Munkácsy Mihályra emlékeztek ● Kárpáti Igaz Szó

A Munkácsy Mihály Magyar Ház a világhírű magyar festőművész, Munkács város szülöttjének nevét viseli. Személye és munkássága tiszteletére a dísztermet a művész alkotásainak reprodukciói díszítik, a lépcsőház falain látható fotósorozat pedig életének egy-egy fontos állomását, eseményét mutatja be. Hétfőn a Munkácsy Mihály 180 emlékév alkalmából a kulturális központ rendezvénytermében emlékműsort tartottak, a kiállítóteremben pedig híres festőnk munkáit állították ki.

Hegedűs Csilla (Munkács)

– Nem egyszerű manapság bármilyen programot is megszervezni, mi mégis fontosnak tartottuk, hogy megemlékezzünk Munkácsy Mihályról. Hiszen a Latorca-parti városban született, és büszke volt arra, hogy ő munkácsi – kezdte köszöntőjét Tarpai József, a Munkácsy Mihály Magyar Ház igazgatója. – Nagyszerű, hogy igazán színvonalas programot sikerült összeállítani, köszönet jár ezért a munkatársainknak. Külön öröm, hogy fellépnek a beregszászi színészek és az ungvári filharmónia kiváló zenészei – hangsúlyozta Tarpai József, majd hozzátette, a Magyar Ház megnyitása óta számos rendezvényt sikerült megtartaniuk az impozáns épületben, több magyarországi múzeummal vették fel a kapcsolatot, a magyar Országháztól pedig nem is olyan régen ajándékba kaptak egy csodálatos Munkácsy-képet, amely immár a rendezvényterem falát díszíti.

Az ungvári főkonzulátus nevében Cseh Áron vezető konzul szólt a jelenlévőkhöz. A diplomata kihangsúlyozta, Magyarország Ungvári Főkonzulátusa a kezdetektől azon dolgozik, hogy ez a munkácsi intézmény a kárpátaljai kulturális és szellemi élet egyik fellegvára legyen, amelynek színes és színvonalas programjaival, kiállításaival, könyvbemutatóival és más rendezvényeivel a 2021. évi megnyitása óta kiválóan eleget is tesz.

– Ehhez a magunk részéről igyekszünk minden segítséget megadni, és személyes jelenlétünkkel is erősíteni a főkonzulátus és a Magyar Ház közötti szoros együttműködést – fogalmazott a vezető konzul.

A kiállítást Kopriva Attila festőművész, művészettörténész, a Kárpátaljai Művészeti Akadémia tanszékvezetője nyitotta meg.

– Munkácsy Mihály volt az a magyar festő, aki számtalan elismerést kapott élete során, a Párizsi Szalonban kétszer is díjazták munkásságát. Munkácsy a műveivel gyakorlatilag megváltoztatta a csodálók gondolkodását, egyáltalán a művészettel kapcsolatos felfogásukat. Romantikusan realista festő volt, aki mindig invenciókkal teli munkákat alkotott. Szorosan kötődött a Gustave Courbet által képviselt realista ábrázoláshoz. A fájdalom megértése és átélése Munkácsy realista művészetének egyik legértékesebb eleme, a romantika egyik forrása a polgári társadalmak születésével együtt kifejlődő nemzeti tudat. Nagyméretű vásznain hatalmas kompozícióit karakteres embertípusokkal, impozáns eszköztárral alkotta meg. Életének legnagyobb részét Franciaországban, Párizsban töltötte, ahol feleségével fontos szereplői lettek a francia főváros szellemi és kulturális életének, viszont élete végéig hű maradt a művészetéhez, mondhatjuk, a saját stílusához – fejtette ki Kopriva Attila.

A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművészei (Ferku Szilveszter, Fornosi D. Júlia, Mónus Dóra, Orosz Melinda) Munkácsy Mihály naplótöredékei alapján Hazafelé címmel tartottak emlékműsort. A színészek felelevenítették a festő gyermekkorát, hogyan vált világhírű festővé. Színpadra léptek továbbá a Kárpátaljai Megyei Filharmónia zenészei (Havata Diana cselló, Bacsinszki Ágnes fuvola).

A rendezvény során átadásra kerültek a Magyar Éremkibocsátó Intézet és a Magyar Pénzverő Zrt. által kibocsátott Munkácsy Mihály emlékérmek.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó