekeknek is apró köveket, kavicsokat hoztam, hogy azokkal dolgozzanak. Azt szeretném megmutatni nekik, hogy bármiből, ami a kezünk alá kerül, lehet valami szépet alkotni. Ha festünk rá, akkor is szép, ha gravírozzuk, akkor is, és ez már képzőművészet. A gyerekek nagyon ügyesek és kreatívak, egy-egy kavics láttán saját elképzelésük van, hogy mit kezdjenek vele – jegyezte meg Matl Péter, aki szintén tanítványa volt Horváth Annának. – Anna néni megkerülhetetlen személyiség volt Kárpátalján. Ő hívott minket, hogy látogassuk meg, és tanuljunk tőle. Mi pedig nagy örömmel tettük ezt, hiszen valóban olyan dolgokat sajátítottunk el tőle, amiket máshol nem tudtunk volna. Művészettörténetet tanított, ő adta a kezembe az első szépirodalmi könyveket, melyek nagyon fontos alapművek voltak az életemben – emlékezett vissza Matl Péter a Horváth Annával való találkozásokra.
Az utolsó napon a résztvevők közösen megtekinthették a Horváth Anna életéről szóló filmet, és az emléklapok is kiosztása kerültek.
– Egy nagyszerű dokumentumfilm készült Horváth Anna munkásságáról. Arra gondoltunk, hogy ezt a filmet nem csak a gyerekeknek, hanem a szüleiknek, és minden érdeklődőnek is bemutatnánk, ezzel is népszerűsítve az ő életútját, hiszen ebben az évben méltatjuk születésének 100-ik évfordulóját – tudtuk meg Tarpai Józseftől.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.