A Zontik 2023-ban kezdte pályafutását, a felállás többszöri változását követően jelenleg hat zenész – Hapák Gabica ének, Dudás Gergő billentyűs hangszerek, Busai Roland dob, Kudron József gitár, Suhanyec Dániel gitár, Danku József basszusgitár – alkotja a zenekart. Bár csak egy éve alakultak, már több saját daluk is megjelent. A kárpátaljai fiatalokból álló formáció leginkább a rock műfajában mozog, de szeretik más stílusban is kipróbálni magukat. A kezdetektől fogva arra törekedtek, hogy magukat, illetve zenéjüket ne szorítsák szigorúan meghatározott műfaji keretek közé. Folyamatosan készítik az új dalokat, egyre több saját szerzemény kerül be a repertoárba. A zenekar eleinte Horizont néven futott, időközben azonban szükségesnek érezték a nevük megváltoztatását. Ennek okáról, valamint az együttes mindennapjairól, terveiről Dudás Gergővel beszélgettünk.
Varga Brigitta
– Szerettük a Horizont nevet – avat be a részletekbe Gergő, a zenekar frontembere. – Az együttes megalakulásakor átnéztük az összes online zenei platformot, és akkor nem találtunk ilyen névvel rendelkező formációt. Az utóbbi hónapokban viszont bárki, aki rákeresett az együttesünkre, egy vendéglátós zenekarra bukkant, mely már rengeteg videót töltöttek fel a YouTube-ra. Egy magyarországi lakodalmas együttesről van szó. Volt olyan eset, hogy amikor meséltem a bandánkról, akkor megkérdezték, hogy mi csárdásokat is játszunk? Leginkább emiatt döntöttünk a névváltoztatás mellett. Még csak egy éve zenélünk, ezért úgy véltük, ez most még belefér. Szerettünk volna egy egyedülálló és különleges nevet, így esett a választásunk Zontikra.
– Míg a kárpátaljaiak ismerik a szó jelentését, másoknak nem túl sokat mondó e név.
– Nincs konkrét történet mögötte, egyszerűen csak szimpatikus volt mindannyiunknak a hangzása. Egy olyan nevet szerettünk volna, ami elsőre talán nem mindenkinek egyértelmű, ám ha valaki rákérdez, akkor el tudjuk magyarázni a jelentését. Ráadásul a nevünk mellett látható egy esernyő emoji is, amely utal annak értelmére.
– Az otthont csak képekről látom/Oda köt a szívem, s az álmom/Néhány kopott emlék, mi marad nekem – hangzik a zenekar Ne sírj már című számának első versében. Ezzel a dallal beneveztetek a Duna tv dalválasztó versenyére is, ahol szerzeményetek bekerült a legjobb 60 dal közé.
– Akkor még csak félévesek voltunk, így ezt hatalmas sikerként éltük meg. A Ne sírj már a honvágyról szól, az otthontól való elszakítottság érzését írja körül, melyet valamennyien átéltünk már. Ez a dal körülbelül 3 hét alatt született meg. Nem is álltunk színpadon még vele. Úgy vélem, kellőképp sikerült felkészülnünk a bemutatására, hangszerelésben teljesen hoztuk az elképzeléseinket. A zsűri tagjai csupán egyetlen kritikát fogalmaztak meg felénk, ami a színpadi jelenlétre vonatkozott. Több mozgást akartak látni tőlünk, továbbá szerették volna a dalt kizárólag zongorakísérettel meghallgatni, de már nem volt lehetőségünk arra, hogy ilyen formában is bemutassuk, mivel nem jutottunk tovább a következő fordulóba. Ennek ellenére pozitív élmény volt számunkra.
– Egy hónappal ezelőtt jelent meg a Szeretlek című dalotok, mely egy igazi nyári sláger.
– Zenei stílusunkat behatárolni semmiképp sem szeretnénk, de dolgozunk a zenekar sajátos hangzásán. Ez a szám a könnyedségről, a szerelemről szól. Most már inkább a pop irányában haladnánk tovább. Többféle stílusban alkottunk zenéket, van még a tarsolyunkban például standart rock és a 70-es éveket idéző funky is. Ezek jelenleg demófelvétel formában vannak meg.
– Egy év alatt összesen négy számot sikerült megjelentetnetek, de ennél jóval több dalotok van már készen.
– A dalszerzésben a zenei producerünk, Tóth Marci is besegít, például a Ne sírj már számunk refrénjét ő írta, a többit részét én, a zenét pedig közösen szereztük. De beneveztünk egy olyan versenyre is, amelyre öt új dallal kellett előállnunk. Akkor nagyon belemélyedtünk a dalszerzésbe, ami nem volt könnyű, de végül egész jó számokat sikerült írnunk. Persze mindenkinek jobb és könnyebb az, amikor van időnk, ihletet kapunk és magától születnek a dalok. Danku Józsefnek is vannak jó zenéi, melyeket szeretnénk majd hangszerelni, és szerintem a későbbiekben a többiek is sokkal jobban kibontakoznak e téren. Összesen 11 dalunk van készen, és megannyi van még kottán, feldolgozásra várva.
– Milyen terveitek vannak a jövőre nézve?
– Az első évet dalszerzésre, útkeresésnek szántuk. Most egy 40-50 perces koncertprogram összeállításán dolgozunk. Amint ezzel megvagyunk, akkor szeretnénk majd színpadra állni, és nemcsak a stúdióban, hanem közönség előtt zenélni.
Az együttes legújabb dala:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.