Idén már 18 leptospirozisos esetet jegyeztek megyénkben
Ukrajnában 2024 első öt hónapjában 97 leptospirozis fertőzést regisztráltak, a legtöbbet Csernyihiv (28), Kárpátalja (19) és Mikolajiv (12) megyékben, számolt be róla a Közegészségügyi Központ. Megyénkben a leptospirózis az egyik legelterjedtebb, különösen veszélyes betegség, amelyet minden évben regisztrálnak. Előfordulásának nyári-őszi szezonalitása van, augusztus-szeptemberben észlelik a legtöbb esetet.
Magyar Tímea
– Régiónk gyakorlatilag teljes területe enzootiás leptospirózissal, a betegség kórokozói folyamatosan jelen vannak a természetben. Idén, az év eleje óta 19 leptospirózisos esetet regisztráltunk a régió lakossága körében, ebből öt a beteg halálával végződött – mondta el Valentina Zsihan, az egészségügyi minisztérium Kárpátaljai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja különösen veszélyes betegségekkel foglalkozó osztályának vezetője. – A fertőzés terjedési módjainak elemzése során megállapítottuk, hogy a kór leggyakoribb terjedési módja, a közvetlen érintkezés – állatgondozás, mezőgazdasági munka, rágcsálókkal való kontaktus, erdőjárás, kirándulás a természetben, stb. Azt is meg kell jegyeznem, hogy a nyár és a vakáció kezdetével megnövekszik a természetbe kirándulók száma a sok esetben infrastrukturálisan nem megfelelően felszerelt erdős vidékekre, üdülőterületekre és strandokra, ami ugyancsak fokozott fertőzésveszéllyel jár.
A szakember elmondása szerint a leptospirozis nagyon veszélyes betegség, mivel a májat és a vesét támadja, ami végzetes lehet a beteg számára. Ezért nagyon fontos, hogy már az első tünetek megjelenésekor orvoshoz forduljunk. Csakis az időben elkezdett kezelés mentheti meg a páciens életet! Súlyos lefolyás esetén a halál már öt nappal a fertőzés után bekövetkezhet. A leptospirozisban szenvedő beteg számára minden elvesztegetett nap csökkenti a túlélés esélyét, ezért magas láz és a leptospirozis legkisebb gyanúja esetén is azonnal orvoshoz kell fordulni.
– A leptospirozis megelőzésére irányuló intézkedések elsősorban a rágcsálók (egerek, patkányok) elleni küzdelemre irányulnak. Ilyen a deratizáció, a víz és az élelmiszerek védelme a rágcsálók váladékával való szennyeződéstől, a kerti munka során védőruházat használata, a beteg állatok gondozása, valamint az állat-egészségügyi munkák elvégzése – emlékeztet a szakember.
Annak érdekében, hogy megóvjuk magunkat és szeretteinket a fertőzéstől, az alábbi szabályokat kell követnünk:
– ne igyunk forralatlan vizet, ismeretlen forrásból származót pláne;
– ne fürdőzzünk olyan helyen, ahol nincs felszerelt strand. Kerülni kell az úszást pangó az állóvizű tavakban, melyek partjait bokrok borítják, vagy haszonállatok itatására szolgálnak;
– óvjuk az ivóvízforrásokat és az élelmiszereket a rágcsálóktól;
– rendszeres végezzünk rágcsálóirtást a lakóhelyiségekben és az istállókban;
– az állattartás során tartsuk be a személyi higiéniai szabályokat: rendszeresen mossunk kezet, ne együnk, ne dohányozzunk munka közben;
– ne együnk mosatlan zöldséget és gyümölcsöt – figyelmeztet a szakember.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.