Dmitro Ljouskin, a Prime logisztikai cégcsoport alapítója az Unian hírügynökségnek adott interjút, melyben elmagyarázta, hogyan és mikor változnak az üzemanyagárak a korábban sokat vitatott jövedéki adóemelések miatt. Szót ejtett arról, mely termékek drágulhatnak emiatt, és miért kell az autósoknak felkészülniük az üzemanyag minőségének romlására a benzinkutakon.
Bujdosó Ivett
Dmitro Ljouskin elmondása szerint az árak szeptember 1-től emelkednek. A benzin és a dízel ára literenként egy hrivnyával, a cseppfolyósított gázé három hrivnyával fog emelkedni. Az áremelkedés nem lesz azonnal érzékelhető, mivel a benzinkutakon még marad a korábbi készletekből. Mint mondta, az adóemelések fokozatosan, két hullámban valósulnak meg: a második hullámban további 50 kopijkás emelés várható a benzin, egy hrivnyás a dízel és két hrivnyás az LPG-gáz esetében. Így összességében a benzin 1,5, a dízel 2, a gáz pedig 5 hrivnyával drágul literenként.
Ljouskin szerint a tarifa alakulására jelenleg a valutaárfolyamnak van a legnagyobb hatása. Az elmúlt hetekben már láthattunk árfolyamváltozások miatt 50 kopijkás emelkedést. A világpiaci olajárak és a valutaárfolyamok változásai tehát nagyban befolyásolják az árakat, és nehéz pontosan megjósolni, hogy mi várható augusztus végére.
A szakértő szerint – mivel az üzemanyag minden szállítási költségben jelen van – az áremelkedés hatással lesz az élelmiszerek és egyéb termékek árára is.
Az elektromos áram folyamatos hiánya miatt a generátorok használata jelentősen megnöveli az energia költségeit. Az olyan termékek, amelyek nagy energiaigényűek, például a kenyér és a tejtermékek, jelentősen drágulhatnak. A kisebb energiaigényű termékek, mint a burgonya és a sárgarépa, kevésbé lesznek érintettek. Dmitro Ljouskin szerint a vállalkozások a megnövekedett költségeket beépítik az árakba, így végül a fogyasztók viselik a terheket. Az üzemanyagok drágulása miatt a vállalkozások emelni fogják az áraikat, hogy fedezzék a megnövekedett költségeket. Pozitívum azonban, hogy a készletek jelenleg elegendőek, és nincs kockázata az üzemanyaghiánynak.
A Prime logisztikai cégcsoport alapítója elmondta, a parlament és a kormány az adóemelésből származó bevételeket az ukrán hadsereg finanszírozására kívánja fordítani, ami elengedhetetlen a jelenlegi háborús helyzetben. Ljouskin szerint bár az adóemelés népszerűtlen döntés, szükséges a költségvetési hiány csökkentése érdekében.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.