A harmadik alkalommal megrendezett Rákóczi Szabadegyetemre mintegy 400 résztvevő érkezett, közülük több mint száz kárpátaljai fiatal. A nyári egyetemmel a Kárpát-medencei magyar ifjúságnak biztosítanak lehetőséget az ismerkedésre, a fejlődésre az aktuális magyarországi és közép-európai közéleti, gazdasági, nemzetpolitikai, kulturális témák megvitatása révén.
Simon Rita (Sátoraljaújhely–Ungvár)
A Rákóczi tábort és rendezvényeit igazi nemzeti találkozási pontoknak nevezte a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára Sátoraljaújhelyen, a harmadik Rákóczi Szabadegyetem megnyitóján.
Panyi Miklós kiemelte, a Rákóczi Szövetség által életre hívott események, amelyeken minden nyáron több mint tízezer Kárpát-medencei és a nagyvilágban élő magyar fiatal vehet részt, a nemzeti összetartozás csodálatos, nyílt megnyilvánulásai.
Azt mondta, Sátoraljaújhelyen, Széphalmon indult el a magyar nyelvújítási mozgalom is, emiatt a környék igazi kulturális és nemzeti kisugárzási pont. Ennek köszönhetően a tábornak és az azt körülvevő helynek „óriási ereje van” – tette hozzá az államtitkár.
Panyi Miklós fontosnak nevezte ezeket a találkozásokat, és azt, hogy a táborban a fiatalok együtt lehetnek, rámutatva arra: mostani felgyorsult világunkban a társadalmi kapcsolatok átalakulnak, az emberi kapcsolatok sokkal felületesebbé válnak és minden egy kicsit átkerül az online világba.
Kiemelte, hogy a táborokban szerzett élményekből a résztvevők egész életükben tudnak táplálkozni és ott akár életre szóló barátságok is köttethetnek.
Az államtitkár elmondta, Kárpátalján nehéz hasonló rendezvényeket szervezni, ezért is nagy érték, hogy nem messze a magyar–ukrán határtól van lehetőség arra, hogy az ottani fiatalok is találkozhassanak.
Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója köszöntőjében a cég energiát biztosít az utazáshoz, a szállításhoz, a gazdasághoz, emellett az embereknek és a közösségeknek is.
Hangsúlyozta, közösséget formálni „igazán kemény” feladat, de egyre inkább látszik, hogy az a közösség, amely évekkel ezelőtt elkezdett kialakulni a táborban, létezik, és az energiát tovább kell adni.
Az elnök-vezérigazgató a résztvevőkhöz szólva úgy fogalmazott: ahogy elindult annak idején a Rákóczi Szövetség, úgy ők is építsék a saját szövetségeiket. A közösséghez tartozás adja az igazi energiát és azt az üzenetet hordozza, hogy nem vagyunk egyedül, erre pedig a Rákóczi tábornál jobb helyet nem lehet találni – hangsúlyozta.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntőjében elmondta, a Rákóczi Szabadegyetemet a szabadság, a cselekvés és a közösség hármasa hívta életre három évvel ezelőtt, és azóta hagyománnyá vált. Hozzátette, az idén nyáron harminckét országból tizenötezer magyar diák látogat el a szövetség táboraiba.
Csáky Csongor lapunknak elmondta, a szabadegyetem immár hagyomány.
Három évvel ezelőtt Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter – aki a rendezvény fővédnöke lett – inspirálta őket arra, hogy a szabadság, közösség, cselekvés eszme mentén életre hívják a szabadegyetemet. Arra a kérdésre, hogy milyen hatásait érzik a szabadegyetemnek, Csáky Csongor elmondta, már vannak kézzel fogható eredményei, például a Szülőföldön magyarul program digitalizációjának gondolata is itt fogalmazódott meg, ami mára valósággá vált.
– Úgy gondolom, sokkal fontosabbak azok a találkozások és beszélgetések, amelyek a fiatalok között jönnek létre.
Azok továbbviszik őket, lendületet adnak nekik, és ezekből az eszmecserékből, élményekből ki tudja mi minden születik később. Amikor más-más országokban élő magyar fiatalok találkoznak, az elindít egy olyan diskurzust, ami árnyaltabbá és komplexebbé teszi a Kárpát-medencei magyarságról alkotott képünket.
Több témában is folyt a diskurzus a négynapos rendezvény során. Hernádi Zsolt, a MOL Nyrt. elnök-vezérigazgató a sikeresség vállalati stratégiájáról tartott előadást, míg Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányzati ciklus első két évét, a magyarországi önkormányzati és az európai parlamenti (EP) választásokat értékelte. A miniszter 2024 tavaszát belpolitikailag turbulens időszaknak nevezte.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára arról beszélt, hogy Európában egyedül Magyarországon nem volt előre hozott választás 1990 óta, ezért az országban politikai stabilitás van,
ennek köszönhetően pedig a határon túli magyar politikai pártokkal és szervezetekkel olyan összehangolt nemzetpolitikát, célrendszert tudtak kialakítani és megvalósítani, amelyre sem a magyar történelemben, sem bárhol a világon még nem volt példa.
A Kárpát-medencei nemzetpolitikai körkép kerekasztal-beszélgetésen Ótott Róbert, a vajdasági tartományi kormány, illetve Jakab Adorján, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) területi szervezetekért felelős ügyvezető alelnöke is beszélt saját közösségük helyzetéről.
Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára Koncz Zsófiával, az Energiaügyi Minisztérium miniszterhelyettesével és Horváth Levente, az Eurázsia Központ igazgatójával a Keleti nyitás és konnektivitás tématikában Magyarország gazdasági külkapcsolatairól beszélt.
Az ukrajnai háborút és annak lehetséges végkimenetelét, illetve az ország demográfiai helyzetét és a menekültválságot elemezte Demkó Attila, biztonságpolitikai szakértő, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője, Ugrósdy Márton, a Miniszterelnök Politikai Igazgatói Irodáját vezető helyettes államtitkára, Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára, valamint Pál Norbert, az orosz–ukrán háború elől Magyarországra menekülő személyekért felelős kormánybiztos.
Ezen kívül még más aktuális témát boncolgató kerekasztal-beszélgetés és előadás is volt, illetve a szervezők gondoskodtak fakultatív programokról is. Többek között együtt szurkolhattunk a labdarúgó Európa-bajnokság csapatainak, továbbá a Most vagy Soha!, illetve a Semmelweis című film vetítésére is sor került.
A kalandvágyók átsétálhattak a 700 méter hosszú Nemzeti Összetartozás Hídján a Magyar Kálváriához.
Esténként szabadtéri koncertekkel szórakoztatták a fiatalokat. A Rákóczi focikupa az idén is izgalmasan telt, sőt a kárpátaljaiaknak igen sikeresen alakult.
– Focikupán két csapattal indultunk, és el is hoztuk az első, illetve a harmadik helyet a Kárpát és az Alja FC-vel – jegyezte meg Bence Norbert, aki az első szabadegyetem óta jelentős részt vállal abban, hogy a kárpátaljai fiatalokat „összegyűjtse” a táborba. Egykori ungvári egyetemistaként, a Rákóczi Szövetség korábbi munkatársaként szívügyének érzi, hogy minél többen részt vegyenek ezen a hiánypótló eseményen, így évről évre örömmel vállalja a kapcsolattartó szerepét.
– 2022 nyarán rendezték meg az első szabadegyetemet, és nyilván senkit sem kell emlékeztetni arra, hogy az az év mennyire nehéz volt a kárpátaljai magyarságnak, így a fiataloknak is, ezért óriási élmény volt, és nagyon hálásak voltunk, hogy már akkor is találkozási pontot biztosított a Rákóczi Szövetség a fiataloknak.
Azóta minden évben szinte megduplázzuk a kárpátaljai résztvevők számát, ebben az évben már több mint százan vagyunk itt. Találkozhatunk egymással, ismerkedhetünk másokkal, színvonalas és elgondolkodtató előadásokon vehetünk részt, aktuális témákról folytathatunk eszmecserét, szórakozhatunk – kell ennél több?
Molnár Emília, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola földrajz-biológia szakos hallgatója szintén a találkozás fontosságát emelte ki.
– Első alkalommal vagyok a szabadegyetemen, nagyon jól érzem magam – jegyezte meg a diáklány. – Többféle előadást tartottak, amelyek nagyon hasznosak voltak a számomra, arról nem is beszélve, hogy azok a kapcsolatok, amiket itt építek ki, a jövőben szintén előnyömre válnak. A közösség cselekvésre ösztönöz, a cselekvés pedig szabadságérzettel tölt el.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.