Hogyan segít Kárpátalja a háborús menekülteknek és az áttelepült vállalkozásoknak?

Négyszázezer belső menekült és több mint 400 vállalat talált „új otthonra”

Már több mint 900 napja tart a véres háború Ukrajnában. A harcok kezdete óta több mint 14 millió ember kényszerült elhagyni otthonát, ami az ország lakosságának csaknem egyharmada. Több százezer belső menekült érkezett Kárpátaljára is. A megye a legbiztonságosabb régió a vállalkozások számára is. A belső menekültek számáról, helyzetükről és az áttelepült vállalatok régiónk gazdaságára gyakorolt hatásairól kérdeztük Viktor Mikitát, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetőjét. A kormányzó két hete exkluzív interjút adott a Kárpáti Igaz Szónak.

Pétervári Natália, Szabó Sándor

Június végén Ukrajnában 4,6 millió regisztrált belső menekült élt, közülük 1,5 millióan részesültek szociális juttatásokban. A menekültek száma folyamatosan változik, például az év elején még 4,9 millió belső menekültet tartottak számon. A csökkenés oka, hogy sokan külföldre mentek a biztonságuk érdekében, míg mások visszatértek otthonukba. A belső menekült kifejezést azokra használják, akiknek el kellett hagyniuk az otthonukat, de az országon belül találtak menedéket. A teljes körű háború kitörését követően Kárpátaljára is több hullámban érkeztek a menekültek olyan területekről, melyek fokozottan érintettek a háborúban, illetve olyan térségekből, ahol fennáll az orosz támadás veszélye.

– Jelenleg Kárpátalján a hivatalos nyilvántartásban mintegy 120-130 ezer belső menekült szerepel, de ennél sokkal többen lehetnek, összesen mintegy 400 ezerre tesszük a számukat – árulta el Viktor Mikita azzal kapcsolatban, hogy hány belső menekült tartózkodik a régióban.

A kormányzó rámutatott, a belső menekültek között vannak olyanok, akik itt kezdtek új életet, akik csak ideiglenesen tartózkodnak itt, egy részük távmunkában dolgozik, de előfordul olyan is, hogy turisztikai céllal érkeznek a régióba. Vannak olyan áttelepült vállalatok is, amelyek ide menekítették a dolgozóikat.

– Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megfelelő életkörülményeket, foglalkoztatási kilátásokat biztosítsunk számukra itt, különböző helyi és állami programokkal támogatjuk az újrakezdést és segítjük a beilleszkedésüket – hangsúlyozta a megyevezető.

Viktor Mikita elmondta, a teljes körű háború kitörése óta több mint 100 menedékhelyet hoztak létre Kárpátalján. Egy részüket a helyi költségvetésből finanszírozták, de külföldi adományozók is jelentős támogatást nyújtottak.

Kárpátalja nem csak a menekültek számára nyújt biztonságot és menedéket, több száz vállalkozás helyezte át a székhelyét és termelőkapacitását a régióba a teljes körű háború kezdete óta. A megye vezetése elejétől fogva azon dolgozik, hogy elősegítse a vállalkozások áttelepülését a front menti területekről Kárpátaljára.

– Már több mint 400 áttelepült vállalkozás működik Kárpátalján, ami az ilyen vállalkozások 40 százalékát jelenti – mutatott rá a kormányzó.

– Ezek a cégek főleg a gépgyártás, a fafeldolgozás, a gyógyszergyártás és az információs technológiák területén tevékenykednek. Az IT területén több mint nyolcvan vállalkozás tevékenykedik, számukra külön klasztert hoztak étre. De olyan üzleti területek is megjelentek vidékünkön, amelyekre korábban nem volt példa. Ennek köszönhetően Kárpátalja a költségvetési bevételek tekintetében a 3-4. helyet foglalja el az országban. Ezek a vállalatok több mint 10 ezer munkahelyet teremtettek az elmúlt két és fél év alatt. Nemcsak a helyi lakosok számára biztosítanak munkalehetőséget, de az áttelepülteket is foglalkoztatják.

A katonák személyi jövedelemadójának kiesésével, ami egy éve az állami költségvetésbe folyik be, a régió 3 milliárd hrivnya adóbevételtől esett el. Az áttelepült vállalkozásoknak köszönhetően a jelentős gazdasági növekedéssel mostanra sikerült ezt a kiesést szinte teljes mértékben pótolni, amire eddig egyetlen régió sem volt képes – emelte ki Viktor Mikita.

A kormányzóval készült exkluzív interjút itt olvashatja: 

Viktor Mikita: „Kiemelten fontos a párbeszéd fenntartása és elmélyítése Ukrajna és Magyarország között”

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó