Véghajrájához ért a németországi labdarúgó Európa-bajnokság. Mint tudjuk, sem a magyar, sem pedig az ukrán válogatott az egyenes kiesés szakaszban már nem volt érdekelt. Ennél fogva az ember kicsit más szemmel nézi a többi meccset is. Ha csak egy szóval kellene jellemezni a kontinenstorna csoportkör utáni fázisát, sokaknak elsőre bizony ez jut eszébe: csalódás…
A csoportkör első két játéknapja után még úgy tűnt, színvonalában is jó kis Eb-nek vagyunk a tanúi, ám a harmadik körtől kezdve néhány meccset és nagycsapatot egyenesen kínszenvedés nézni. Rejtély, hogy olyan antifutballal, mint amit a franciák vagy éppen az angolok bemutatnak, hogyan lehetett négy közé jutni. Az már más kérdés, hogy több nagycsapat futballgyilkos focija ellenére a meglepetéscsapatok gyorsan kipotyogtak, a legtovább végül a svájciak és a törökök jutottak.
Kedd este játsszák a Spanyolország–Franciaország találkozót, míg másnap Anglia–Hollandia csata lesz, ami után kiderül, mely két nemzet fiai vívják majd a június 14-i finálét.
Egy pillanatra azonban elevenítsük fel a négy közé jutott csapatok eddigi útját ezen az Eb-n. Mind közül Spanyolország nyújtotta a legmeggyőzőbb teljesítményt. Rajtuk kívül még a németek futballoztak becsülettel és teljes erőbedobással, nagy kár, hogy ezt a két válogatottat már a negyeddöntőben összehozta a sorsolás egymással, s a szünettől kezdve egy kiváló meccsen, a hosszabbítás utolsó pillanataiban szerzett góllal végül a hispánok örülhettek. A spanyolok valamennyi meccsüket megnyerték eddig, a nyolcaddöntőben ugyan hátrányba kerültek a fantasztikusan küzdő grúzok ellen, ám végül lazán gurítottak egy négyest. Luis de la Fuente csapatában valósággal tündököl a két szélső, a 16 évesen az Eb-k történetének legfiatalabb játékosa, Lamine Yamal és a szintén mindössze 21 esztendős Nico Williams. Róluk még nagyon sokat fogunk hallani a következő években! Nagyszerűen teljesít a spanyoloknál Szoboszlai Dominik korábbi lipcsei klubtársa, Dani Olmo, kár, hogy mindez a magyar válogatott csapatkapitányáról ezen a tornán nem volt elmondható…
A 2018-os világbajnokság győztese, a 2016-ban Eb-döntőt, 2022-ben vb-döntőt játszó Franciaország eddigi produkciója siralmas. Öt mérkőzésen csupán három találatig jutottak, abból is kettő öngól, egy pedig tizenegyesből született. Ennek ellenére elődöntősök, talán maguk sem értik, hogy miként?… A legjobb tizenhat között a szintén kiábrándítóan szereplő belgákat gyűrték le kínkeservesen, a nyolc között pedig a portugálokat búcsúztatták tizenegyesekkel. Mondjuk a franciákhoz hasonlóan a portugálok is harmatgyengék voltak ezen a tornán. Holott első két csoportmeccsükön még jól mutattak, aztán sima vereség a grúzoktól, büntetőpárbajba torkolló szenvedés Szlovénia ellen, s végül ebből fakadóan teljesen logikus kiesés a gallok ellen. Cristiano Ronaldo ide vagy oda, a luzitánok úgy játszottak le a hosszabbításokkal együtt több mint 330 percet, hogy nem tudták feltörni sem a grúzok, sem a szlovének, sem a franciák védelmi reteszét. Katasztrófa, mondhatják a portugál csapat drukkerei…
Ugyanez a jelző illik az angolokra is, még akkor is, ha ők elvergődtek a négy közé. Holott már a nyolcaddöntőben is vereséget érdemeltek volna Szlovákia ellen, s ugyanez igaz a Svájc elleni negyeddöntőjükre, amit büntetőkkel nyertek meg. Lehet, hogy a futballsors most kárpótolta őket az olaszoktól elszenvedett 2021-es Eb-döntőért. Gareth Southgate szövetségi kapitányt eddig a csapat ászai mentik meg egy-egy villanással, Jude Bellingham és Harry Kane a torna során kétszer-kétszer, míg Bukayo Saka egyszer talált be.
Vajon folytatódik-e a háromoroszlánosok szerencsefaktorja a hollandok elleni elődöntőben? Szerda estére kiderül(t). Ronald Koeman, a tulipánmezesek kapitánya tudja, milyen Európa-bajnokságot nyerni. Vajon megismételheti-e az 1988-as sikerét most edzőként? A szovjetek ellen aratott akkori siker óta a holland válogatott egyszer sem jutott Eb-döntőbe, igaz, vb-n 2010-ben ez összejött, de hosszabbításban elbukta azt az oranje. Most egységesnek, kompaktnak tűnik a csapat, a Románia elleni sima továbbjutás, majd a nagyon lelkes, félig „hazai” pályán játszó törökök elleni bravúros fordítás azt sugallja, Anglia ellen sem reménytelen a küldetés.
Az EURO 2024 nyolcaddöntőinek eredményei:
Svájc–Olaszország 2–0 (Remo Freuler, Ruben Vargas)
Németország–Dánia 2–0 (Kai Havertz, Jamal Musiala)
Anglia–Szlovákia (hosszabbítás után) 2–1 (a rendes játékidőben: 1–1), (Jude Bellingam, Harry Kane – Ivan Schranz)
Spanyolország–Grúzia 4–1 (Rodri, Fabian Ruíz, Nico Williams, Dani Olmo – Robin Le Normand-öngól)
Franciaország–Belgium 1–0 (Jan Vertonghen-öngól)
Portugália–Szlovénia 0–0 (tizenegyesekkel: 3–0)
Hollandia–Románia 3–0 (Cody Gakpo, Donyell Malen-2)
Törökország–Ausztria 2–1 (Merih Demiral-2 – Michael Gregoritsch)
Az EURO 2024 negyeddöntőinek eredményei:
Spanyolország–Németország (hosszabbítás után) 2–1 (a rendes játékidőben: 1–1, (Dani Olmo, Mikel Merino – Florian Wirtz)
Franciaország–Portugália 0–0 (tizenegyesekkel: 5–3)
Anglia–Svájc 1–1 (Bukayo Saka – Breel Embolo), (tizenegyesekkel: 5–3)
Hollandia–Törökország 2–1 (Stefan De Vrij, Mert Müldür-öngól, illetve Samet Akaydin)
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.