Szubjektív objektív: Zelenszkij Amerikában

Mint tudjuk, Volodimir Zelenszkij ukrán államfő győzelmi tervvel utazott az Egyesült Államokba. Elöljáróban leszögezte: amennyiben Joe Biden amerikai elnök nem fogja teljes mellszélességgel támogatni a tervét, akkor az ukránoknak még évekig háborúzniuk kell majd az oroszokkal.

Mennyire reálisak a kijevi vezetés háborús tervei, beleegyezhet-e Ukrajna területvesztésbe a békéért cserébe, vajon az ukrán fővárosban és a nyugati döntéshozatali centrumokban azonosan látják-e Ukrajna katonai esélyeit? Ezekre és sok más fontos felvetésre próbált meg válaszokat keresni Mark Galeotti, a The Times tekintélyes magazin ismert elemzője. Ugye ez volt az a kiadvány, amely a háború első évében Zelenszkijt nevezte meg az év emberének.

Az ominózus cikk szerzője elöljáróban két lehetséges forgatókönyvet vázol fel Ukrajna számára: Kijev tudomásul veszi az elfoglalt területei feletti orosz ellenőrzés tényét, avagy a végtelenségig folytatja a háborút, legalábbis mindaddig, amíg az egyik fél el nem vérez a pusztító küzdelemben…
Galeotti szerint nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy Európa -szerte megfigyelhető az ukrajnai háború miatti fáradtság. A kényelmes, jóléti állapotokhoz szokott franciák, németek a legutóbbi választások alkalmával világosan megüzenték politikai álláspontjukat, jól látszik ez Emmanuel Macron francia államfő és Olaf Scholz pálfordulásán is. Nem úgy a britek és a lengyelek, a londoni és a varsói politikai vezetés minden körülmények között a ruszkik totális megsemmisítéséig háborúznának, persze csakis az ukrán emberek vérével…

     Dunda György

Ugyanakkor Kijev legelkötelezettebb támogatóinak körében is nő a szkepticizmus azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna kizárólag fegyveres módon képes lehet-e kiűzni az orosz katonákat saját területéről? Amennyiben viszont nem teljesülnek az igazságos béke feltételei, az egy „örök” háborút eredményezhet, ami azt is jelenti, hogy minden egyes férfi fegyvert kell fogjon, az is, aki ma még felmentést élvez. Galeotti szerint ebben az esetben hol intenzívebb, hol csendesebb mederben folytatódnának a harcok, de a fegyverropogás egy pillanatra sem szűnne meg. Rövid távon erre csak akkor lenne esély, ha a jelenlegi frontvonalak mentén kötnének tűzszünetet. Egy ilyen lépés azonban könnyen Zelenszkij politikai hatalmának a végét jelentené, a radikális nacionalista körök ezt aligha néznék el neki, állapítja meg a The Times elemzése. Egy fentebb vázolt elhúzódó háború esetén azonban eljöhet az a pillanat, amikor a nagy többség már azt is győzelemként fogja értékelni, ha végre nem hal meg több ember, s a megszállt területek nélküli csonka Ukrajna pedig szuverén, fejlődő államként csatlakozhat a nyugati közösséghez, fűzi hozzá Mark Galeotti. Persze komoly fejtörést okoz mindenki számára, hogy Ukrajnát felvegyék a NATO-tagállamok sorába. A The Times szerint erre jelenleg csekély a hajlandóság, de a lapnak van egy tippje: amennyiben Kijevben bejelentenék, hogy saját atomfegyver előállításába fognak, az alaposan borítaná a mostani állapotokat…

A The Times elemzése nyilván nem véletlenül jelent meg most, Zelenszkij amerikai vizitjéhez időzítve. Ami ezen a héten a kulisszák mögött történik, meghatározó fontosságú lehet. Hivatalosan nem sokat tudni az ukrán győzelmi tervről, de sajtótalálgatások három fő kérést, követelést emlegetnek. Egy: engedélyezzék Kijevnek a nagy hatótávolságú rakéták bevetését Oroszország területén. Kettő: Kijev kapjon konkrét meghívást a NATO-ba vagy legalábbis érdemi biztonsági garanciákat, mondjuk az 5. cikkely kiterjesztését, mint stratégiai partner. Három: még több fegyvert, haditechnikát és anyagi forrást biztosítsanak Ukrajnának, hogy ezzel Oroszországra ijeszthessenek, s tárgyalóasztalhoz ültethessék. Hogy ebből mi és hogyan valósulhat meg a valóságban, azt idővel látni, tapasztalni fogjuk. Mondjuk egy bő hónappal az amerikai elnökválasztás előtt nem biztos, hogy a demokraták malmára hajtaná a vizet, ha Bidenék teljesítenék Zelenszkij kéréseit. Riválisuk, Donald Trump így is azzal riogatja a világot, hogy amennyiben nem ő nyeri a választást, az USA és vele együtt az egész földkerekség egészen biztosan belesodródik a harmadik világháborúba. A republikánusok vezére az Amerikában tartózkodó ukrán elnöknek is üzent, kiváló „árusnak” nevezve őt, mondván, hogy amikor csak beteszi a lábát az amerikaiakhoz, több tízmilliárd dollárral tér haza!

Forrás:
KISZó/Dunda György

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó