Katonák, akik örökké magukon viselik a háború borzalmait
Másfél éve kezdte meg működését Szolyván a Protez Foundation nevű központ, ahol háborús rokkantak, katonák, civilek és gyerekek kaphatnak esélyt és lehetőséget egy jobb, teljesebb életre. Az itt készített protéziseknek köszönhetően már több százan nyerték vissza tragikus módon elveszített mozgásképességüket. Itt nem „csak” művégtagot kapnak a páciensek, teljes körű rehabilitációt biztosítanak a számukra. Bár életük soha nem lesz olyan, mint a háború előtt volt, pszichológus és gyógytornász-fizioterapeuta segít abban, hogy a háború poklát megjárt emberek visszataláljanak a normális életbe.
Szabó Sándor
Éppen aznap, amikor ott jártunk, érkezett meg a klinikára Ruszlan, arra várt, hogy mintát vegyenek a lábáról az ortézise elkészítéséhez. Mutatja, hogy jobb lábfejének egy részét veszítette el, miután aknára lépett. A kijevi férfi elmondta, hogy a háború első napjaiban önként csatlakozott a 114. területvédelmi dandárhoz. Idén februárban Doneck megye területén teljesített frontszolgálatot, amikor megsebesült.
– Épp elhagytuk a pozíciónkat, amikor a lábamnál felrobbant valami – meséli a háborús veterán. – Nem tudom pontosan, hogy mire léphettem rá, talán PFM-1 „pillangó” típusú gyalogsági taposóakna lehetett, vagy valami más. A legközelebbi kórházba szállítottak, ahol megműtöttek, amputálták a lábfejem elülső részét. Innen Poltavába, majd Kijevbe szállítottak át egy magánklinikára. Itt átestem egy újabb operáción, az ottani rehabilitológus ajánlotta a szolyvai klinikát. Bár nem jelentős az amputáció, mégis nehéz ilyen protézist készíteni, itt vállalták ezt, mivel van már ebben tapasztalatuk. Ma leveszik a mintát, holnap megkapom az ideiglenes protézist és reményeim szerint ismét szaladni fogok.
Ruszlan ortézise elkészítéséhez Petro Hradinar, a központ igazgatója, ortopéd szakorvosa először gipszpólyával mintát vesz a sérült végtagról. Ez lesz a művégtag negatívja, ezt kiöntik gipsszel és megkapják a pozitívot, majd ez alapján készítik el a befogadó egységet. Minden művégtag elkészítés ezzel a módszerrel történik.
– A központ 2023. március 1-én nyílt meg Szolyván, a háború során csonkolt sérülést szenvedett katonáknak, civileknek és gyermekeknek készítünk alsó és felső végtagprotéziseket – mondta az orvos. – Emellett szervizközpontként is működünk, ha bármilyen probléma adódik a protézissel itt kijavítjuk. Kijevben is megnyitottuk a kirendeltségünket, amely ugyanezekkel a szolgáltatásokkal fogadja a pácienseket.
Petro Hradinar elmondta, a klinika társalapítója testvére Jakov, aki Amerikában él és hozzá hasonlóan ortopéd szakorvos. Neki köszönhetően összefogott a helyi ukrán diaszpóra azért, hogy ebben a nehéz helyzetben művégtaghoz juthassanak a súlyosan sérült, végamputáción átesett katonák. Az első időszakban, 2022-ben havonta tíz fős csoportokban a katonákat Amerikába utaztatták, ahonnan két hét után protézissel, tértek haza. Rengetegen kaptak művégtagot az államokban, de mivel ezeket itt, Ukrajnában nem tudták megfelelően szervizelni, megszületett a klinika létrehozásának gondolata.
– Jelenleg három helyiséggel rendelkezünk, ott készítjük és szervizeljük a protéziseket – mutat a helyiség végében található üvegfallal elválasztott műhelyre. – Van továbbá egy teljesen felszerelt helyiségünk, ahol a páciensek rehabilitációját végezzük gyógytornász-fizioterapeuta segítségével. Csípő-, lábszár- és combprotéziseket egyaránt készítünk, minden itt történik. A teljes folyamat a mintavételtől az ideiglenes protézis elkészítéséig két és fél órát vesz igénybe. Ezt követően a páciens elkezdi tesztelni az ideiglenes befogadó egységgel elkészített végtagot, ami átlátszó műanyagból készül egy speciális sütő segítségével. A protéziseket teljesen személyre és a sérült végtagra szabjuk. Ezért a hozzánk érkező katonáknak a folyamat idejére szállást és teljes ellátást biztosítunk. Az ideiglenes protézis használatát követően 3-7 nap után készül el a végleges protézis, amelyet pontosan a páciens igényei szerint építjük fel és állítjuk be. Amint lecsökkennek a csonk térfogat-ingadozásai, elkészülhet a végleges protézistok, majd megkaphatja végleges protézisét. A protézis feladata, hogy esztétikailag és funkcionálisan is pótolja az elvesztett végtagot.
A szakorvos elmondása szerint vannak olyan katonák, akik annyira elhivatottak, hogy az itt kapott protézissel készek visszatérni a harcmezőre. Hozzáteszi: mivel alapítványi fenntartású a klinika, minden itt kezelt katona és civil ingyen kapja meg a protézist. Rengeteg támogatójuk van belföldön és külföldön egyaránt. A várólista nagyon hosszú, Petro Hradinar elárulta, jelenleg több mint 1800-an várnak protézisre az alapítványnál. Eddig közel 400 protézist készítettek, és több mint 300 ember kapott művégtagot. Ugyanis vannak olyan esetek, amikor egy páciens esetében két-három végtagot kellett pótolniuk. Hat olyan gyermeknek készítettek protézist, akik a harci cselekmények következtében veszítették el valamelyik végtagjukat.
– A hozzánk kerülő páciensek többsége fiatal, a 20-as, 30-as évei elején járó férfi, de volt már 20 év alatti és 60 év feletti betegük is – mondja az orvos.
A szomszédos helyiségben hat katonával Olekszandr Tatszej gyógytornász-fizioterapeuta foglalkozik éppen. A szakember elmondta, hogy olyan gyakorlatokat végeznek, amely során megtanulják helyesen használni a protézist.
– Hatalmas kitartásra van szükség a páciensek részéről, ugyanis a többség úgy kerül ide, hogy hónapokig, akár több mint egy évig nem tudta rendeltetés-szerűen használni a csonkolt végtagját – mondja a szakember. – Olyan gyakorlatokat tanítok nekik, amellyekkel felkészülnek a protézis helyes használatára. Úgy tudják használni a művégtagot, mintha az a sajátjuk lenne. Megtanulnak egyensúlyozni, heti rendszerességgel hegyi túrákat is szervezünk a pácienseknek, hogy extrém körülmények között teszteljék a protézist. Ez lelki feltöltődést is ad a katonák számára.
Eric Jorgensen nyújtó gyakorlatot végez a padlón, ő nem ukrán, amerikai. Csípőtől lefelé amputálták a jobb lábát. Eric 2022 áprilisában érkezett Ukrajnába önkéntesként, miután kilépett az amerikai hadseregből. Csatlakozott a nemzetközi légióhoz. A kiképzés során lebetegedett, így hazautazott, ősszel tért vissza.
– Egy hónappal később Luhanszk megye területén egy tüzérségi támadásban súlyosan megsebesült a jobb lábam – idézte fel azt a szörnyű napot Eric. – Az orvosok megpróbálták megmenteni, de végül 2023 márciusában amputálni kellett. Én döntöttem a drasztikus beavatkozás mellett, ugyanis nem tudtam volna rendeltetésszerűen használni a lábamat. Nagyon szerencsés vagyok, hogy túléltem, és hálás az ukrán orvosoknak, akik megmentették az életemet. Lengyelországban kaptam meg az első protézisemet, én gyűjtöttem rá össze a 10 ezer dollárt.
Mint mondja, hazatérve Amerikába hosszú ideig próbálta elintézni, hogy az egészségbiztosítója egy jobb protézist biztosítson neki, de nem sikerült, mivel a cég elutasította a kérelmét, mondván, háborús körülmények között szerezte a sérülést. Ekkor jelentkezett a Protez Alapítványhoz, és végül kapott egy új, modern protézist. Részben azért tért vissza Ukrajnába, hogy megkapja a kártérítést, amit a maradandó sérülés miatt az állam eddig nem fizetett ki neki.
A 25 éves Mihajlo azért van itt, hogy állítsanak a lábszárprotézisén. A Lemberg megyéből származó férfi jelenleg is a Nemzeti Gárda egyik különleges kötelékében teljesít szolgálatot. Fél évvel a háború kitörése előtt jelentkezett ehhez az alakulathoz, így az elsők között vetették be, amikor 2022. február 24-én hajnalban Oroszország megtámadta Ukrajnát.
– Géppuskásként szolgáltam, támadó és védekező feladatokat egyaránt ellátott az egységünk – mondja a fiatal katona. – Először a Kijevi régióban Makariv környékén állomásoztunk, majd következett Csernyihiv megye, innen a Luhanszk megyei Szeverodoneckbe vezényeltek minket, ezt követően Doneck régióba, itt szenvedtem sebesülést 2022 decemberében. Az volt a feladatunk, hogy megtisztítsuk és elfoglaljuk az orosz állásokat. Ennek során taposóaknára léptem, azonnal elvesztettem a bal lábamat sípcsonttól lefelé. Számos műtéten estem át, hosszas gyógyulási és rehabilitációs időszak következett. Az egyik barátom javaslatára jelentkeztem a szolyvai központba. Tavaly áprilisban hívtak fel, hogy bekerültem az egyik Amerikába induló csoportba. Minesotában kaptam meg a protézist. Először szokatlan volt, de 10-15 perccel később már úgy jártam rajta, mintha a sajátom lenne. Miután hazajöttem, itt voltam egy hónapig rehabilitáción. Most azért jöttem, hogy állítsanak a protézisen.
Az ukrán amputált katonák száma elérhette az első világháborús szintet
Protézisgyártó cégek, orvosok és jótékonysági szervezetek adatai alapján 20 és 50 ezer közé tehető azoknak az ukránoknak a száma, akik az orosz invázió kezdete óta elvesztették egy vagy több végtagjukat – derült ki a The Wall Street Journal amerikai napilap augusztus eleji írásából. Hozzáteszik, hogy a tényleges szám ennél magasabb is lehet, mivel a sebesültek nyilvántartásba vétele a beavatkozás után időbe telik. Egyeseket csak hetekkel vagy hónapokkal a sebesülésük után amputálnak.
A lap összehasonlításképpen megjegyzi: mintegy 67 000 németnek és 41 000 britnek kellett amputáción átesnie az első világháború (1914-1918) négy éve alatt, egy olyan korban, amikor az eljárás gyakran az egyetlen megoldás volt a halál elkerülésére. Az afganisztáni és az iraki háborúkban kevesebb mint kétezer amerikai katonán végeztek amputációt.
A kiadvány kiemeli, hogy a protézisek ára akár az 50 ezer eurót is elérheti, miközben az ukrán állam 20 ezer euró kártérítést fizet a végtagjukat elvesztett veteránoknak. Így gyakori, hogy a katonák jótékonysági szervezetekhez és alapítványokhoz kénytelenek fordulni, ugyanis képtelenek fedezni a művégtag költségeit.
Az ukrán kormány hadititokra hivatkozva nem teszi nyilvánossá a veszteséglistákat, így a sebesültekkel kapcsolatban sem rendelkezünk pontos adatokkal. Azonban a német Ottobock, a világ legnagyobb protézisgyártója, amely együttműködik Ukrajnával az amputáltak megsegítésében, az ukrán kormánytól és az egészségügyi partnerektől származó adatok alapján körülbelül 50 ezerre becsüli az amputáltak számát. A kijevi székhelyű ICF jótékonysági szervezet 200 ezerre teszi a súlyos sebesültek számát. Az alapítvány szerint mintegy 10 százalékuk igényelt amputációt.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.