Elérkezett a pillanat, amikor a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola lezárta a 2024-es tanévet. Ezt pedig méltó módon tette, mégpedig a főiskola hálózatához tartozó legmagasabb szintű, magiszteri diploma átadó ünnepségével.
Hegedűs Csilla
Csernicskó István rektori beszámolójában kiemelte, a Rákóczi-főiskola képzési kínálata egyre bővül. 2020-ban még csupán 19 féle képzést hirdettek meg alap- és mesterképzés szintjén, a közvetkező tanévre azonban már 30 képzési programmal várják a jelentkezőket. Mindeközben a hallgatók száma is növekszik, míg 2020-ban 939-en kezdték a tanévet, a 2023-2024-es év már 1371 diákkal indult.
– A két évvel ezelőtt magyarországi partneregyetemekkel az úgynevezett kettős képzésekről megkötött együttműködési szerződések első, kézzel fogható eredményeit éppen ma vehetik át azok a hallgatóink, akik a kettősdiploma (double degree) keretében egyszerre szereztek mester fokozatú oklevelet itt, a főiskolán, illetve a Miskolci Egyetemen. Abban bízunk, hogy a kettős képzések programja tovább bővülhet a következő tanévben – jegyezte meg a főiskola rektora, aki kitért arra is, hogy a felsőoktatási képzés mellett más típusú képzéseknek is jelen kell lenniük.
Az óvodától kezdve a az iskolai oktatáson és a szakképzésen át gyakorlatilag az egyéni életciklus minden egyes pontján tudástranszfer-szolgáltatással kell jelen lenni. A főiskola ezen a téren is igazán aktív.
A beregszászi főiskola olyan oktatási intézményhálózatot alakított ki, ahol az óvodától az egyetemig, sőt a felnőttképzésig és továbbképzésig kínálnak tanulási lehetőséget a kárpátaljaiak számára.
– Az idei tanév során már átadtunk 25, a mester fokozat elnyerését igazoló oklevelet a keresztfélévben végzett hallgatóknak, később 185 fiatal vehette át az alapképzésben szerzett oklevelét.
Ma 74 fiatal kolléga részesül mester fokozatú oklevélben. Az első mester, vagy magiszteri okleveleket egyébként 2017-ben adhattuk ki első ízben a főiskolán végzett hallgatóknak – emelte ki Csernicskó István,
majd köszönetet mondott kollégáinak, azért, hogy munkájukkal hozzájárultak a sikerekhez, a hallgatóknak, pedig azért, hogy amikor a főiskolát választották, mindannyiukat megtisztelték bizalmukkal.
– „Hass, alkoss, gyarapíts!” Sokszor idézzük Kölcseyt, és talán ezért észre sem vesszük, mennyire időszerű és időtálló, és hogy mennyire erősen érezzük ennek a súlyát itt, a kárpátaljai magyar főiskola aulájában – kezdte köszöntőjét Nagy János, Magyarország Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkára.
Kifejtette, úgy gondolta, azért érkezik Kárpátaljára, hogy erőt adjon az itt élőknek ahhoz a nemzetépítő munkához, amit szülőföldjükön folytatnak. Ehelyett ő kap erőt az itteniektől, amiért hálás.
– Hatni, alkotni, gyarapítani. Ebben a programban nincsen fenyegetés. Aki hatni, alkotni és gyarapítani akar, az a cselekvő hazaszeretet hírnöke, a jövő, a reménység embere. Hatni egymásra, alkotni egymással és gyarapítani egymást, önmagában is csak összefogással lehet. Ezt a magyar kormány mindig és minden körülmények között támogatta, és nemcsak itt, Kárpátalján, a Kárpát-medencében, de az egész világon – fogalmazott a politikus. – A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola története a példa arra, hogyha van hit, remény és szeretet, a lehetetlen csak egy cikk a szótárban.
A főiskola ugyanis mára, mint ahogy azt hallhattuk, egy kis magyar világot hozott létre: a magyar kultúra és tudomány beregszászi várrendszerét építette fel.
Köszönet és hála mindenkinek, aki ebben a heroikus munkában részt vállalt. Magyarország Kormánya mindent el fog követni, hogy azt a nemzeti munkát, amelyet közösen elkezdtünk, a lehető legkevésbé árnyékolja be mindaz, ami Kárpátaljától keletre történik. Hogy a magyar nemzeti közösség megkapja azokat az emberi és polgári jogokat, amelyek őshonos kisebbségként megilleti őket az Európai Unióba vágyó Ukrajnában – hangsúlyozta Nagy János, majd a végzősöknek, a magyar jövő pedagógusainak sok sikert kívánt az előttük álló élethez, tevékenységhez, küldetésükhöz. Hogy hassanak, alkossanak, gyarapítsanak, és akkor Kárpátalja fényre derül.
A végzősök nevében Mészár Katalin, magyar nyelv és irodalom szakos nappali tagozatos hallgató mondott köszönetet.
A végzősök fogadalomtétele után a diplomákat Csernicskó István és Orosz Ildikó, a főiskola elnöke nyújtotta át.
Orosz Ildikó kifejtette, jó néhány tanévzáró áll mögöttük, ezért nehéz új gondolatú útravalóval ellátni az immár kollégákká avatott végzősöket. Inkább olyan gondolatokat osztott meg a friss-diplomásokkal, ami aktuális helyzetünkben kapaszkodót jelenthetnek a továbbiakban.
– Rajtunk múlik, hogy amit átélünk, erősebbé, vagy gyengébbé tesz, hitünket növeli, vagy a félelmünket.
Jobb, vagy keserűbb emberré leszünk emiatt? Ezek fontos üzenetek. Hogy képesek lesznek-e feldolgozni az eltelt évek tapasztalatait, és azokból pozitívan kijönni. Most még mindig a háborús folyamatban élünk, ezért elsődleges feladat a túlélés kérdése. Erre viszont a legjobb választ négy pontban Placid atya adta meg: a szenvedést nem szabad dramatizálni, mert akkor még gyengébbé válik az ember; a szenvedést nem szabad keresni, jön az magától; keresni kell viszont és észre kell venni az élet apró örömeit; bármilyen körülmények közé kerülnek, meg kell mutatni, hogy különbek, értékesebbek, nemesebbek, mert ez az érzés mozgósíthatja az emberben az energiákat, és ez kell ahhoz, hogy elviseljük a szenvedést, ez kell a túléléshez.
És végül, akinek van mibe, kibe kapaszkodnia, annak könnyebb elviselnie a szenvedést. Mi a Jóistenbe kapaszkodunk – zárta szavait a főiskola elnöke.
Az ünnepségen többek mellett fellépett Kokas Erzsébet, a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola énekoktatója, a Rákóczi-indulót harmonikán Sipos Nikoletta, a Tulipán Tanoda oktatója és Halász Bertalan, a Rezeda Folkműhely oktatója adta elő.
A történelmi egyházak képviselői, Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke, Molnár János római katolikus esperes és Marosi István görögkatolikus pap Isten áldását kérte az ünnepségre, a megjelentekre.
A diplomaátadó rendezvény a Szózat eléneklésével ért véget.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.