Tervek, programok és lehetőségek a megye áramellátásának biztosítására
Az elmúlt napokban javult az áramellátás Ukrajnában, azon belül Kárpátalján is, ugyanakkor ezt megelőzően hónapokig tervezett áramszünetek nehezítették meg a lakosság és a vállalkozások életét. Voltak olyan napok, amikor 14-16 órán át nem volt áram. Mit tesz a megye vezetése annak érdekében, hogy a régió energiafüggetlenné váljon? – kérdeztük Viktor Mikitát, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetőjét.
Szabó Sándor
Hosszú és rövid távú megoldások
A kormányzó a Kárpáti Igaz Szónak nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy a sorozatos orosz támadásokban Ukrajna elveszítette az energetikai infrastruktúrájának közel 50 százalékát. Hozzátette: a nagy erőművek helyreállítása hónapokat vagy éveket vehet igénybe. A lakosság körében nagy felháborodását keltő kikapcsolási ütemtervekkel kapcsolatban Viktor Mikita elmondta, hogy villamosenergia-hiány esetén a regionális áramszolgáltatók az előre ütemezett óránkénti lekapcsolásokat az Ukrenergo, az állami energiaszolgáltató utasítására hajtják végre, ügyelve az igazságos elosztásra. A megyei közigazgatás feladatai ebben az esetben az áram igazságos elosztásának ellenőrzésére korlátozódnak.
– Az áramszünetek ütemezésére nincs befolyásunk – mondta a megyevezető. – Ugyanakkor olyan programok kidolgozásán fáradozunk, amelyek a lakosság számára alternatív áramforrások telepítéséhez nyújtanak támogatást. A Regionális Védelmi Tanács jóváhagyott egy energetikai decentralizációs programot, amelynek keretében minden kistérségnek fel kell mérnie milyen alternatív – nap-, víz-, szélenergia – energiaforrásokkal rendelkezik. Természetesen ezek hosszú távú elképzelések, ez az első lépés ahhoz, hogy a jövőben saját termelőkapacitással rendelkezzenek. Mert, ha bekopogtat hozzájuk egy befektető, kész terveket tudnak letenni az asztalra, ezzel pedig időt nyernek.
A régió vezetésének a probléma rövid távú megoldására is vannak kész tervei, ugyanis semmi garancia nincs arra, hogy az oroszok nem folytatják az ukrán energetikai infrastruktúra elleni támadásokat.
Viktor Mikita elárulta, azt tervezik, hogy még az ősz beállta előtt legalább 40-50 MW-tal bővítik a régióban a villamosenergia-termelést. A megye domborzati viszonyait és a gázellátást figyelembe véve sikerült konstruktív megoldást találni a kialakult helyzetre. Mint mondja, készült egy tanulmány, amelyben meghatározták azokat a helyeket, ahol a gáz- és a villamosenergia-hálózat keresztezi egymást.
– Ezeken a pontokon belátható időn belül földgázgenerátoros erőmű telepítését tervezzük – tette hozzá a kormányzó. – Összesen több mint 70 ilyen helyet azonosítottunk, ahol több mint 170 MW energia előállítására van lehetőség földgázgenerátoros erőművek segítségével. Egyre több befektető is érdeklődik a lehetőségek iránt, és vannak cégek, amelyek meg is kapták a vonatkozó ideiglenes engedélyeket. A tervek szerint már novemberben megkezdődhet a földgázgenerátoros erőművek telepítése. Ha beindul a termelés, ez 100 MW pluszenergiát jelent a régiónak.
A folyamatos áramellátás a gazdasági növekedés kulcsa
Kárpátalján külön programot dolgoztak ki a vállalatok energia-függetlenségének megerősítéséhez. A cégek akár 150 millió hrivnya kedvezményes kamatozású állami kölcsönhöz is hozzájuthatnak. Az adóbevételek szempontjából is fontos, hogy a vállalatok zavartalanul működjenek. Mindemellett az önellátás révén plusz kapacitás szabadulna fel, amelyet a lakossági áramellátásra lehet fordítani.
– Tudjuk, hogy Kárpátalja a helyi költségvetések adóbevételeinek növekedése tekintetében az élen jár az országban, az előző évhez képest 200 százalékkal teljesítettük túl a személyi jövedelemadó bevétel forrásokat – húzta alá Viktor Mikita. – Tavaly jelentős gazdasági növekedést tapasztaltunk, és ez a dinamika még mindig tart, ezért támogatnunk kell a vállalkozásokat, hogy ne torpanjon meg ez a fejlődési dinamika. Ahhoz, hogy a vállalatok stabilan működjenek, zavartalan áramszolgáltatásra van szükségük. Ezért azt javasoltuk a cégeknek, hogy bővítsék saját áramtermelő kapacitásukat. A naperőművek mellett telepítsenek földgázgenerátoros erőműveket is, így az év 12 hónapjában képesek lesznek biztosítani az önálló áramellátást. A rendelkezésre álló adatok szerint a megyében 240 olyan vállalkozás működik, amely gázellátással rendelkezik, és több mint 0,5 MW villamos energiát fogyaszt.
Állami és megyei programok a lakossági fogyasztók számára
A lakossági fogyasztók is keresik a kiutat, a hosszú távú megoldást a kialakult helyzetre. Kárpátalján egyre több családi házon, portán lehet napelemeket látni.
– Adataink szerint már csaknem 5 ezer háztartás rendelkezik napelemes rendszerrel, ezek mintegy 140 MW-ot termelnek abból a napi 250 MW-ból, amely Kárpátalja nyári energiaellátásához szükséges – fogalmazott Viktor Mikita. – Ha elérnénk a 15 ezer napelemes rendszert, akkor a régió az év 7-8 hónapjában – napsütéses napokon – teljesen fedezné az energiaigényét. Becslések szerint a térségben egy háztartás átlagosan 03-05 kW-ot fogyaszt óránként. Egy átlagos 5 kW-os napelemes rendszer körülbelül 18-25 kWh villamos energiát termel naponta, ami el tud látni további 7-8 háztartást. Ha minden hetedik háztartás rendelkezne napelemmel, akkor teljesen energiafüggetlenek lennénk.
A kormányzó elárulta, hogy vannak olyan települések a megyében, amelyek a napenergiának köszönhetően több áramot termelnek, mint amennyit napközben elfogyasztanak, így ezeken a településeken nem is alkalmazzák a kikapcsolási ütemterveket. Hozzátette: ezek egyedi esetek, de léteznek, és jó példával járnak elöl.
Az ukrán állam elindított egy lakossági napelemes pályázatot, melynek keretében egy háztartás napelemek telepítésére 480 ezer hrivnya kamatmentes hitelt vehet fel 10 év futamidővel. Valamint a napokban elindult egy megyei program is, amelynek keretében egyszeri 20 ezer hrivnya támogatást biztosítanak a háztartási napelemrendszerek telepítéséhez.
– Több megoldást is mutatunk a problémára, még ha csak részlegesen is valósulnak meg ezek, akkor is csökkenteni tudjuk a régió energiafüggőségét a központi hálózattól, ami azt is jelenti, ha a téli időszakban lesznek is áramszünetek, azok hossza az eddigieknél jóval rövidebb lesz – hangsúlyozta Viktor Mikita. – Attól függetlenül, hogy lesznek-e további orosz támadások és sikerült-e helyreállítani a megrongálódott hálózatot, ha megvalósítjuk ezeket a terveinket, akkor Kárpátalja energiabiztonsága hosszú távon garantálható. A legfontosabb célom, amit kitűztem magam elé, hogy 2025 őszéig a régió teljesen önellátóvá váljon a villamos energia tekintetében.
Kapcsolódó:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.