KISZó-kérdés: Szinte senki sem bízik a népességfogyás visszafordításában

Az elmúlt évek eseményei drámai hatással voltak Ukrajna demográfiai helyzetére. Az orosz invázió, a gazdasági nehézségek és az energiaellátási problémák következtében jelentős népességfogyás figyelhető meg az országban. Az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) és más szakértők előrejelzései szerint 2024 és 2025 között mintegy 700 ezer ember hagyhatja el az országot, ami tovább súlyosbítja a már amúgy is kritikus demográfiai helyzetet.

Bujdosó Ivett

A Kárpáti Igaz Szó közösségi oldalán feltett kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, olvasóink szerint visszafordítható-e az országban tapasztalt népességfogyás. Válaszadóink szinte egyöntetűen úgy vélik, nincs visszaút, a rohamos elvándorlás és az alacsony születésszámok drasztikus következményekkel járnak.

Ezt támasztja alá az NBU inflációs jelentése is, miszerint 2024-ben körülbelül 400 ezer, 2025-ben pedig további 300 ezer ukrán állampolgár hagyhatja el hazáját. Ezt a prognózist az energiarendszer jelentős károsodásával és az energiaellátás hosszabb távú kiesésével magyarázzák, amely további gazdasági nehézségeket okoz. Az áramkimaradások, a fűtési szezon kockázatai és a gazdasági bizonytalanság mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre többen keresnek jobb életkörülményeket külföldön.

Emellett a népességfogyás másik legaggasztóbb aspektusa a természetes szaporulat csökkenése. 2024 első felében Ukrajnában 87 655 gyermek született, ami jelentősen kevesebb a háború előtti adatokhoz képest. A születések száma nem tudja ellensúlyozni a halálozások magas arányát, ami tovább gyorsítja a folyamatot. A statisztikák szerint minden újszülöttre három haláleset jut, ami azt mutatja, hogy Ukrajna demográfiai helyzete egyre súlyosabb.

Nem mellesleg a munkaképes korúak száma is jelentősen csökkent. 2024-ben a munkaképes lakosság száma 2021-hez képest 40 százalékkal esett vissza, ami komoly kihívást jelent a gazdaság számára. A gazdaság helyreállításához több mint 4,5 millió dolgozó polgárra lenne szükség.

A keleti régiókban a nehézipar visszaesése és a mezőgazdasági szektor hanyatlása különösen érezhető, míg a nyugati régiókban az ipari kapacitások kiépítése lassú és nehézkes.

A kilátások a jövőt illetően sem sokkal jobbak. A legrosszabb forgatókönyv szerint a háború végére Ukrajna népessége 25 millióra csökkenhet, ami jelentős veszteséget jelentene az ország számára. A fronton elesett katonák mellett rengetegen vannak, akik külföldre menekültek, és nem terveznek visszatérni. A szociológiai felmérések szerint az ukrán menekültek 70 százaléka nem tervezi a hazatérést, ami tovább súlyosbítja a demográfiai válságot.

Előző heti KISZó-kérdésünk:

KISZó-kérdés: A háború fokozatosan megváltoztatja a munkaerőpiacot

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó