A Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társasága (RIT) és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola közös szervezésében tartottak kiállítást Benkő György képzőművész emlékére.
Hegedűs Csilla
Az alkalomra Beregszászban, a Na’ Conxypan Galériában került sor, ahol a résztvevőket Kulin Ágnes festőművész, a RIT elnöke köszöntötte.
– Régóta tervben volt a kiállítás megszervezése, ugyanis amikor elkezdtük feldolgozni György műtermét, akkor láttuk, milyen sok kincs rejtőzik az eldugott, sötét zugokban, amiket nem mutatott meg senkinek. Mi pedig szerettük volna bemutatni, hogy a rejtőzködő Benkő György mennyi alkotást hagyott maga után, és az emlékét is szeretnénk őrizni itt, Kárpátalján – jegyezte meg Kulin Ágnes.
A helyszín adta magát, hiszen a képzőművész számára Beregszász volt a világ közepe, ez a város volt az ő otthona, amit imádott. Ez a témaválasztásában is számtalanszor megjelenik, a közel ötven kiállított alkotás is ezt sugallja. A várost ábrázoló realisztikus alkotások lenyűgözőek, s egyben elgondolkodtatók. Folyamatosan járta az utcákat, kereste a témát, a motívumokat, az omladozó tűzfalakat, a régi dufarokat, ajtókat és stukkókat, amiket megörökített.
– Szerettünk volna egy átfogó képet bemutatni a munkásságáról, ezért az itt kiállított alkotások tulajdonképpen az egész életpályáját bemutatják: attól a perctől, ahogy elkezdett a művészettel foglalkozni, egészen a haláláig. Jól látszik, hogy az évek múlásával hogyan változott
a szemlélete, milyen stílusokkal bővítette a tárházát, legyen az grafikai festészet, vagy applikációs alkotások – magyarázta a RIT elnöke. – A munkákon látszik, hogy mikor kezdett el egy-egy új alapanyaggal ismerkedni és dolgozni, ezáltal változik a képi világa. Ezeket a váltásokat csoportokban mutatjuk be. Látható, hogy nagyon érdekelte őt a tempera és a grafika. Sok tussal, sőt golyóstollal és gyufaszállal készült rajza van, illetve absztrakt kompozíciói. Mindent, ami a kezébe került, felhasznált az alkotáshoz, amiben fantáziát látott. A későbbiekben pedig a grafikai vonal együtt haladt nála a festészettel – tette hozzá Ágnes.
Kulin Ágnest rokoni szálak fűzik Benkő Györgyhöz, és mint ahogy azt elárulta, éveken keresztül nagy hatással volt rá a művész.
– Amikor én is elkezdtem a művészettel foglalkozni, első perctől úgymond oldalról figyelte a tevékenységemet. Nem volt tolakodó kritikus, megvárta, hogy elkészüljön egy-egy alkotás, és csak aztán jelezte, hogy véleményt szeretne mondani. Mindig meghallgattam, s igencsak jó, megfontolandó dolgokat mondott, olyannyira, hogy számos alkalommal őt kérték fel, hogy a képkiállításokon tartson megnyitó beszédet. Jó szeme volt az akár nagyon különböző stílusú munkákhoz is.
A Na’ Conxypan Galériában a továbbiakban sem áll meg az élet. Októberben gyakorlati programra várják a résztvevőket, a szervezők Benkő György kollázsalkotásaira műhelymunkát építenek. A hó utolsó napján a beregszászi temetőben felkeresik a sírját, majd emlékesttel zárják a napot.
30 éves az Irka: kiállítással egybekötött galériamegnyitó ● Kárpáti Igaz Szó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.