Visszatértek az áramkimaradások. Hogyan tovább? ● Kárpáti Igaz Szó

Az ukrán energiarendszer újra komoly nyomás alá került, ami áramkimaradásokhoz vezetett országszerte. Bár az elmúlt hetekben stabil energiaellátást tapasztalhattunk, augusztus 19-én újra bevezették az áramkimaradások ütemtervét. A mostani helyzet azonban eltér a júliusi állapotoktól, amikor széles körű korlátozások voltak érvényben. A kimaradások most főként az esti órákban jelentkeznek, és csak egy-két fogyasztói csoportot érintenek. De miért alakult ki ez a helyzet, és meddig tarthat?

Bujdosó Ivett

Miért nem volt áramkimaradás az elmúlt hetekben?

Az elmúlt hetekben a lakosság nagy része nem tapasztalt áramkimaradásokat, ami két fő tényezőnek köszönhető. Az első, hogy az atomerőművek több blokkját sikerült megjavítani és újra üzembe helyezni, ami növelte az ország áramtermelési kapacitását. A második ok pedig az volt, hogy a hőmérséklet csökkenése miatt kevesebb áramot használtak az emberek, így az energiafogyasztás mintegy 2 gigawattal csökkent. Ezek a tényezők együtt hozzájárultak ahhoz, hogy az ország képes volt stabil energiaellátást biztosítani.

Miért van most újra áramkimaradás?

Az áramkimaradások visszatérésének közvetlen oka a hőség újbóli megjelenése, amely jelentősen növeli az energiafogyasztást, különösen a légkondicionálók használata okán. A hőmérséklet ismét 30 Celsius-fok fölé emelkedett, ami fokozott terhelést jelent az energiarendszerre. Azonban a hőség csak a jéghegy csúcsa: a valódi probléma az, hogy az ukrán energiarendszer még mindig súlyosan sérült az orosz támadások következtében, amelyek március és június között történtek. Ezek a támadások az ukrán hő- és vízerőművek kapacitásának 9 gigawattját vették ki a rendszerből, amelyeket azóta csak részben sikerült helyreállítani.

Miért éppen este van áramszünet?

Bár a legmelegebb órák a nap közepére esnek, az áramkimaradások mégis este történnek. Az Ukrenergo szakértői szerint a legnagyobb energiafogyasztás általában este jelentkezik, amikor az emberek hazatérnek a munkából, és bekapcsolják a háztartási gépeiket. Emellett napközben a napenergia-termelés segít ellensúlyozni a megnövekedett energiaigényt, míg este már nem áll rendelkezésre ez a forrás.

Meddig tarthatnak a lekapcsolások?

A jelenlegi előrejelzések szerint az áramkimaradások leginkább hétköznap lesznek, mivel ekkor a legnagyobb a terhelés az energiarendszerben. A hétvége felé a hőmérséklet várhatóan csökken, és egy újabb erőműblokk is kijön a karbantartásból, ami enyhítheti a terhelést. Ennek eredményeként a hétvégére várhatóan megszűnnek az áramkimaradások, de mindez természetesen attól függ, hogy nem történik-e újabb támadás az ukrán energiarendszer ellen.

Mi várható a jövőben?

Az előrejelzések szerint, ha nem történnek újabb támadások és az időjárás is kedvezően alakul, Ukrajna akár szeptembert és októbert is áramkimaradások nélkül vészelheti át. Amennyiben az ősz meleg marad, akkor novemberig is elkerülhetőek lehetnek a lekapcsolások. Azonban egy kemény téli időszak, különösen ha támadások is érik az energiarendszert, újra súlyos korlátozásokat hozhat.

Mennyire reális, hogy az egész télen nem lesz áramkimaradás?

Jelenleg nagyon valószínűtlen, hogy a téli hónapokban teljesen elkerülhetőek lesznek az áramkimaradások. Az ütemtervek újbóli alkalmazásának valószínűsége november-december környékén nő meg. A korlátozások súlyossága azonban nagymértékben függ majd három fő tényezőtől: a támadások intenzitásától, az időjárástól és a megsérült energialétesítmények helyreállítási ütemétől.

Érdemes eladni a generátort?

A téli időszakban az áramkimaradások gyakorlatilag garantáltak, ezért az elkövetkező két-három hónapban célszerű felkészülni az ilyen helyzetekre. A generátorok megtartása és karbantartása továbbra is indokolt, mivel ezek az eszközök kulcsfontosságúak lehetnek a téli áramkimaradások idején. A következő időszakban mindenki számára ajánlott, hogy készüljön fel a hideg évszakra, hiszen az áramkimaradások valószínűleg nem kerülik el az ukrán háztartásokat.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó