Frissítették az iskolások orvosi vizsgálatára vonatkozó szabályokat

Az egészségügyi tárca az új tanév kezdete előtt arra emlékeztet, hogy megváltoztak az orvosi vizsgálatok szabályai Ukrajnában. Mostantól egységes orvosi igazolás van érvényben, amelyet a családorvos állít ki.

Magyar Tímea

„Nincs szükség arra, hogy több orvos vizsgálja meg a gyereket, hogy sorban álljon és különféle formájú igazolásokat kapjon. A gyerek bármelyik oktatási intézménybe való beiratkozásához a 086/о számú egységesített igazolást (kivonat a járóbeteg orvosi kartonjából)” állítják ki. Ez tartalmazza többek között a kötelező védőoltásokra vonatkozó összes információt a Nemzeti Oltási Tervnek megfelelően” – magyarázta a minisztérium.

A családorvos a vizsgálatok során figyelembe veszi az óvodai és iskolai oktatásban való részvételhez szükséges valamennyi alapvető követelményt. A vizsgálat magában foglalja az anamnézis felvételt, a teljes körű fizikális vizsgálatot, az akut betegség vagy krónikus állapotok jeleinek ellenőrzését, valamint a magasság és a súly mérését, a látás, a hallás, a testtartást és egyéb vizsgálatokat. „Csak rendellenességek vagy betegségek észlelése esetén utalja a háziorvos a gyermeket szakorvoshoz” – hangsúlyozta az egészségügyi minisztérium. Az új tanév előtt fogorvosnak is meg kell megvizsgálnia a gyermeket.

Fontos tudnivaló egyébként, hogy az iskolások számára 2023. október 1. előtt kiállított vizsgálat eredményeit rögzítő orvosi igazolások egy évig érvényesnek számítanak” – áll a közleményben, tehát 2024 októberéig van idő elkészíteni az új kötelező igazolást.

Eközben az Egészségügyi Minisztérium, az Oktatási Minisztérium, az UNICEF és a WHO közös nyilatkozatot tett közzé a védőoltások fontosságáról.

Ebben többek között az áll, hogy mivel ukrajnai gyerekek ezrei térnek vissza a jelenléti oktatásba, a szaktárca az óvodákban és az iskolákban országszerte óvóhelyeket hozott létre, hogy biztosítsa az iskolások testi épségét. Azokon a területeken, ahol a biztonsági helyzet megkívánja, az oktatási intézmények távoktatásban szervezik meg a tanévet. A gyerekek testi épségének garantálásán kívül azonban rendkívül fontos, hogy megkapják az összes kötelező védőoltást, ezzel elkerülve a fertőző betegségek okozta járványok kitörését.

– A fertőző betegségek elleni immunprofilaxis nemcsak a beoltott gyermekeket védi, hanem azokat is, akiket orvosi ellenjavallat miatt nem oltottak be. A kanyaró, a szamárköhögés, az influenza nagyon gyorsan terjed, járványokat és szövődményeket okozhat, különösen akkor, ha a gyermek szervezete nem rendelkezik megfelelő ellenálló képességgel. Az országban minden szükséges vakcina rendelkezésre áll. Ha az ajánlott oltások kimaradnak, például költözés miatt, a szülőknek fel kell venniük a kapcsolatot egy háziorvossal és azt be kell pótolniuk. Ez minden gyermek egyéni védelméről szól – közölte Ihor Kuzin, egészségügyi miniszterhelyettes, Ukrajna tisztifőorvosa.

Az oltás ellenjavallatait kizárólag az orvos állapíthatja meg.

A járványszezon előtt az immunprofilaxis kérdése fokozott figyelmet igényel az orvosok, a pedagógusok és a szülők részéről a kötelező védőoltások tekintetében, amelyeket a gyermekeknek életkoruk szerint meg kell kapniuk, és amelyekről a Nemzeti Oltási Terv rendelkezik.

– A védőoltás és a kollektív immunitás megteremtése a biztonságos oktatási környezet megteremtésének másik alapvető feltétele. Évente sok diák hiányzik a tanórákról betegség miatt, ami elkerülhető lenne, ha idejében beoltanák őket. A szülők és a tanárok arra panaszkodnak, hogy több hétbe telik, amíg a gyerekek bepótolják az elmulasztott iskolai feladatokat. Ezért az oltás nemcsak egészségügyi kérdés, hanem a minőségi oktatás biztosításának fontos része is – hangsúlyozta Andrij Sztaskiv oktatási és tudományos miniszterhelyettes.

Ukrajnában az idei év 7 hónapjára vonatkozó megelőző védőoltási lefedettség szintje (a Közegészségügyi Központ szerint) egyes betegségek ellen sajnos nem éri el az előírt mutatókat. Annak ellenére, hogy Ukrajnában a rutinszerű védőoltásokhoz szükséges vakcinák rendelkezésre álltak, a 6 éves gyermekek gyermekbénulás elleni lefedettsége 42,3%, diftéria és tetanusz elleni 44,3%, a kanyaró, mumpsz és rubeola elleni mindössze 47,7% volt. Holott a kollektív immunitás eléréséhez ennek 95%-osnak kell lennie.

A szakemberek elmondása szerint a fertőző betegségek kitörése összefüggésbe hozható az elégtelen oltási lefedettséggel. Európában riasztó jeleket észlelnek a kanyaró terjedése kapcsán. Tavaly 46 ország jelentette a megbetegedések számának jelentős növekedését. Tekintettel arra, hogy Ukrajnában idén tetanuszos és diftériás megbetegedéseket jelentettek, fontos, hogy gyermekeink be legyenek oltva e veszélyes betegségek ellen.

Ukrajna partnerei segítségével jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a háború okozta számos kihívás – többek között az egészségügyi ellátást ért folyamatos támadások, az áramkimaradások és a népesség elvándorlása – ellenére, a gyermekek továbbra is megkapják a rutinszerű védőoltásokat.

Dolgoznak az immunizációs program teljesítésén, az oltóanyagok folyamatos beszerzésén és az oltási szolgáltatások akadálytalan hozzáférésén. A szakemberek felhívják a szülők figyelmét a gyermekek immunvédelmére: ha a gyermek kihagyta valamelyik szükséges védőoltást, keresse fel a gyermekorvost – az orvos megvizsgálja és elmagyarázza, hogyan és mikor lehet ezeket az oltásokat bepótolni. Ha a háború miatt megszakadt a kapcsolat az orvossal, forduljon a legközelebbi egészségügyi alapellátó intézményhez.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó