Muzsikaszótól, énekléstől, gyermekzsivajtól volt hangos vasárnap Badaló. A KárpátHáz Civil Szervezet ezúttal ott tartotta meg azt a Fiestát, melynek keretében több száz néptáncos lépett fel. Az idén második alkalommal megrendezésre kerülő Fiesta különleges alkalom volt, mivel a KárpátHáz Civil Szervezet öt évvel ezelőtt Badalóban indította útjára néptáncprogramját, melynek megálmodója és támogatója Péter Csaba megyei képviselő, a szervezet elnöke volt.
Hegedűs Csilla
Az öt évvel ezelőtt indult program keretében jelenleg már tizenegy településen zajlik néptáncoktatás, amelynek eredményeit a helyi Petőfi Sándor Kulturális Központ nagytermében láthatták az érdeklődők. De – mintegy kedvcsinálóként – a több mint 250 néptáncos a kultúrház előtti téren adta elő a KárpátHáz összetartozás táncát.
– Amikor öt évvel ezelőtt átadtuk a kultúrházat, azt kívántuk, gyerekzsivajtól legyen hangos. És ez sikerült: mindig felemelő érzés látni a fiatalok táncát, most még inkább az volt – hangsúlyozta köszöntőjében Tóth Győző. – A mai nap is azt bizonyítja, hogy sikeres öt év van mögöttünk, ami a munkatársaink tevékenységének, és a gyerekek kitartásának köszönhető. A tavalyi évhez képest a néptáncosaink száma megduplázódott: míg az elmúlt évben megtartott Fiestán 125-en voltak, most több mint 250-en. De ami a legnagyobb eredmény, az a gyermekek jelenléte, ami azt jelenti, hogy egész évben hűségesen jártak a próbákra, szeretik a magyar kultúrát – tette hozzá a KárpátHáz Civil Szervezet ügyvezető igazgatója.
A nagyszerű alkalmon Babják Zoltán is részt vett, aki kifejtette: a háború szörnyűségei miatt sajnos kevés kulturális rendezvényt szerveznek, éppen ezért még nagyobb öröm, ha egyes településeken, a jelen helyzethez alkalmazkodva, ünnepségeket tartanak.
– A fiataloknak nincs sok lehetőségük a szórakozásra, a kikapcsolódásra, ezért a mai rendezvény duplán öröm, hiszen amellett, hogy jól érzik magukat, fellépéssel is készültek, hála ezért a szüleiknek, táncoktatóiknak. Meggyőződésem, hogy a Beregszászi kistérség területén megszervezett rendezvény erősíti a közösségünket, az itthon maradási szándékunkat, a hazaszeretetünket – hangsúlyozta a Beregszászi kistérség polgármestere.
Isten gazdag áldását Sápi Zsolt helyi református lelkész kérte a résztvevőkre, az alkalomra.
– Nemcsak az énekszó az, amivel dicsőíthetjük az Urat, a tánc is egy ilyen eszköz. És ha ezeket az eszközöket, amiket az Istentől kaptunk, úgy használjuk, hogy Őt magasztaljuk vele, akkor áldás száll ránk. A mai alkalom is azt mutatja, hogy a KárpátHáz Civil Szervezet által megkezdett munkára áldás szállt, Isten minden lépésüket segítette, segíti – jegyezte meg a lelkipásztor.
Elsőként a Badalói Levendula Néptánccsoport lépett színpadra, őket a Halábori Tiszavirág Néptánccsoport követte, bemutatkoztak még a macsolai, a kígyósi, a beregsomi, a mezővári, a csetfalvai, a borzsovai, a beregdédai, a nagymuzsalyi néptáncosok, illetve a sárosoroszi citeraegyüttes is. A színvonalas műsor végén Tóth Győző elismerő okleveleket nyújtott át a felkészítő tanároknak, klubvezetőknek. Kovács István tánctanár, koreográfus pedig azoknak az aktív gyerekeknek adott át emléklapot, akik a kezdetektől táncolnak, rendszeresen járnak a foglalkozásokra.
Sokszor elhangzott már, hogy a KárpátHáz Civil Szervezet egyik legkedveltebb programja a néptáncoktatás. Az elmúlt évek alatt a Beregszászi kistérség mellett a Nagybégányi és a Kaszonyi kistérséghez tartozó településekről is csatlakoztak a mozgalomhoz.
– Ezek a gyermekek a saját községük kulturális életének a szerves részévé váltak, nagy érték az, amit már eddig is megtanultak. Ők a büszkeségeink, ők a jövő. Úgy vélem, szervezetünk célt ért. A mostanra megduplázott létszámot tovább szeretnénk növelni, legközelebb a Nagyberegi kistérséget fogjuk bekapcsolni a munkánkba, ott is el szeretnénk indítani a néptáncoktatást. Beregújfalu lesz majd a kistérség kulturális központja, és nem véletlenül, hiszen a településen javában zajlik a helyi kultúrház felújítása. Emellett, ami szintén nagy előrelépés a szervezetünkben, hogy Gáti Gyöngyi citeraoktató bevonásával szeptembertől a citeraoktatást is elindítjuk, a kulturális programunk a Ritmus és hangműhely nevet kapja. A Csoóri Sándor Programnak köszönhetően tizenkét csodálatos viseletet sikerült varratnunk, az igényes munkáért Turda Alexandrának jár köszönet. Tehát terv és cél van bőven, mi készen állunk a folytatáshoz, és örömmel tapasztaljuk, hogy ebben a tevékenységünkben is sokan mellénk állnak: tanárok, klubvezetők, gyerekek, akiknek mindezért hálásak vagyunk – konstatálta Tóth Győző.
KárpátHázas sikertörténet: a kezdetektől napjainkig│KISZó-interjú
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.