194 elsős kezdi meg tanulmányait az Egán Ede Szakképzési Centrum intézményeiben
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Egán Ede Szakképzési Centrum Beregszászi, Nagydobronyi, Tiszapéterfalvai és Viski képzési központjainak közös tanévnyitó ünnepségét Beregszászban, az Ortutay Elemér Görögkatolikus Szakkollégium dísztermében tartották.
Hegedűs Csilla
Az ünneplőket Marosi István, az Ortutay Elemér Görögkatolikus Szakkollégium vezetője köszöntötte, örömmel konstatálta, hogy ezt a helyszínt választották a közös tanévnyitó lebonyolítására. Az áldozópap az önértékelés és az önbecsülés fontosságát emelte ki, mert ezáltal tudjuk kifejezni azt, hogy mindenkinek helye van a világban, senki nélkül nem tudna működni a világ: minden egyes emberre, minden egyes szakemberre szükség van.
Az ökumenikus istentisztelet keretében a szót Szemere Judit református lelkipásztor vette át, aki arra biztatott mindenkit, hogy az ünnep alkalmával tegyük félre a konfliktusokat, a félelmeket és aggodalmakat, hogy szép és rendezett ünnepünk legyen.
– De az Isten azt szeretné, hogy ne csak az ünnepre tegyük félre ezeket a dolgokat, hanem az ő jelenlétében mindazok a félelmek és aggodalmak, kérdések és konfliktusok tudjanak feloldódni, hogy a mi közösségünk ebben a zilált világban rendezett legyen – fogalmazott a lelkipásztor.
Bán Zsolt Jónás római katolikus plébános azt kérte a diákoktól, hogy tanáraikat csodálva figyeljék az órákon, és soha nem versengjenek, hogy ki a nagyobb.
– Jézus a jó pedagógus, akinek a kérdésekre van válasza. Azt kívánom a diákoknak, hogy legyen bátorságuk kérdezni, legyen alázatuk a tanuláshoz, és hallgassanak olyan előadásokat, ahol a végén azt mondják: ember így még nem beszélt – hangsúlyozta a plébános.
– Immár hatodik alkalommal ünnepeljük a Rákóczi-főiskola Egán Ede Szakképzési Centrumának tanévnyitóját, amely a magyar kormány támogatásával jött létre magyarországi és kárpátaljai oktatási intézmények összefogásával és szoros együttműködésével. Olyan céllal, hogy minél több kárpátaljai fiatalt segítsen abban, hogy korszerű, európai színvonalú szakmai ismereteket szerezhessenek gépjármű-mechanikai technikus, pék, szakács, cukrász, fodrász, hegesztő, villanyszerelő, kozmetikus stb. szakmában – kezdte ünnepi köszöntőjét Csirpák Zoltán, az Egán Ede Szakképzési Centrum igazgatója. Hozzátette, a 2024-205-ös tanév diáklétszáma 331, ebből 194 elsős kezdi meg tanulmányait a magyarországi szakiskolákban. Arra kért mindenkit, hogy a jelenkor nehézségei ellenére legyünk pozitív emberek, soha ne adjuk fel a célkitűzéseinket.
A rendezvényen részt vett Pánczél Károly, a Magyar Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke, aki csodának nevezte a tanévnyitó ünnepséget.
– Csoda, ami ma itt történik, hogy a háború harmadik esztendejében Kárpátalján egy nemzeti őshonos kisebbség iskolákat, oktatási rendszert tart fent, ahol beiratkozó gyerekek vannak. És ez nem egyszerűen egy új tanévnek a kezdete, hanem kitartás, összefogás, a megmaradás ünnepe, ami reményt, hitet és elkötelezettséget ad – hangsúlyozta a politikus. – Az idei év különleges jelentőséggel bír, hiszen a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága az Együttműködő nemzet évét hirdette meg. Az Egán Ede Szakképzési Központ és az anyaországi szakképzési centrumok közötti együttműködés példát mutat arra, hogy a nemzet újraegyesítése és a határokon átívelő együttműködés nem csupán retorikai elem a magyar kormány politikájában, hanem valódi, kézzel fogható eredményeket hoz. Ez a kooperáció megmutatja, hogy a szavakból tettek lesznek, és ezek a tettek hozzájárulnak nemzetünk megerősítéséhez – tette hozzá Pánczél Károly.
A diákokhoz szólva kifejtette: „Ti vagytok a jövő mesterei, akiknek keze munkája hozzájárul majd a békéhez és a közösségeink újjáépítéséhez. Az itt megszerzett tudás nemcsak a ti személyes boldogulásotokat szolgálja, hanem közösségünk fennmaradását és erősödését”.
Mint az fentebb kiderült, az Egán Ede Szakképzési Centrum diákjai magyarországi helyszíneken is tanulnak. Rostás János, a Mátészalkai Szakképzési Centrum kancellárja kiemelte, öröm számukra, hogy az elmúlt években több mint 300 tanuló jövőjét és életét tudták jó irányban befolyásolni.
– Most, hogy Beregszászban ünneplünk, ezzel is jelezzük, hogy tovább folytatjuk a közös munkát, amelynek egyik célja az, hogy piacképes szakmához juttassuk a fiatalokat. Öröm látni, hogy a nehéz körülmények ellenére is stabil a beiskolázási mutató az Egán Ede Szakképzési Centrummal közös képzéseinken. És ez fontos visszaigazolása annak a ténynek, miszerint az összefogás és együttműködés, ha jól tesszük a dolgunkat, felülmúlhatja a legszebb álmokat is – hangsúlyozta az igazgató.
Papp Zoltán, a Sátoraljaújhelyi Georgikon Görögkatolikus Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója, aki egyúttal papként is szolgál, hangsúlyozta, az Isten áldása nemcsak úgy, a semmiből érkezik a semmibe, hanem beteljesíti, tökéletessé teszi az általunk elkezdett jót.
– Az évekkel ezelőtt, két helyszínen történő szakképzés olyan jó ötletnek bizonyult, hogy a megkezdett jó mellé egyrészt odaállt Magyarország kormánya, s ami még ennél is nagyobb segítség volt, hogy a Jó Isten áldása is ott volt és ott van a fáradozó munkásokkal. Néhány esztendő alatt több száz kárpátaljai diák kapott már szakmát, és ma is sokan kezdik meg a tanulmányaikat ebben a rendszerben – fogalmazott az igazgató, hozzátéve, számára is nagy öröm, hogy az általa képviselt intézmény is részese lehet a sikeres, Istentől megáldott kezdeményezésnek.
– A magam és azon több száz kárpátaljai magyar fiatal, és kolléga nevében szeretném megköszönni a partnerintézményeink humanitárius akcióját, akik nemcsak képzési helyet, de otthont is biztosítanak azoknak, akik tanulmányaikat Mátészalkán, Nyírbátorban, Sátoraljaújhelyen folytatják – hangsúlyozta Csernicskó István, a Rákóczi-főiskola rektora. A diákokat arra biztatta, hogy tanuljanak, sajátítsák el az általuk választott szakma minden csínját-bínját, de soha nem feledjék el azt, hogy nemcsak jó szakembereknek, hanem rendes embereknek is kell lenniük.
Az elsőéves diákok fogadalomtétele után az intézmények vezetői kézfogással köszöntötték őket. Végül Orosz Ildikó osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. A Rákóczi-főiskola elnöke egy igével köszöntötte a résztvevőket: „Egymás terhét hordozzátok”.
– Ez az ige nagyon illik a mai napunkhoz. Tudjuk, hogy az élet ritkán alakul úgy, ahogy azt tervezzük. Mi mindig azt szeretnénk, ha a mi kezünkben lenne az irányítás, de ha valami nem sikerül, akkor panaszkodunk, ahelyett, hogy keresnénk a megoldást. Sokszor hozunk döntéseket, de az a kérdés, hogy milyen döntéseket hozunk. A diákok előtt is áll most egy kérdés, hogy menni, vagy maradni. Erre utal az ige második része: „Mindenki a saját tetteit tegye mérlegre, dicsekvését pedig tartsa meg magának, ne tárja mások elé. Hiszen mindenkinek a maga terhét kell hordoznia.” De soha nem tesz ránk nagyobb keresztet az Úristen, mint amit el bírunk hordani. Ha viszont nagyobb baj ér minket, akkor ad mellénk segítséget. Merjünk tehát segítséget kérni, és biztos lesz, aki kezet nyújt. Ennek a gondolatnak szép példája a mai alkalom, mert mindez a magyar közösség összefogásának az eredménye – hangsúlyozta Orosz Ildikó.
Az ünnepségen Ferku Szilveszter előadásában elhangzott Dobó esküje (Nézz ránk Európa!), az Egri csillagok musical betétdala. Csákány Marianna, a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola tanára az Ungnak és Tiszának című dalt adta elő. Ugyancsak a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola tanulói Sipos Nikoletta és Halász Bertalan felkészítésével Brahms Magyar táncát játszották el harmonikán.
Az ünnepség a történelmi egyházak képviselőinek áldásával és a Szózat eléneklésével ért véget.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.