Az ukrajnai mobilhálózatok és a telekommunikációs infrastruktúra egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe az áramkimaradások miatt. A kormány új rendelete szerint a szolgáltatóknak tízórás folyamatos működést kell biztosítaniuk áramkimaradás esetén, ami a lakosság számára reményt ad a kapcsolattartás fenntartására. Azonban a valóság ennél sokkal bonyolultabb, és számos tényező veszélyezteti a célkitűzés megvalósulását.
Bujdosó Ivett
A lakosság már szinte hozzászokott a rendszeres áramkimaradásokhoz. Az ételkészítést megoldják előre, a hűtést-fűtést helyettesítik, és az elektronikus eszközök töltését is pótolják, a mobilkapcsolat megszakadása azonban továbbra is komoly problémát jelent. A hosszú áramkimaradások idején a mobilhálózatok gyakran nem működnek megfelelően, ami a kapcsolattartás és az információszerzés szempontjából kritikus helyzeteket teremt.
Az infrastruktúra korlátai
A mobilhálózatok szolgáltatói, mint a Kyivstar, a Lifecell és a Vodafone, jelentős összegeket költöttek generátorok és tartalék akkumulátorok beszerzésére. A Kyivstar például 115 ezer új lítium akkumulátort telepített, amelyek négyórás autonóm működést biztosítanak. A Lifecell 1700 bázisállomást látott el alternatív energiaforrással, míg a Vodafone jelentős beruházásokat hajtott végre a mobilgenerátorok terén.
Ezek az intézkedések azonban nem bizonyultak elegendőnek ahhoz, hogy minden bázisállomás tízórás működést biztosítson. A generátorok telepítése és karbantartása logisztikai kihívásokat jelent, különösen a nagyvárosokban, ahol az infrastruktúra gyakran a tömbházak tetején található. Ráadásul a felhasználók tömeges átállása a WI-FI-ről a mobilhálózatokra az áramkimaradások alatt további terhelést jelent, ami tovább rontja a kapcsolat minőségét.
Itt a kormányzati beavatkozás
Volodimir Zelenszkij elnök, felismerve a probléma súlyosságát, arra utasította Mihajlo Fedorov digitális átalakulásért felelős minisztert, hogy vizsgálja meg a hálózati szolgáltatók felkészültségét. Ennek eredményeként az országos hálózati operatív-telekommunikációs központ kötelezte a szolgáltatókat, hogy biztosítsák a tízórás rendelkezésre állást. Ez jelentős előrelépés lenne a korábbi négyórás követelményhez képest, ám a szolgáltatók technikai és anyagi korlátai miatt ez a cél jelenleg elérhetetlen.
A felhasználók szerepe
A felhasználók is sokat tehetnek annak érdekében, hogy csökkentsék az áramkimaradások okozta problémákat. A mobilhálózatok esetében célszerű több szolgáltató SIM-kártyát használni. Olekszandr Hluscsenko távközlési szakértő szerint a háború idején az autonómia biztosítása érdekében érdemes beruházni generátorokba és tartalék áramforrásokba.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.