A magyarországi ukrán nemzetiség őrzi hagyományait, nyelvét és kultúráját │KISZó-háttér

A Nova Hvylja Egyesület kulturális és közösségi programokkal pezsdíti fel az ukrán kisebbség életét

A Nova Hvylja (az Új Hullám) Egyesülete 2019 februárjában alakult azzal a céllal, hogy képviselje a Magyarországon élő ukrán fiatalok és fiatal családok érdekeit. Megmozdulásaikkal és kezdeményezéseikkel szeretnék egységbe szervezni az azonos módon gondolkodókat, és gyarapítani a magyarországi ukránok kulturális és közösségi életét. Nemrégiben elnökváltás történt a szervezet élén. Grexa Liliánát, ukrán nemzetiségi parlamenti szószólót, aki öt és fél évig vezette az egyesületet, Jedlicska Jevgenija, elnökhelyettes váltotta a poszton. Az új elnökkel az eddigi eredményekről és jövőbeli tervekről, valamint a magyarországi ukrán közösség helyzetéről beszélgettünk.

Szabó Sándor (Budapest–Ungvár)

Jedlicska Jevgenija Ungváron született, 2001-ben gimnáziumi tanulmányai miatt érkezett Magyarországra. Ukrán családban nevelkedett és ukrán tannyelvű iskolába járt, hogy megtanulja a nyelvet magyarországi tanulmányait megelőzően az ungvári 10-es számú Dayka Gábor Középiskolába járt.

– Mivel nem beszéltem olyan jól magyarul, ezért főleg a velem egykorú ukránokkal töltöttem a szabadidőm nagy részét – emlékezett vissza. – Az Ukrán Országos Önkormányzat kezdeményezésére ekkor alakult a Veszelka nevű táncegyüttes, amelynek tagja lettem. Itt ismerkedtem meg és kerültem kapcsolatba a későbbi Nova Hvylja Egyesület tagjaival. A Magyar-Ukrán Partnerség Egyesület alapjára épülve alakult meg az Új Hullám, amikor Molnár Pál akkori elnök 2018-ban kérte fel Grexa Liliánát az egyesület vezetésére, aki már ekkor a fővárosi ukrán önkormányzatnál jelentős tapasztalatokra tett szert és ott is már sok újítást vezetett be. Liliána fiatalítást és új lendületet hozott a MUPE-ba, így lett a neve is Nova Hvylja.

Az első jelentősebb programokra 2019-ben került sor, ekkor hívtuk meg Spyljászti Kobzárit, valamint akkor szerveztük meg az első Koljada flashmobot. Ugyancsak a szervezésünkben valósult meg a Vyshyvanka Flashmob Budapest központjában. Azzal a nem titkolt céllal hívtuk életre az eseményeket, hogy a magyar társadalom jobban megismerje az ukrán nép értékteremtő kultúráját és hagyományait.

– Annak érdekében, hogy minél szélesebb körben tudjam képviselni az ukrán nemzeti kisebbséget, elindultam a 2019-es önkormányzati választásokon és bekerültem a Fővárosi Ukrán Önkormányzatba – mondta. – Azt tapasztaltam, hogy ekkor még főleg egyesületi szinten szerveződtek a különböző rendezvények. Annak érdekében, hogy kiszélesítsük a tevékenységünket az idei választásokon a Nova Hvylja Egyesület külön indult. Programunk alappillére 2019 óta az ukrán nyelvű oktatás fejlesztése, amelynek első lépéseként tagjaink támogatásával 2023 szeptemberében indult el az Országos Önkormányzat fenntartásával az első kiegészítő iskola – a Leszja Ukrajinka Országos Ukrán Nemzetiségi Nyelvoktató Iskola Budapesten, amelynek már Nyíregyházán is van kirendeltsége. Itt elsősorban az ukrán nemzetiségű gyerekek tanulják, tökéletesítik anyanyelvi és az ukrán kultúrával kapcsolatos ismereteiket. Identitásmegőrző funkciót tölt be, de különben már menekült gyerekek is csatlakoztak, akik magyar nyelvű iskolába járnak. De fontos számunkra a magyarországi ukrán görögkatolikus egyház támogatása is. Az itt élőkben már régen felmerült az igény, hogy saját templomuk is épüljön. Valamint szívügyünknek érezzük az ukrán nyelvű könyvkiadást.

Az egyesület elnöke elmondta, hogy 2021-ben Grexa Liliána kezdeményezésére a Nova Hvylja útjára indította a Népek meséi című sorozatát, amelynek első részében Zalka Virág Csenge Ribizli a világ végén című népmese-válogatásának öt meséjét adták ki ukrán nyelven. A könyv első ukrán kiadását a magyar kormány is támogatta. A mesekönyv második kiadása összesen 4500 példányban jelent meg az Országos Széchényi Könyvtárral, a Móra Könyvkiadóval és a PKÜ-val együttműködésben. A nyolc mesét magába foglaló ukrán könyv elsősorban Magyarországra érkező menekült ukrán családokhoz jutott el, azóta pedig már több országba is juttattuk el az ukrán menekült gyerekeknek. Az ukrán nyelvű Ribizli a világ végén című népmese-válogatás az első ukrán nyelvű kiadáshoz képest bővített tartalommal és gazdag képanyaggal jelent meg.

Az egyesület szorosabbra fűzné a kapcsolatokat az ukrajnai szervezetekkel. Ennek egyik első lépése volt idén nyáron a Budapesten megszervezett NOVAdays I. magyar-ukrán ifjúsági konferencia és kerekasztal-beszélgetés. Az eseményen magyarországi ukrán ifjúsági szervezetek képviselői találkozhattak az ukrajnai ifjúsági szervezetek tagjaival, köztük a kárpátaljai magyar ifjúsági szervezetek vezetőivel. Az ukránokat 55 fiatal képviselte Ukrajna különböző régióiból.

– A cél, hogy kiszélesítsük, nemzetközi szintre emeljük a tevékenységünket, Magyarországon kívül is hallathassuk a hangunkat, tudjanak rólunk – hangsúlyozta Jevgenija. – Ennek keretében csatlakoztunk az Imádság Ukrajnáért elnevezésű ungvári eseményhez. A rendezvényre, amelyre tizenegyedik alkalommal tartottak hagyományosan Ukrajna függetlenségének napján, augusztus 24-én, hajnalban került sor. Mi a Dunáról egy hajóról online élő video hívással kapcsolódtunk be. De fontosnak tartjuk a Magyarországra érkezett ukrajnai menekültek integrációjának elősegítését is. Mindezt úgy, hogy elkerüljük az asszimilálódást, hogy az itt élő ukránok megőrizhessék identitásukat, gyakorolhassák anyanyelvüket, őrizhessék kultúrájukat. Ahogy az a nevünkben is benne van, elsősorban a fiataloknak és családoknak biztosítsunk programokat. Célunk az ukrán nemzeti értékek és hagyományok átadása a fiataloknak, illetve az ukrán nemzetiségi identitás erősítése.

Ez volt a célja a nyári balatoni táboruknak is, amely már negyedik alkalommal került megszervezésre. A gyerekek egyebek mellett tenisz edzéseken, kiscsoportos beszélgetéseken, táncoktatáson, szabadidős programokban is részt vehettek. Idén az ukrán kozákságra épült a tábor tematikája. Programjainkkal szeretnénk megszólítani azokat, akik több évtizede itt élnek és azokat is, akik a háború elől menekültek Magyarországra.

– Évi négy-öt nagyobb rendezvényünk van – tette hozzá. – A gyermektábor mellett a már korábban említett Koljada, Vysyvanka és a Husztka nap. Utóbbi egyfajta felkészülés a Karácsonyra. Húsvéthoz igazítva Pászka napot tartunk. Szeretnénk visszahozni az Ivana Kupala hagyománörző rendezvényt is. Szerencséseknek mondhatjuk magunkat, hiszen Magyarországon 1993 óta van egy támogató nemzetiségi törvény. A jogszabály lehetővé teszi, hogy szabadon gyakorolhassuk a kultúránkat, a nyelvünket. Emellett saját képviselete legyen a nemzeti kisebbségnek az önkormányzatokban. Ehhez természetesen költségvetési támogatásokat is kapunk, ami egész Európában egyedülállónak mondható. Itt minden feltétel adott, ahhoz, hogy az ukrán nemzeti kisebbség fejlődjön és erősödjön – emelte ki Jedlicska Jevgenija, hozzátéve, abból, hogy ukrán nemzetiségű, soha semmilyen hátránya nem volt.

Forrás:
KISZó/Fotók: https://www.facebook.com/novahvylja

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó