A megyei fogyasztóvédelmi szolgálathoz nem egyszer fordulnak a lakosok azzal a panasszal, hogy miközben a szupermarketben vásároltak, eltűnt a csomagmegőrzőből az ott tárolt holmijuk. Mi a teendő ilyenkor, ki a felelős?
Magyar Tímea
Mint azt Anatolij Rizsikov, a szolgálat vezetője lapunknak nyilatkozta, amint észleljük a lopást, azonnal jelezzük az üzlet adminisztrációjának és hívjuk ki a rendőrséget.
– Az üzlet adminisztrációja viseli a teljes felelősséget a csomagmegőrzőben tárolt holmikért (Polgárjogi törvénykönyv937. cikkelye 3. része). Az idevágó törvény értelmében köteles megtéríteni az eltűnt értéktárgyak teljes árát. Ennek érdekében a kliensnek fel kell idéznie, mit tartalmazott a csomagja, hogy azt részletesen dokumentálhassák. Amennyiben az üzlet vezetősége nem hajlandó megtéríteni a kárt, úgy a vásárlónak joga van feljelentést tenni ellene a bíróságon.
Emlékeztetnék rá, hogy a csomagmegőrző használata nem kötelező a vásárló számára, csak önszántából kell használnia!
***
Hogy kerüljük el a nitrát mérgezést?
Korai káposzta, saláta, uborka, paradicsom… A fogyasztóvédelmi felügyelet arra figyelmeztet, hogy ezek a zöldségek képesek elraktározni magukban az egészségükre káros nitrátokat, amelyek mérgezést válthatnak ki szervezetünkben.
– Sajnos a gazdák, a gyorsabb növekedés és érlelés érdekében a megengedettnél többször használnak különféle műtrágyákat és növényvédő szereket. Azok káros anyagai felhalmozódnak a zöldségekben, s komoly gondokat okoznak fogyasztás után. A szakemberek leggyakrabban a leveles zöldségekben, de nem egyszer a sárgarépában és a céklában is emelt szintű nitrátot találnak.
A szakemberek a piaci standokon kínált termékeket csupán bejelentések alapján vizsgálják, ezért történhet meg, hogy eladásra kerülnek az egészségre veszélyes mértékben nitrátokkal telített „finomságok.” A fóliasátrakban a talaj folyamatosan tele van fölhalmozott nitrátvegyületekkel. A káposzta, a paradicsom, az uborka stb. úgyszintén töményen tartalmazza mindezt. A nitrátvegyületek a szervezetben nitritekké alakulnak át, amik rákkeltők. Épp ezért tizenkét éves korig nem is ajánlatos megkóstoltatni a gyerekekkel a korai zöldségeket.
A szakemberek szerint elsősorban azok észlelnek fúvódást, émelygést, rosszullétet, akik hirtelen beleszabadulnak a primőrökbe, viszont gyenge az emésztőrendszerük, krónikus epe- vagy hasnyálmirigy-betegségekkel küzdenek. A mértékkel fogyasztott friss zöldség ugyanis nem okoz panaszt. Egy nap folyamán kilogrammonként 5 milligramm nitrát szervezetbe jutása a megengedett mennyiség. Ez azt jelenti, hogy mondjuk egy nyolcvan kilogrammos ember naponta 400 milligrammnyi nitrátot vehet magához büntetlenül. Mérgezést az étellel egy adagban bevitt 600-650 milligramm okozhat. A nitrátok, mint említettük – önmagukban nem veszélyesek, a gondot a szervezetbe jutásuk után az általuk termelt nitritek okozzák, melyek blokkolják a sejtek lélegzését. Ezért nagyon fontos a mértékletesség.
– Elengedhetetlen, hogy felhasználás előtt alaposan mossuk meg a korai zöldségeket – figyelmeztet Anatolij Rizsikov. – Termesztésük, szedésük és szállításuk közben ugyanis számos mikroorganizmus telepszik meg rajtuk, melyeknek egy része bélfertőzést okozhat. Mindig vágjuk le a töveket, amit lehet, hámozzuk meg, mivel a mérgező anyagok többnyire a zöldségek héjában és tövében halmozódnak fel. 25 százalékkal csökkenti a vegyszerek mennyiségét az áztatás, amit legalább kétszer 15 percig végezzünk. Némileg a párolás is semlegesíti a hatásukat.