Hontalan állatok otthona │KISZó-interjú

A beregszászi Bundás Második Esély elnevezésű állatvédő egyesület tagjai évek óta szívükön viselik a hontalan állatok sorsát, és erőn felül védik, gondozzák őket. A Vérke-parti város kóbor kutyáinak és macskáinak két „őrangyala” Terlecki Andzselika és Horváth Alexandra mesélt a jelenlegi helyzetről.

Simon Rita

Az egyesület jelenleg 300 kutyát és közel 70 cicát gondoz. A lányok tevékenysége főként a városra összpontosul, de többször kérnek segítséget tőlük a kistérséghez tartozó falvakból is. A munka oroszlánrésze kettőjükre hárul. Vannak még önkénteseik, de az ő nevüket nem szerették volna felfedni.

Arra a kérdésre, hogy mi okozza mostanában a legnagyobb problémát, Andzselika úgy fogalmazott, eleve az, hogy egy állat kóborrá válik.

– Mi emberek tesszük őket azzá. Nagyon sok olyan kutya, amelyiknek van gazdája, az élete nagy részét kint az utcán éli le. A gazdája kiengedi, mondván hadd szaladgáljon kicsit. Aztán az állat egyre többet kóborol, egyre nagyobb területet jár be, és szép lassan utcakutya lesz belőle. Sokan azt sem tudják mikor megy el a kutyájuk az udvarról. A legnagyobb probléma mai napig a roma táborral van, ahonnan ha feljön egy ember a központba, „árnyékként” követi 4-5 kutya. Már többször elmentünk a táborba összeszedni a kutyákat, viszont még mindig sok állat szaporodik ott.

Előfordul, hogy naponta több is, máskor napokig egyetlen új állat sem kerül a menhelyre.

– Értesítést azonban sűrűn kapunk – magyarázza Andzselika. – Nagyon sokszor írnak üzenetet, hogy itt és itt láttak egy kutyát. Ahogy tudunk, igyekszünk utánanézni. Ám mint ahogy az előbb is említettem, sok az olyan kutya kint, amelyiknek van gazdája, így azokkal nem tudunk mit csinálni.

– Habár kutyát és cicát is fogadtak örökbe pár napja, a háború óta ez kevésbé jellemző – veszi át a szót Alexandra. – Ingyen viszont nem lehet tőlünk elvinni állatot. Nagyon sok pénzbe és erőfeszítésbe kerül, hogy egy utcáról összeszedett nyúzott, bolhás állatot kikezeljünk és örökbe fogadható legyen.

– Ha valaki ír nekünk ezzel kapcsolatban, akkor felteszünk neki pár kérdést, és ha minden rendben van, akkor rátérünk arra, milyen kutyát vagy cicát szeretne – folytatta Andzselika. – Legalább egy oltást ki kell fizetnie, hogy a következő mentett kutyust/ cicust is tudjuk oltatni. Mi így tartjuk fent magunkat. Sajnos kevés támogatást kapunk.

A segítséggel kapcsolatban a lányok elmondták, az egyesület mellett a városi menhelyet is ők vezetik, amit a helyi költségvetésből finanszíroznak, emellett vannak külföldi támogatóik is.

– A német támogatóink legfőképp azzal segítenek, hogy átvesznek tőlünk állatokat, melyeknek Németországban keresnek új gazdát – folytatja Andzselika. – De ha rászorulunk, akkor a United for Animals segélyszervezettől is szoktunk támogatást kérni (száraz- és nedvestápot), magánszemélyektől is kapunk állateledelt és pénzadományt. Nagy szükségünk van a segítségre, így bármit – pénzt, tápot, takarókat, használt foteleket, edényeket vagy partvis-lapát szetteket – szívesen elfogadunk.

Arra a kérdésre, hogy az emberek tudatosabbak lettek-e az állattartás terén az elmúlt években, a lányok válasza egyértelmű nem.

– Sokan, miközben külföldre menekülnek a saját állatukat otthon hagyják, az utcára teszik az éhezésnek, pusztulásnak kitéve. Volt rá példa, nem is egy. Elutaztak, úgy, hogy nem is szóltak senkinek. A kutyát otthagyták az udvaron megkötve, a szomszédok dobáltak neki ennivalót. Tisztelet a kivételnek, mert akadnak szerencsére olyanok, akik viszik magukkal külföldre a kiskedvencet, annak ellenére is, hogy ez mára már eléggé problémás és költséges.

– Mire hívnátok fel az emberek figyelmét a menhellyel vagy az állattartással kapcsolatban?

– Elsősorban az ivartalanítás fontosságára. Másodszor, ne hozza el a menhely elé és hagyja ott kikötve. Ha már egyszer az illetőnek nem kell az állat, akkor keressen neki új és felelős gazdát! – mondja Alexandra, majd Andzselika hozzáteszi: – Ha valaki talál egy kidobott állatot, miután írt nekünk, hogy hol van, ne hagyja ott. Amire mi odaérünk, már nem biztos, hogy ottmarad. Elszaladnak, főleg a cicák. Mindenképpen vegye el őket és úgy kérjen segítséget.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó