Olvasóink között vannak olyanok, akik nyugdíjazásukra készülnek. Mit kell tudniuk ahhoz, hogy ne maradjanak kifizetések nélkül? Milyen dokumentumokat kell benyújtani a Nyugdíjalaphoz és mikor? Szerhij Korobkin független tanácsadó válaszol a nyugdíjazással kapcsolatos kérdésekre.
Ki számíthat öregségi nyugdíjra?
Többféle típusú nyugdíj létezik, többek között korkedvezményes: kedvezményes feltételek mellett feltételek vagy a kiszolgált idő alapján. A leggyakoribb azonban az öregségi nyugdíj. Általában 60 éves korban ítélik meg, a szükséges munkaviszony megléte mellett. 2024-es évben ilyen nyugdíjat legalább 31 év munkav iszonnyal lehet igényelni. Ez a férfiakra és nőkre egyaránt vonatkozik. Jövőre 32 év munkaviszonyra lesz szükség, 2026-ban – 33, 2027-ben – 34, 2028-tól – 35 év kellesz. Ha a munkaviszony ennél kevesebb lesz, a nyugdíjat 63 vagy 65 éves korban ítélik majd meg (ha az adott évben van legalább 15-25 év szolgálati idő).
Tehát a leendő nyugdíjas egyik fő feladata, hogy megtudja, mennyi igazolt munkával töltött évvel rendelkezik.
Mikor kell a nyugdíjat igényelni?
Az öregségi nyugdíj a nyugdíjkorhatár betöltésének napját követő naptól jár, ha a nyugdíjkérelem legkésőbb a születésnapot követő három hónapon belül be lett adva. Például, ha a születési dátum szeptember 1., akkor egy személynek november végéig van joga benyújtani a kérelmet az összes szükséges irattal együtt. Ezután a nyugdíjat szeptember 2-tól visszamenőleg folyósítják.
Ha a kérelmet később nyújtják be, az illetményt a kérelem benyújtásának napjától folyósítják – a korábbi hónapok elvesznek. Nyugdíjat korábban is lehet kérelmezni, de legkorábban a nyugdíjkorhatár betöltésének napja előtt egy hónappal.
Ha a kérelmet időben benyújtják, de hiányoznak egyes iratok, az illetőnek szintén legfeljebb három hónap áll a rendelkezésére, hogy ezeket a dokumentumokat benyújtsa.
Azok számára, akik nem tudták időben kérelmezni a nyugdíjat, mert a háború miatt ideiglenes fogságba kerültek, a jogszabály garantálja a nyugdíj folyósítását a nyugdíjkorhatár betöltésének napjától, még akkor is, ha a nyugdíjkérelem benyújtása az előírtnál később történik. Feltéve, hogy minden rendben van, és a nyugdíjra való jogosultságot igazolják. Ez a norma csak átmenetileg érvényes: a hadiállapot ideje alatt és annak megszűnése után három hónapig.
Hová és hogyan kell kérvényezni a juttatást?
Az Ukrán Nyugdíjalap bármelyik fiókjánál lehet igényelni a nyugdíjat, függetlenül a lakóhelytől. És természetesen online is lehet igényelni – a Nyugdíjalap elektronikus szolgáltatásainak internetes portálján. Ugyanez a szolgáltatás elérhető a Gyija portálon is. Vagyis mind a kérelem, mind az összes szükséges irat (szkennelt formában) elküldhető az interneten keresztül, anélkül, hogy elhagyná az otthonát, elektronikus aláírással.
Aki használja az internetet, az sok videót találhat, amelyben lépésről-lépésről elmagyarázzák: hogyan kell online igényelni a nyugdíjat, hozzáadni a szükséges dokumentumokat, hogy kell elektronikus aláírást létrehozni stb.
A hadiállapot ideje alatt és annak megszűnését követő három hónapon belül a nyugdíjkérelmet és a szükséges dokumentumokat postai úton is el lehet küldeni. Ez azokra a személyekre vonatkozik, akik a háború miatt külföldön élnek, és ott ideiglenes védelmet vagy menekültstátuszt kaptak. De ebben az esetben is lehetőség van a Nyugdíjalap online szolgáltatásának igénybevételére.
Elméletileg az ideiglenesen megszállt területeken élők is igényelhetnek online nyugdíjat. Ebben az esetben azonban technikai jellegű nehézségek merülhetnek fel az ukrán bankszámla regisztrációjával és a pénzfelvétellel kapcsolatban.
Mi az az automatikus nyugdíjszolgáltatás?
A jövőbeli nyugdíjasok számára létezik egy Automatikus nyugdíjkiutalás szolgáltatás. Ebben az esetben a személy online előre kitölthet egy kérdőívet (még akkor is, ha a nyugdíjkorhatárt sok év múlva éri el) a Nyugdíjalap internetes portálján található személyes fiókjában, csatolhatja a szükséges dokumentumokat és igényelhet elektronikus aláírást. Amikor a személy eléri a nyugdíjkorhatárt, kap egy SMS üzenetet vagy egy üzenetet a személyes fiókjába, mely tartalmazni fogja az információt a nyugdíja kiutalásáról, annak időpontjáról és összegéről. Ez tehát a nyugdíjas kérelme nélkül, az előre kitöltött elektronikus kérdőív alapján történik.
Milyen dokumentumokra van szükség a nyugdíj megítéléséhez?
A nyugdíjra való jogosultságot igazoló iratokra:
- személyi igazolvány
- adószám és a szolgálati időt igazoló iratok.
A személyi többek között igazolja az illető állampolgárságát és életkorát. Az adószámmal 2004 óta a teljes biztosítási előéletet lehet megerősíteni. Végül is ezen a számon keresztül követik nyomon az adott személy hivatalos munkaviszonyára és a biztosítási díjak fizetésére vonatkozó adatokat, amelyek a biztosítottak egységes állami nyilvántartásában (OK-5 nyomtatvány) tükröződnek. A papíralapú dokumentumok, különösen a munkakönyv, a 2004 előtti munkaviszonyt igazolják.
A munkaviszonyba beszámítható kulcsfontosságú időszakok még:
– a három év alatti gyermekeket gondozó, nem dolgozó anya szülési szabadsága (születési anyakönyvi kivonat alapján),
– a hadseregben való szolgálat (katonai nyilvántartás alapján),
– 2004 előtti tanulmányi időszak (diploma alapján).
A nőknek nagyon gyakran szükséges a vezetéknévváltozást igazoló iratok benyújtása is.
Meg kell jegyezni továbbá, hogy folyamatban van a munkakönyvek és a szolgálati időre vonatkozó egyéb papíralapú dokumentumok tömeges digitalizálása. Az elektronikus munkakönyvekre való teljes átállás 2026-ban fejeződik be. Ha Ön hivatalosan munkaviszonyban áll, ideális esetben munkáltatójának be kell szkennelnie a munkaügyi nyilvántartását, és el kell küldenie ezeket az adatokat az Ukrán Nyugdíjalapnak.
Ön is megteheti ezt az internetes portálon található személyes fiókjában. Ekkor automatikusan megjelennek az adatai nemcsak a 2004 óta, hanem a korábbi időszakokban eltöltött szolgálati időre vonatkozóan is. Így vagy úgy, de a szükséges szolgálati munkaidő igazolása nélkül nem utalják ki a nyugdíjat.
Be kell nyújtani a bérről szóló igazolást?
A béradatok már olyan adat, amely befolyásolja magának a nyugdíjnak az összegét. Ma már az is lehetséges, hogy egyáltalán nem kell fizetési igazolást benyújtani a Nyugdíjalaphoz. A Nyugdíjalap a személy azdószámát felhasználva automatikusan megkapja a teljes bérének adatait 2000. július 1-jétől a nyugdíjkiutalás napjáig. Vagyis a fent említett OK-5 nyomtatvány nemcsak a 2004 óta eltelt szolgálati időt igazolja, hanem a 2000 óta eltelt teljes fizetést is. És ezt az egész fizetést figyelembe veszik. Ha az illető szeretné, ezen felül a 2000. július 1-je előtti bármelyik 60 hónapra vonatkozó igazolást is benyújthatja (feltéve, hogy megőrizték a kiutalására vonatkozó elsődleges dokumentumokat). Ha ez kedvezően hat a nyugdíj kiszámítására, az igazolást figyelembe veszik.
Hogyan befolyásolja a későbbi nyugdíjba vonulás a juttatás összegét?
Ha valaki jogosult öregségi nyugdíjra, de később szeretne pihenőre vonulni és nyugdíjat kapni, akkor a jövőbeni nyugdíj nagyobb lesz. Ebben az esetben a jövőbeni nyugdíj alapösszege emelkedik:
- 0,5%-kal – a nyugdíjkorhatár elérése után megszerzett minden egyes teljes szolgálati hónap után, legfeljebb 60 hónapos késleltetett nyugdíjba vonulás esetén;
- 0,75 százalékkal minden egyes teljes biztosítási szolgálati hónap után, 60 hónapnál hosszabb időre elhalasztott nyugdíjba vonulás esetén.
Ha a nyugdíjkiutaláshoz szükséges dokumentumokat nem nyújtják be időben, úgy kell tekinteni, hogy a személy kifejezte azon kívánságát, hogy a nyugdíjat egy későbbi időponttól kezdve kapja meg. Vagyis a nyugdíj kijelölésének elhalasztása bizonyos előnyökkel is jár.
xxx
Természetesen a fenti információ nem teljes körű. A nyugdíjjogszabályok nagyon sokrétűek, és minden személynél felmerülhetnek olyan tények, amelyek igazolására több iratot is szükséges benyújtani. Reméljük azonban, hogy a fentebbi írásunk támpontként szolgál majd azok számára, akik a közeljövőben nyugdíjba szeretnének vonulni és nem tudják, mi szükséges ehhez.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.