A minap a telemaraton adásában arra panaszkodott egy parlamenti képviselő, milyen nehéz beosztani az 51 ezer hrivnyás fizetését és a szolgálati utakra kapott 7 ezer hrivnyát. Arról nem is szólva, milyen alacsony a nép egykori szolgáinak nyugdíja. Felháborító, hogy nem indexálnak, úgy mint másoknak. Bezzeg, amikor még vállalkozóként dolgozott, tízszer ennyi jövedelme volt…
Felmerül a kérdés, ha olyan jól ment sora, miért indult a parlamentbe „Mindent a népért!” jelszóval havi ötvenezer hrivnyáért? Hogy jobbra fordítsa az életünket? Amint látjuk, képviselőtársaival egyetemben ez „sikerült”. Aztán arról beszélt, hogy bezzeg külföldön a bársonyszék tulajdonosai szolgálati lakást, különféle kompenzációkat, autót stb. kapnak. Ha a bulvársajtóból nem értesülnénk róla, hogy milyen kiváltságokkal rendelkeznek a honatyák, talán még hinnénk is neki, meg is sajnálnánk.
Az utóbbi időben nem egy parlamenti honatya került korrupciós botrányba, volt, akiről kiderült, hogy dollár és eurókötegeket rejtegetett otthonában. Ennek ellenére továbbra is ott székel a parlamentben, mintha mi sem történt volna és gyártja a lakosságot egyre mélyebb szegénységbe taszító törvényeket, világít rá a képviselők inkorrektségét taglalva Szerhij Jahodzinszkij professzor, az Európai Egyetem rektorhelyettese, az Ukrán Szociológusok Egyesületének tagja, aki a háború kezdete óta nyílt retorikájával vívja ki az olvasók tiszteletét. Olyan gondolatokat vállal fel, amelyek sokak fejében felvetődnek, de félnek kimondani. Felteszi a kérdést, hogyan lehetséges, hogy a korrupcióval gyanúsított politikusok elkerülhetik a felelősségre vonást, ugyanúgy szavazhatnak, jogszabályokat gyárthatnak, fizetést kaphatnak, míg egy biciklitolvaj csuklójára, pláne most, a hadi állapot idején, azonnal bilincs kerül. Szürreális, hogy ilyen emberek irányíthatnak egy országot, veti fel. Olyanok, akiknek sem morális, sokszor még intellektuális tulajdonságaik sincsenek meg ahhoz, hogy joguk legyen emberek millióinak életét érintő kérdésekben dönteni. De „szegényeknek” valahogy sikerült bejutniuk a parlamentbe. Sőt, hogy javítsanak „sanyarú” anyagi helyzetükön – és ez egy újabb arcul csapás a lakosság számára! –, a jövő évi költségvetésben béremelést irányoztak elő maguk és egyéb állami szervek munkatársai számára, emeli ki. A Legfelső Tanács apparátusnál 26, az Elnöki Hivatalra 11,2, a Miniszteri Kabinetre 19,7, a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatalban 28,2, az ügyészségben 25,8, a Specializált Korrupcióellenes Ügyészségben 71,2, az Ukrán Gazdasági Biztonsági Hivatalnál 75 százalékkal nőnek jövőre a bérek.
A jövő évi ukrán költségvetés tervezésekor eközben úgy alakították a számokat, hogy nem emelik sem a minimálbért, sem a szociális kifizetéseket, sem a nyugdíjakat. Ez az igazi pofon!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.