Hátrányos helyzetű gyermekek számára szervezett nyárzáró alkalmat az Ungi Református Egyházmegye. Az öt napig tartó tábornak immár második éve a Nagydobronyi Erdei Iskola ad otthont. Itt a gyermekek a természet közelségében feledkezhettek meg a mindennapi nehézségekről és mélyíthetik el hitüket, emellett új barátságokat és felejthetetlen élményeket is szerezhettek.
Varga Brigitta (Nagydobrony)
A táborba a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) képviselői is ellátogattak. Juhász Márton, az MRSZ Alapítvány szolgálatfejlesztési igazgatója elárulta, idén 8,5 millió forinttal támogatták a kárpátaljai egyházmegyéket, hogy nehéz helyzetben élő gyermekek, árvák és fogyatékkal élő fiatalok számára nyári táborokat szervezzenek.
– Meggyőződésem, ezek az alkalmak kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy a gyermekek megismerjék Istent és közelebb kerüljenek az evangéliumhoz. Kárpátalján erre mindig is kiemelt figyelmet szenteltünk. Jelen pillanatban ez a legnehezebb helyzetben lévő régió, de már a háború kitörése előtt is itt éltek a legrosszabb körülmények közt magyar testvéreink. Lehetőségeinkhez mérten igyekszünk többféle módon is segíteni az ittmaradottakat.
Folyamatos a kapcsolattartás a szeretetszolgálat és a helyi egyházmegyék, valamint az egyházkerület vezetőivel. Így a felmerülő igényekhez, szükségletekhez alkalmazkodunk.
Számos alkalommal hoztunk már tartós élelmiszereket, higiéniai és műszaki cikkeket, például áramfejlesztőket, akkumulátorokat. Következő kárpátaljai utunk során tanszercsomagokat hozunk. Nagyon sok kárpátaljai családban nehézséget jelent a gyermekek iskoláztatása. A táska, a tankönyvek, a füzetek és az íróeszközök beszerzése ősszel igencsak megterheli a családi költségvetést, főleg a nagycsaládosoknál. Sokaknak az is nagy segítség, hogy kapnak olyan iskolatáskát, ami másnál feleslegessé vált, de még használható állapotban van. Ezenfelül minden év végén tartós élelmiszerekből és higiéniai termékből összeállított egységcsomagokkal ajándékozzunk meg a rászorulókat, a gyermekeknek pedig különféle ajándékokat adunk. Ezt követi a tűzifaprogram, mellyel mélyszegénységben élő családokat, magányos időseket támogat. Tavasszal pedig népszerű a vetőmag programunk, mely különösen kedves számomra, hisz aki vet, az bízik abban, hogy aratni is fog. Fontos szempontnak tartjuk azt, hogy a gazdák az elköltözés, a menekülés, a feladás helyett a maradást, a vetést, az előre tekintést válasszák. Mi bízunk abban, hogy ezekkel a programokkal könnyíteni tudunk a helyben élő testvérek sorsán, és hozzá tudunk járulni a kárpátaljai magyarság megmaradásához – mondta Juhász Márton.
A szeretetszolgálat munkatársai most sem érkeztek üres kézzel Nagydobronyba. Egy különleges programmal és ajándékkal lepték meg a táborozókat.
– Magyarország két hátrányos helyzetű településén, Mezőladányban és Zemplénagárdban olyan kézműves műhelyeket hoztunk létre, melyek lehetőséget adnak az ott élő embereknek különböző mesterségek magas színvonalú kitanulására, ezáltal pedig megbecsült érték teremtésére. Bőr, textil és kerámia termékeket gyártunk DIACONIA márkanév alatt. Bár mi nem vagyunk bőrdíszművesek vagy keramikusok, mindannyian teljesen más területen tevékenykedünk, mégis elhatároztuk, hogy az itteni gyerekeknek is bemutatjuk ezeket a mesterségeket. Többféle színű, különböző bőrből készült anyagokat hoztunk, melyekből kettes, hármas fonással minden gyermek két karkötőt készíthetett. Egyet magának, egyet pedig a hozzá legközelebb álló személynek ajándékozhat – avatott be a részletekbe az MRSZ Alapítvány szolgálatfejlesztési igazgatója.
Kolozsy András, az Ungi Református Egyházmegye esperese kifejtette, céljuk, hogy nyaranta azoknak a gyermekek is esélyt teremtsenek a kikapcsolódásra, akiknek másként nem lenne erre lehetőségük. Hozzátette, minden megtesznek azért, hogy a gyermekek itt jól érezzük magukat, s hogy a nyári szünet játékokban és élményekben gazdagon teljen.
– Előzetesen kiküldtünk egy űrlapot a lelkipásztoroknak, melyben jelezhették, hogy vannak-e az egyházmegyéhez tartozó gyülekezetekben olyan rászoruló gyermekek, akik szívesen vennének részt egy ilyen táborban. Így Nagydobronyból, Kisdobronyból, Tiszaágtelekről, Csongorról és Szürtéből összesen 54 gyermek érkezett. A háború emeli a szociális rászorultság arányát, de sok esetben nem is az anyagi háttér változása, hanem a mentális megterheltség, a lelki problémák a legnyomasztóbbak. Számos család szakadt ketté, de olyan is van, hogy mindkét szülő külföldön vállalt munkát, miközben a gyereket itthon a nagyszülőkre bízták. Itt, a természet közelségében kikapcsolódhatnak és megfeledkezhetnek azokról a nehézségekről, melyekkel a mindennapok során meg kell küzdeniük – részletezte az esperes.
Kolozsy András elmondta, a különböző játékok és foglalkozások mellett a gyermekek lelki feltöltődésére is odafigyelnek. A tábor során Eszter bibliai történetéről halhattak a gyerekek.
– Eszter könyve egy nép nagyon nehéz, válságos helyzetét mutatja be. Arról hallhattunk ezekben a történetekben, hogy a nagy birodalomban, ahol több népcsoport is él, mindig történhetnek olyan dolgok, melyek megtörhetik és elpusztíthatják a kisebb nemzetségeket, de Isten az övéi mellé áll és megmenti a benne bízókat. Teszi mindezt úgy, hogy küld valakit, aki a közösség élére áll. Egy olyan embert, akinek helyzete valamelyest jobb a társainál, és éppen ezt kihasználva kell teljesítenie azokat a feladatokat, amelyeket Isten kijelölt számára. Eszter megértette, az ő küldetése, hogy megmentse népét és Isten eszközévé váljon.
Az ő történetein keresztül arra próbáljuk a gyerekeket tanítani, hogy akkor lesz teljes az életünk, ha mi is Isten eszközeivé tudunk válni és egymás támaszai tudunk lenni a bajban
– fogalmazott az esperes.
Mindemellett számos színes, szórakoztató program: ugrálóvár, társasjátékozás, kézműveskedés, kenúzás várta a gyerekeket. Az egyik nap kirándulásra is sor került. A gyerekek Munkácsi Aquaparkban fürdőzhettek. A résztvevők közül sokaknak ez a tábor jelentette a nyaralást.
Az MRSZ mellett a magyar kormány és a Kárpátaljai Református Egyház püspöke is hozzájárult a tábor létrejöttéhez. A program előkészítésében és lebonyolításában a Zöld Ág Énekkar és a gyülekezet számos tagja közreműködött.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.