Mint arról korábban hírt közöltünk, négy és fél év után ma ismét Magyarországra látogatott az ukrán külügyminiszter. Andrij Szibiha Szijjártó Péterrel tárgyalt a kétoldalú kapcsolatokról, a kisebbségi jogokról. Az egy órás beszélgetés után a tárgyalások bővített formában, a delegációk részvételével folytatódtak.
Nem könnyű külügyminiszternek lenni általában sem, azt viszont elképzelni sem tudom, milyen nehéz lehet háborúban álló ország külügyminiszterének lenni – hangoztatta Szijjártó Péter gratulálva Andrij Szibiha külügyminiszteri kinevezéséhez és sok erőt, kitartást kívánt neki a megbeszéléseket követő közös sajtótájékoztatón.
Megerősítette: Magyarország békepárti álláspontot képvisel az orosz-ukrán háborúban. Elmondta, Magyarország a lassan ezer napja dúló háborúban a békéhez vezető legrövidebb utat keresi, és azt a megoldást támogatja és keresi, amely minél előbb véget tudna vetni emberek, családok milliói szenvedésének. Megerősítette azt is, hogy Magyarország minden olyan nemzetközi kezdeményezést támogat, amely a béke elérésének minél gyorsabb lehetőségét hozza magával, és támogat minden olyan kezdeményezést, amely azzal a reménnyel kecsegtet, hogy ezt a háborút tárgyalásokkal, diplomáciai úton minél előbb le lehessen zárni.
–Megerősítettem azt is, hogy Magyarország addig folytatja történetének legnagyobb volumenű humanitárius akcióját, amíg arra szükség van, a nehéz helyzetben lévő ukrán emberek és családok megsegítésének érdekében. Meghaladta az 1,4 milliót a Magyarországra a háború elől menekülve Ukrajnából érkező emberek száma, 14 855 ukrajnai gyereknek biztosították a táborozás lehetőségét – mondta Szijjártó Péter, aki azt is hangsúlyozta: „készen állunk arra, hogy részt vegyünk Ukrajna újjáépítésében, és ez nemcsak kommunikációs panel.”
Megemlítette, Magyarország készen áll az új határátkelőhelyek nyitására, Beregsuránynál fejleszti a kapacitásokat, és készen áll egy új Tisza-híd megnyitására. Kérte, ahogyan Magyarország biztosítja az Ukrajnába irányuló energiakapacitás szállítását, szeretné, ha a jövőben Ukrajna is eltekintene az olyan egyoldalú, hirtelen lépésektől, mint az elmúlt időszakban, ami Magyarország energiaellátását különös kihívások elé állították.
De a két ország kapcsolatának a kölcsönös jószándékra, tiszteletre, jóindulatra kell alapulnia.
„Tisztelettel, de elvárjuk Ukrajnától azt, hogy a magyar nemzeti közösség jogait állítsa helyre, az anyanyelvhez való hozzáférés tekintetében az oktatás, a kultúra, a közigazgatás területén”
– jelentette ki Szijjártó Péter. –Erre vonatkozólag egy 11 pontos megoldási javaslatot terjesztettünk Ukrajna kormánya elé. Ezen 11 pontos javaslatcsomag megvitatására munkacsoportok jöttek létre, amely munkacsoportok működésének újra felgyorsításában állapodtunk meg miniszter úrral” – tette hozzá.
Joggal reménykedik abban, mondta Szijjártó, hogy a szándék a szomszédsági kapcsolatok fejlesztésére közös, és idővel “jó szomszédi kapcsolatokká alakul. Magyarország ebben érdekelt, és a magyar kormány részéről mindent meg is teszünk ennek érdekében” – mondta végül Szijjártó Péter, hozzátéve:
„Örömmel nyugtáztuk a miniszter úrral, hogy – mint a kormányközi együttműködési vegyes bizottság két társelnöke – a szándék mindkét oldalról száz százalékosan megvan”.
– Nagyon őszinte beszélgetést folytattunk négyszemközt, nehéz kérdéseket is megvitattunk, mondta az ukrán külügyminiszter, aki kitért arra, hogy amikor Zelenszkij elnök meghívta Orbán Viktor miniszterelnököt Kijevbe, akkor a magyar miniszterelnök először oda utazott.
Hálás, amiért Magyarország elismeri Ukrajna területi integritását az agresszorral szemben. Megköszönte a magyar humanitárius segítségét és mint mondta, „mély, pozitív benyomást tett rá a budapesti magyar-ukrán két tannyelvű iskola, mert így az ukrán gyerekek meg tudják őrizni az identitásukat.
Szibiha azt hangsúlyozta, hogy Ukrajna kötelezettséget vállalt magára a magyar kisebbség jogainak biztosításában, az egyeztetések dinamikáját növelni kell, készek megbeszélést folytatni minden érzékeny kérdésről.
“A magyarok Ukrajna részét képezik, fegyverrel a kézben védik Ukrajnát, a magyar kisebbség a mi Erős Pistánk” – fogalmazott.
Ukrajna számára az EU-integráció az egyik prioritást élvező kérdés, remélik, hogy az uniós magyar elnökség ezt továbbra is támogatni fogja – fejezte ki végül reményét Szibiha.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.