Szeptember 21-én tartotta központi tanévnyitó ünnepségét a Kárpátaljai Magyar Líceum (KML) Nagydobronyban. Az eseménynek a helyi református templom adott otthont.
Varga Brigitta
A KML a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kezdeményezésére jött létre 2023-ban, miután Ukrajnában a közoktatási törvény nagymértékben korlátozta a magyar nyelvű oktatást a középiskolákban. Az intézményhálózat célja, hogy a 9. vagy a 10. osztályt befejező diákoknak lehetőségük legyen az anyanyelvű oktatásra Kárpátalján.
A 2023–2024-es tanévben öt képzési helyszínen (Beregszászban, Nagydobronyban, Tiszapéterfalván, Nagyszőlősön és Kisgejőcön), három fő szakirányban, több mint 200 diákkal indultak képzések.
A tervek szerint jövőre egy újabb helyszínnel, a viski képzési központtal bővül a líceumok sora.
A Líceum falai között a hallgatók az érettségit az érdeklődésüknek leginkább megfelelő szakirányú képzés keretében szerezhetik meg.
A második tanév sikeres megkezdéséhez Isten segítségét Kolozsy András ungi református esperes, nagydobronyi lelkész, Majnek Antal római katolikus pap, nyugalmazott munkácsi püspök, valamint Benzo György kisgejőci görögkatolikus áldozópap kérte.
Kóré Dóra, a Kárpátaljai Magyar Líceum igazgatója a jelenlévőkhöz szólva elmondta,
tavaly ilyenkor Nagyszőlősön gyűltek össze, akkor 57 kollégával és 100 tanulóval. Most Nagydobronyban 72 kollégát és 250 diákot köszönthetnek.
Dr. Cseh Áron, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának vezető konzulja felszólalásában kiemelte: „örömmel fogadjuk, hogy a magyar kormány által támogatott jelenlegi öt tanítási helyszín egy hatodikkal is bővül, és amint a szükséges adminisztráció lezajlik, Visken is elindulhat a magyar nyelvű oktatás”. A diplomata a diákokhoz is szólt: „itt nem feltétlenül a kapott érdemjegy a legfontosabb, hanem hogy az itt tanultakra mindig emlékezzetek, és hasznosítani tudjátok az életben.”
Ezt követően Fudella Kitti, a Kárpátaljai Magyar Líceum tiszapéterfalvai oktatási helyszínének 11. osztályos tanulója Reményik Sándor Templom és iskola című versét szavalta el.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével dr. Vizi László Tamásné, a magyarországi Nemzeti Pedagógus Kar elnökségi tagja, aki a Kárpát-medencei pedagógus szervezetekkel, azon belül is a kárpátaljai közösséggel kiépített együttműködés jelentőséget hangsúlyozta. Meggyőződése szerint együtt nagyobb hangsúlyt tudnak fektetni a tehetséggondozásra és a szakmai tapasztalatcserére.
A végzős diákok nevében Vágner Kitti, a KML kisgejőci oktatási helyszínének tanulója szólt az elsősökhöz.
A köszöntők sorát a Nagydobronyi Tulipán Tanoda Dobronyi Rózsák nevű gyermek-citeraegyüttese színesítette, a gyerekek beregi népdalokat adtak elő. Ezután az elsős tanulók fogadalomtétele következett, melynek szövegét Mandzák Rebeka, a KML beregszászi oktatási helyszínének 10. b osztályos tanulója olvasta fel. A fogadalmat tett diákokat kézfogással avatta líceumi diákká Kóré Dóra igazgató és az igazgatóhelyettesek: Hidi Tünde, Karmacsi Anikó, Koncz Erika és Nagy István, valamint Bogáthy Eleonóra és Nyibilevics Mónika helyszíni szervező.
Úgy gondolom, hogy ennek az intézménynek a története 2017-ben kezdődött, akkor, amikor a kijevi parlamentben elfogadták azt az oktatási kerettörvényt, amelynek hetedik cikkelye gyakorlatilag lehetetlenné tette a kisebbségi nyelvű oktatást Ukrajnában – kezdte ünnepi beszédét Prof. dr. Csernicskó István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora. – A kárpátaljai magyar érdekvédelmi szervezetek ettől kezdve azon dolgoztak, hogy célszerű intézkedéseket tudjanak hozni a jogszűkítéssel szemben.
Világossá vált, ha meg akarjuk tartani és tovább akarjuk fejleszteni a kárpátaljai magyar nyelvű középiskolai intézményhálózatot, akkor szükség van egy olyan magán intézményrendszerre, amely akkor is biztosítja a magyar oktatás jelenét és jövőjét, ha a politika valami miatt mégis úgy dönt, hogy ezt megszünteti.
Ezzel a céllal jött létre a Kárpátaljai Magyar Líceum. Az első évfolyam már háborús viszonyok között indult. Az viszont, hogy most ilyen sokan itt vagyunk, jelzi, hogy igény és szükség van erre az intézményre.
dr. Vizi László Tamás, a magyarországi Kodolányi János Egyetem rektora párhuzamot vont az általa vezetett egyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola között. Elmondta, mindkét intézményt egy kihívásra válaszolva hozták létre, és mind a kettő olyan személyiséget választott névadójának, akire az egész nemzet büszke.
Ferku Szilveszter egy részletet énekelt el az Egri csillagok című musicalből.
Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség és II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke leszögezte: nem véletlenül hangzott el a várvédő Dobó esküje.
– A falak ereje nem a kőben van, hanem a védők lelkében. Ma szemtanúi lehetnek annak, hogy milyen jó falakat építettünk a magyar kormány támogatásával.
Ezek az intézmények napjainkban a magyar kultúrát és hagyományokat védő, jelképes várak. Hogy fennmaradnak-e, lesz-e még magyar szó évszázadok múlva is a Kárpátok alatt, ez a pedagógusokon és diákokon múlik.
Önök a várvédők. Védeni pedig nem fegyverrel, hanem tudással kell. Harcolni kell, hogy továbbadhassák nyelvünket, kultúránkat – jegyezte meg Orosz Ildikó.
Végül a KML nagydobronyi tanulóinak kórusa következett, mely a Republic együttes Ezt a földet választottam című dalát énekelte el, majd a történelmi egyházak képviselői Isten áldását kérték a jelenlévőkre.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.