KISZó-kérdés: A háború fokozatosan megváltoztatja a munkaerőpiacot

A két és fél éve tartó háború fokozatosan megváltoztatja a helyzetet az ukrán munkaerőpiacon. A mozgósítás miatt a férfiak „hiánycikké” válnak, ezért a munkaadók nőket keresnek a férfi munkakörök betöltésére. Odesszában például a városi hatóságok női sofőrök után kutatnak a buszokra, Dnyipróban a gyárakban van hiány férfiakból, Kijevben pedig metróvezetői állást kínálnak a nőknek.

Magyar Tímea

Ön szerint a nők pótolhatják-e a férfiak hiányát a munkaerőpiacon? – tettük fel ennek kapcsán a kérdést online kérdőívünkben a Facebook-on. Válaszadóink 83 százaléka nemmel válaszolt a kérdésre, valószínűleg elsősorban úgy értelmezve a kérdést, hogy helyes lenne-e a gyengébbik nemmel pótolni az erősebbik nemet.

Logikus, hogy amíg Ukrajnában tart a mozgósítás, addig számos vállalat és vállalkozás szenved majd a férfi munkaerő hiányától. Nőket keresnek biztonsági őrnek, taxisofőrnek, szállítmányozónak, asztalosnak. Korábban ezek a munkakörök kizárólag férfiaknak voltak fenntartva. Vajon mi a véleménye a kialakult helyzetről a szakembernek, s mennyire rossz a helyzet megyénkben e téren, kérdeztük Foltin Pétert. A megyei foglalkoztatási központ munkaadókat segítő osztályának vezetője szerint a négy és félmilliós munkaerőhiányról szóló adatok hozzávetőlegesek, hisz miközben emberek ezrei közlekednek naponta a határainkon oda és vissza, konkrét számokkal aligha szolgálhat jelenleg bárki is.

– Úgy vélem ez a szám nem csupán a férfiakat, hanem az elmenekült nőket is tartalmazza. Az tény, hogy csökkent a munkaerőpiacon a férfiak aránya. Ennek ismert oka, hogy egy részük még a háború előtt elhagyta az országot, hogy sokakat besoroztak, míg mások, mivel félnek a behívástól, nem mutatkoznak olyan helyen, ahol elérhetik őket. Felmondtak és nem is keresnek hivatalos munkát. Az, hogy nőkkel próbálják őket pótolni, nem újkeletű dolog, az I. és a II. világháborúban is a szebbik nemmel helyettesítették a háborúban lévő férfiakat. Persze akkoriban még nem voltak a maihoz hasonló szinten technologizálva a termelési folyamatok. Ma a fejlett technológiák sok esetben helyettesítik az emberi erőforrást, magyarán szólva: már nincs szükség arra, hogy a gépesített gyártósorok mellől hiányzó férfiakat tömegesen nőkkel helyettesítsék. Persze vannak szakmák – például buszsofőr, nagyvárosokban metró-, villamos, troli vezető – ahol valóban jelentős hiány mutatkozik. A foglalkoztatási törvény 11. cikkelye egyébként is kimondja, hogy a nemi alapú diszkrimináció nem megengedett. Például egy munkaadó nem adhat fel olyan álláshirdetést, amelyben azt írja, hogy hat nőt keres varrónői állásba, csak a nem megjelölése nélkül adhat fel hirdetést. És ugyanez vonatkozik a vájárokra, az ápolónőkre, a bányászokra stb. is.

– Korábban egyes szakmák egészségre károsnak minősültek, azért nem tölthették be azokat hölgyek.

– Ma is vannak ilyenek, de egyre inkább csökken azon hivatások aránya, amelyekben csak az erősebbik vagy csak a gyengébbik nem dolgozhat. A háború kitörése óta érezhető a munkaerőhiány fokozódása, de nem mértani, hanem számtani gyorsasággal nő. Sajnos, minél tovább tart a háború, annál érezhetőbb lesz az alkalmazottak hiánya. A nők, önszántukból betölthetik a nehéznek minősülő megüresedett állásokat, de kötelezni nem lehet erre őket. Amennyiben valakinek olyan munkát ajánlunk központunkban, ami nem felel meg a végzettségének, vagy nem nyeri el a tetszését, visszautasíthatja. Tény, hogy a háború okozta gazdasági nehézségeket nehéz lesz áthidalni, mind országos szinten, mind megyénkben.

– Megyénkben jelenleg hány betöltetlen állás van?

– Négyezer szabad állás vár betöltésre. Fél év alatt 4174 hivatalosan nyilvántartásba vett álláskeresőnk volt, ebből 3359 nő. Július elejére 1475-en maradtak, 80 százalékuk ugyancsak hölgy. A munkaadók elsősorban kétkezi munkásokat keresnek, így építő- és segédmunkásokat, varrónőket, gépkocsivezetőket, elárusítókat, konzultánsokat. Szellemi munkát végző, felsőfokú végzettségű szakembert jóval kevesebbet. Vannak szakmák, amelyeket a hölgyek kisebb átképzés után betölthetnek. Ám az olyan szakmákat, mint például az állatorvos, építész, agrokémikus, agronómus nehezebb pótolni. Ezekhez nem elég a gyorstalpaló tanfolyam, egyetemi diploma kell – magyarázza a szakértő.

– Az Ukrán Nemzeti Bank előrejelzése szerint a munkaerőpiacon kialakult konkurencia miatt a munkaadók kénytelenek lesznek emelni a béreket.

– Már csak azért is lehet erre számítani, mivel másképp nem fognak tudni munkást „fogni”. Betakarítási szezon idején például már most is 30-35 ezer hrivnyát is kínálnak a járművezetőknek. A gazdasági minisztérium szerint jövőre az átlagbér el fogja érni a 24 ezer hrivnyát. A szakértő úgy véli, hogy a férfi szakmák nőkkel való feltöltése pozitív változásokat is hozhat mind a középkorú hölgyek, mind a nyugdíjas férfiak javadalmazása terén. A nők férfiszakmákba való bevonása a két nem között tavaly fennálló 18,6 százalékos bérszakadékot is csökkentheti, tehát van esély a pozitív változásra. Egyébként pedig biztos vagyok benne, hogy a háború befejezése után Ukrajnában egy-két éven belül hatalmas gazdasági fellendülés fog bekövetkezni, elsősorban az építőiparban.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó