Mint arról korábban már mi is hírt adtunk, Mihajlo Podoljak (a borítóképen) elnöki tanácsadó saját magát cáfolta az EU-s tagországokba irányuló energiatranzit ügyében. Az ellentmondásos kijelentéseket Budapesten sem nagyon tudták értelmezni.
Az ukrán elnöki iroda tanácsadója előbb arról beszélt, hogy 2025. január elsejétől Ukrajna teljesen leállítja a területén áthaladó orosz gáz- és kőolajtranzitot. Elárulta, amennyiben erre lehetőségük lett volna, ezt már hamarabb is megtették volna, csakhogy a nemzetközi érvényű szerződések megkötötték az ukrán vezetés kezét, tette hozzá.
Annak kapcsán, hogy egy ilyen ukrán tiltással rendkívül nehéz helyzetbe kerülhet Magyarország, Szlovákia és Csehország is, Podoljak emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió még korábban elfogadott egy határozatot, ami szerint az érintett uniós tagállamoknak diverzifikálniuk kellett volna az orosz kőolajszállításokat.
Podoljak ugyanakkor azt is elmondta, hogy amennyiben az uniós partnerei nem Oroszországtól, hanem mondjuk Kazahsztántól vagy Azerbajdzsántól vesznek gázt, Ukrajna kész biztosítani a tranzitját ennek.
A Magyarországot hátrányosan érintő ukrán elnöki tanácsadó kijelentéseire maga a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium is reagált. Közleményük szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy csak a sajtóból értesült Mihajlo Podoljak nyilatkozatáról.
„A hivatalos jelzések ezzel teljesen ellentétesek. Eddig minden egyes hivatalos csatornán azt az értesítést kaptuk Kijevből, hogy Ukrajna teljesíti a szerződéses kötelezettségeit, és biztosítja a tranzitot az olajszállítások vonatkozásában Magyarország és Szlovákia felé” – mondta Szijjártó Péter miniszter. „Mi ezen hivatalos jelzéseket tudjuk csak figyelembe venni, sajtóhíreket pedig nem akarunk kommentálni” – tette hozzá.
Kárpátalja tranzit- és exportlehetőségeinek bővítéséről tárgyaltak
A témánál maradva: Ukrajna hosszú-hosszú éveken át dollármilliárdokat keresett azon, hogy az orosz földgázt és kőolajat tranzitálta saját területén keresztül, ami geopolitikailag is komoly súllyal bírt.
2014 után, amikortól megromlottak az ukrán–orosz kapcsolatok, Kijev szisztematikusan felszámolta a tranzit lehetőségeket, s a jövő évben lejáró gáztranzitot semmilyen körülmények közt sem hajlandó meghosszabbítani.
A kőolajjal más a helyzet, az a tranzitszerződés csak évekkel később jár le. Podoljak nyilatkozatából és későbbi helyesbítéséből az következik, hogy az ukrán elnöki hivatal tanácsadója eredetileg nem volt tisztában a szerződések lejártának határidejével.
Ukrajna nem újítja meg az Oroszországgal kötött gáztranzit-megállapodást
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.