Széljegyzet: Nehéz az élet

A Razumkov Központ felmérése szerint Ukrajnában a családok harmadának (32%) csak élelmiszer-vásárlásra elegendő a pénze, a ruházat beszerzése már nehézségbe ütközik. A családok közel felének (48%) van elegendő pénze élelmiszerre és ruházatra, a drágább termékek (például tartós fogyasztási cikkek) megvásárlására már csak akkor, ha félretesznek.

                      Horváth Sándor

Csupán a hitelesség megerősítése végett jegyzem meg, hogy az említett közvélemény-kutatás után egy hónappal a Nemzeti Demokratikus Intézet a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézettel közösen végzett hasonló témájú kutatást, melynek eredménye szinte megegyezik az előbbivel.

Az emberek 9 százalékának még élelemre sem elég a jövedelme. Csak a válaszadók 7,4 százaléka mondta, hogy mindenre futja, és csak nagyon drága dolgokra (például autóra) tesznek félre.

Megjegyzendő, hogy a megkérdezettek közel 30 százalékának havi jövedelme nem éri el a 8000 hrivnyát, 36 százaléka 8000 és 18 000 hrivnya között keres, azaz a lakosság kétharmadának ugyancsak meg kell gondolnia, hogy mire költ. Így aligha mondható véletlennek, hogy a jegybank előrejelzése szerint ebben az évben további 400 ezer, jövőre mintegy 300 ezer ember hagyhatja el Ukrajnát.

Ezt a tendenciát erősíti, hogy a már említett két kutatóintézet elemzése szerint az ukrajnaiak 57 százaléka azon az állásponton van, hogy a békére még sokáig várni kell. Közülük majdnem minden ötödik úgy véli, hogy a háború még 1-2 évig eltart. 17 százalék ennél rosszabb forgatókönyvet vár, meg van győződve afelől, hogy 2-5 háborús év elé nézünk.14 százalék reménykedik abban, hogy 6-12 hónapon belül béke lesz. Minden 13. ember viszont azt prognosztizálja, hogy az öldöklés több mint öt évig eltarthat.

A központi pénzintézet adata szerint 2024 júliusában 1,117 milliárd dollárnak megfelelő valutát vásároltak az ukrán polgárok. Ezzel 12 éves havi rekord dőlt meg. Ennél nagyobb összeget e célra csak 2012 novemberében fordítottak. Akkor 1,525 milliárd dollárt vásároltak fel.

Ez akár azt is sugallhatja, hogy minden pesszimizmus, pénztelenség ellenére vannak olyanok, akik akár jelentősebb összegeket is félre tudnak tenni. Persze a takarékoskodásnak van más olvasata, üzenete is. Mégpedig az, hogy akik tehetik, biztonságérzetüket erősítendő, megspórolt hrivnyáikat igyekeznek valutára váltani. Ez pedig nem éppen a bizalom jele.

Bizony nehéz az élet. Mindenki úgy védekezik, ahogy tud…

Forrás:
KISZó/Horváth Sándor

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó