Szubjektív Eb-értékelés: futballszerető kontra sportújságíró

Heé Béla: nagy csalódás az Európa-bajnokság

Kifacsart focistákat, agyontaktikázott meccseket láthatunk, a kreativitás teljesen ki van ölve játékából, minden a focista játéktere mérnöki pontossággal előre meg van tervezve, le van fikszálva – állítja a Gáti Futball Club egykori elnöke, aki markáns véleményéről ismert.

Heé Béla szerint a spanyol válogatott játéka jelenti az egyetlen üde színfoltot az idei kontinensviadalon. Lamine Yamal és Nico Williams játéka kiemelkedik a csapatból. Hozzáteszi, a franciák játéka óriási csalódás, lényegében eddig mindig csak hatalmas szerencsével jutottak tovább. Kiábrándult a németek játékából is.

– A német válogatott csak bírói segédlettel jutott tovább a csoportjából. A magyarok elleni 2–0-ás győzelem akár fordított eredmény is lehetett volna – mondja. – A bírók nem adtak meg egy tizenegyest nekünk, a visszajátszásokon jól látszott, hogy a góljuk szabálytalan volt. Nem is bánom, hogy kiestek. Az olaszoktól szintén többet vártam. Kiesésük Svájc ellen meglepetés volt a számomra. A török válogatottat sajnálom, főleg mert a negyeddöntő előtt eltiltották Merih Demiralt, a török labdarúgó-válogatott középhátvédjét, ezzel az UEFA csúnyán belenyúlt a mérkőzés kimenetelébe. Ez kettős mérce, hiszen az angol Jude Bellingham ellenben megúszta 30 ezer eurós büntetéssel, mert góljának ünneplése közben obszcén gesztust tett. Két fejes góllal kaptak ki a törökök, lehet, ha Merih pályán van, ez nem történik meg. A nagy sztárok unottan futballoznak, rossz nézni a játékukat. Azt érzem, hogy a hátuk közepére sem hiányzik az Eb, alig várják, hogy letudják. A spanyoloknak nem lesz könnyű dolguk azzal, hogy Toni Kroos lerúgta Pedrit. Az ő kiválása a középpályáról rá fogja nyomni a bélyegét a spanyol válogatott játékára. A spanyoloknak le kell mondaniuk Dani Carvajal játékáról is, aki a negyeddöntőben szerzett piros lap miatt nem játszhat. Így is érzem a spanyolokban az erőt. Döntőbe jutnak és megnyerik az Európa-bajnokságot. Ők az egyetlenek, akik kreatív, támadó focit játszanak.

Sztepan Szelmenszkij: hatalmas taktikai csatákat láthatunk

A Szport Tajm megyei sporthetilap főszerkesztője, korábbi FIFA-partjelző szerint a labdarúgó Európa-bajnokság a világbajnokság után a legjelentősebb futballesemény, itt már a csoportból való továbbjutás is kimagasló eredménynek számít, főleg a kisebb nemzetek számára.

– Ha másképp alakulnak a csoporteredmények, akkor nagy valószínűséggel egy spanyol–német döntőt láttunk volna – véli a szakújságíró. – De sajnos ez a két válogatott már a negyeddöntőben megmérkőzött egymással és a játék képe alapján a jobb csapat jutott tovább. Ugyanez elmondható a Franciaország–Portugália mérkőzésről is, sajnálom, hogy a portugálok búcsúztak a tornától. Ami a csapatok játékát illeti, az idei torna a szövetségi kapitányokról szól, hogyan tudják taktikailag felkészíteni a csapatokat az ellenfelekből. Úgy értékelem, hogy a német és a portugál kapitány rosszul építette fel a csapata játékát, ezért is estek ki a negyeddöntőben. De meg kell említeni a szerencsefaktort, amely nagymértékben határozhatja meg a meccsek végkimenetelét. Gondolok itt elsősorban a franciákra, akiktől igazán komoly teljesítményt vártunk, ezzel szemben Ronaldoékat is csak büntetőkkel ejtették ki a negyeddöntőben. A francia válogatott eddig adós maradt a jó játékkal.

Sztepan Szelmenszkij úgy véli, hogy az ilyen nagy tornákon négy kategóriába lehet sorolni a válogatottakat. A favoritok, az erős, valamint a közepes csapatok, és a gyenge válogatottak, utóbbiak igazából csak statiszta szerepet töltenek be. Svájc kellemes meglepetést okozott ezen az Eb-n, nem mondható nagy futballnemzetnek, mégis sokáig meneteltek.

Kapcsolódó:

EURO 2024: dicsérhető spanyolok, futballt csaló franciák, angolok, portugálok

Szubjektív értékelés a magyar és az ukrán válogatott Eb-szerepléséről

Forrás:
KISZó/Szabó Sándor
Sport Közzétette:

Post Author: KISZó