Oktatási veszteségek: mivel küzdenek az iskolások? │KISZó-háttér

Az oktatási miniszter szerint az ukrajnai tanulók legalább két évvel le vannak maradva. A távoktatás és a háborús körülmények – a légiriadókkal és áramszünetekkel együtt – jelentősen átalakították az oktatási folyamatot. A tanárok mindent megtesznek azért, hogy mérsékeljék az oktatási veszteségeket, ám ez függ a gyerekek és a szülők hozzáállásától is.

Simon Rita

„A háború előtt egyetlen kategória létezett – az iskolás gyerekek. Ma ez a kategória különböző csoportokra szakadt szét, mindegyikhez különleges oktatási körülményeket kell teremteni. Vannak külföldön tartózkodó gyerekek, belső menekült tanulók, frontvonal menti, ideiglenesen megszállt területeken élő gyerekek – mindegyikük ukrán állampolgár és fontos emberi tőke az állam számára” – magyarázta Okszen Liszovij tárcavezető.

A miniszter hangsúlyozta, hogy Ukrajnának hatalmas oktatási veszteségei vannak, szerinte egy nyolcadikos diák hatodikos szintű tudással rendelkezik.

A Haranglábi Gimnázium alsó tagozatos tanára szerint a kicsik nincsenek lemaradva a tananyaggal, inkább az olvasás és a kommunikáció döcögősebb.

– Azt vettem észre, hogy a távoktatás után nehézséget okozott az iskolapadba való visszatérés, és az, hogy figyeljenek az órán – magyarázza Halász Éva Bonis Bona-díjas pedagógus, aki ősztől 7 negyedik osztályost fog tanítani. – Általános probléma a figyelemzavar. A gyerekeknek már nem elég, ha csak hallják, látniuk is kell azt, amit meg akarok nekik tanítani. Éppen ezért nagy hangsúlyt fektetek a vizuális elemekre, igyekszem minél több prezentációval színesíteni az órát.

Használjuk az Okos Doboz elnevezésű, tankönyvfüggetlen weboldalt is, ám ez sokkal izgalmasabb lenne a gyerekeknek, ha rendelkeznénk interaktív táblával.

Pallagi László, a Beregsomi Gimnázium történelem- és földrajztanára úgy fogalmazott, a felső osztályosok esetében nem igazán észrevehető a lemaradás.
– Aki szorgalmas, és akivel kicsit is foglalkozott otthon a szülő, a távoktatás idején is igyekezett haladni, így nem került jelentős lemaradásba – jegyezte meg Pallagi László. – A történelem és földrajz esetében még talán annyival könnyebb helyzetben is voltunk, hogy elég volt egyszer elmagyarázni, majd a diákoknak olvasgatni, megtanulni az eseményeket, míg például a matematika esetében szükség lett volna a több gyakorlásra. A felső osztályosok viszont ennek ellenére sem mondanám, hogy jelentős lemaradással küzdenek,

én inkább az alsósoknál vettem észre, hogy nehezebben megy nekik a tanulás.

Az ő figyelmük felkeltése és megtartása a tanárok számára igazi kihívás. Én informatikát tanítok az alsósoknak, illetve harmadik osztályos a kislányunk, így első kézből tapasztalom, milyen nehéz volt a számítógép elől visszaültetni őt az iskolapadba, és rávenni a tanulásra. A szülőknek ebben komoly szerepük van, csak úgy, mint a tanároknak abban, hogy érdekessé és emészthetővé tegyék a tananyagot.

Dr. Kovács Attila, a Nagydobronyi Líceum biológiatanára egyetért azzal, hogy sok múlik a tanárokon. Úgy véli, a diákok valamelyest el vannak maradva, hiszen ők sem mindig tudnak koncentrálni az órákon, sokan ingáznak külföldre, ki vannak fáradva, és bizonytalan jelenben élnek, de ezeknek a körülményeknek az „enyhítése” a pedagógusok feladata is.

– A mindennapi nehézségek akárcsak életünket, az oktatás folyamatát is befolyásolják – mondja Kovács Attila. – Ennek ellenére azonban a pedagógusok igyekezetének és a gyerekek aktivitásának köszönhetően az új tananyag meglátásom szerint a legtöbb esetben átadásra kerül. Saját óráimon igyekszem a legszükségesebb momentumait átadni az új tananyagnak, ezekhez mellékelve ismeretterjesztő videókat, prezentációkat.

Azoknak a gyerekeknek, akiket részletesebben érdekel a biológia tudománya, szakkört is biztosítunk,

ahol a legújabb genetikai kutatásokról tanulunk, illetve teszteket oldunk az érettségire való felkészítés érdekében. Ezt soha nem lehet elég korán kezdeni azokkal a tanulókkal, akik eldöntötték, hogy biológiai szakirányban szeretnének tovább tanulni. Nagyon fontos értenünk ezekben az embert próbáló időkben, hogy a gyerekek – akárcsak mi –, részesei az áramkimaradásoknak és a többi nehézségnek is. Korábban már beszéltem arról, hogy napjaink pedagógusai nagyon sok esetben szülővé is váltak, ezért fontos a tananyag átadása mellett a tanulók lelki világának megóvása, fejlődésének elősegítése. Ők a holnap reménységei, a legnagyobb kincs, amit az élettől kaphatunk.

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó