Hrivnya, mint megtakarítási eszköz: jövedelmezőség vagy kockázat? │KISZó-háttér

Az ukrán gazdaság jelenlegi helyzetében egyre többen teszik fel a kérdést, hogy a hrivnya mennyire marad vonzó és biztonságos eszköz a megtakarításokra. A gazdasági instabilitás, a valutaárfolyamok ingadozása és a kamatlábak csökkenése miatt sokan keresik a választ arra, hogy érdemes-e továbbra is hrivnyában tartani megtakarításaikat, vagy inkább alternatív befektetési formák felé forduljanak.

Bujdosó Ivett

Az elmúlt időszakban az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) több alkalommal is hangsúlyozta, hogy a hrivnyában tartott megtakarítások reálhozama továbbra is pozitív. A jelenlegi helyzetben a hrivnyabetétek és az állami kötvények (OVDP) kamata is meghaladja az inflációt, ami biztosítékot nyújt a megtakarítók számára. Az NBU szerint a hrivnyabetétek átlagos kamatlába jelenleg 12,9 százalék, ami adózás után 10,3 százalékos nettó hozamot jelent. Ezt összehasonlítva az inflációval – amelyre a központi bank 2024-re 8,5 százalékos, 2025-re pedig 6,6 százalékos előrejelzést adott – látható, hogy a hrivnyabetétek még mindig képesek megőrizni értéküket, sőt, hozamot is termelnek.

Az állami kötvények esetében a kamatlábak 12,6 és 17,4 százalék között mozognak, ami szintén vonzó lehetőség, különösen azért, mert ezek a befektetések adómentesek.

A hrivnya leértékelődése azonban egyre inkább aggasztja a megtakarítókat. A jegybank által tavaly októberben bevezetett irányított lebegtetés óta a hrivnya több mint 12 százalékot veszített értékéből az amerikai dollárral szemben, ami versenyképes alternatívává tette a deviza alapú megtakarításokat.

Oleh Penzin, a Gazdasági Vitaklub tagja szerint az utóbbi hónapokban a készpénzes valutabefektetések jövedelmezősége majdnem elérte a hrivnyabetétek szintjét. Ez azt jelenti, hogy az ukrán fizetőeszközben tartott megtakarítások már nem feltétlenül biztosítanak jelentős előnyt a devizabetétekkel szemben.
Ennek ellenére Olekszandr Parascsij, a Concorde Capital elemzői osztályának vezetője rámutat, a hrivnyabetétek még mindig versenyképesek lehetnek. Például, ha figyelembe vesszük, hogy a dollár októberi hivatalos árfolyama és az akkori feketepiaci árfolyam között 4 százalékos különbség volt, akkor a hrivnyabetétek hozama még mindig meghaladja a dollár vásárlásával elérhető nyereséget.

Az NBU legfrissebb adatai szerint a hrivnyabetétek mennyisége júliusban némileg csökkent, ami azt jelzi, hogy a megtakarítók egy része elkezdett devizára váltani. Ennek ellenére a vállalati szektor megtakarításai tovább nőttek, ami összességében a hrivnyabetétek 0,4 százalékos emelkedéséhez vezetett. A devizabetétek terén viszont a vállalatok megtakarításai csökkentek, míg a lakossági devizabetétek emelkedtek.

Bár a hrivnyabetétek növekedésének üteme lassulni látszik, az év eleje óta az ukrán bankrendszerben lévő hrivnyabetétek összértéke így is 73 százalékkal emelkedett, elérve az 1,708 billió hrivnyát. A devizabetétek 23 százalékkal nőttek ugyanebben az időszakban, ami 19,8 milliárd dollárt tesz ki.

A hrivnyabetétek jövője szempontjából kritikus kérdés, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet mennyire marad stabil. Szerhij Mamedov, a Globus Bank vezérigazgatója szerint az év végéig a hrivnyabetétek összértéke 5-7 százalékkal nőhet, bár a nettó hozam csökkenhet a megnövekedett inflációs nyomás miatt. Az infláció gyorsulása és a devizaárfolyamok további gyengülése esetén azonban a hrivnyabetétek vonzereje csökkenhet, ami új kihívások elé állíthatja a bankokat.

Az NBU továbbra is elkötelezett amellett, hogy megőrizze a hrivnyabetétek vonzerejét, és stabilizálja az ország gazdasági helyzetét. A központi bank egyik fő célja, hogy a monetáris politika révén biztosítsa a hrivnya értékállóságát, és fenntartsa a lakosság bizalmát a nemzeti valutában.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó