Minimális szociális segély nyugdíj helyett – Kik kaphatják?

2024-ben számos ukrán állampolgár nyugdíj helyett minimális szociális segélyt kap. Ez a helyzet azért alakult ki, mert a 60, 63 és 65 éves kor elérésekor megnőtt a követelmény a munkával töltött évek számával kapcsolatban.

2024-ben szigorodtak a szolgálati időre vonatkozó követelmények. A nyugdíjtörvény értelmében 2024-ben 60, 63 és 65 éves korban akkor lehet nyugdíjba menni, ha valaki 31, 21, illetve 15 év biztosított munkaviszonnyal rendelkezik.

A jelenlegi reform évente emeli a munkával töltött évekre vonatkozó követelményeket. Ez 2028-ig fog tartani, amikor is legalább 35 év szolgálati idő lesz a követelmény a 60 éves korban történő nyugdíjba vonuláshoz.

Minimális juttatás nyugdíj helyett

A kormány ugyanakkor gondoskodott azokról az állampolgárokról, akik nem rendelkeznek elegendő munkatapasztalattal. Ilyen esetekben az ukránok minimális szociális segélyt kaphatnak. Idén a kifizetés összege a munkaképességüket elvesztett személyek létminimumának (2036 hrivnya) és az elmúlt hat hónap egy főre jutó havi átlagos családi jövedelmének különbözete.

A támogatás maximális összege nem haladhatja meg a munkaképes személyek létminimumának 100%-át. Ez a folyó évre 3028 hrivnyát jelent.

Az ilyen támogatás iránti kérelmet félévente kell benyújtani az Ukrán Nyugdíjalaphoz egy dokumentumcsomaggal együtt, de a kifizetések automatikusan meghosszabbodnak a hadiállapot idején.

A szociális támogatás igényléséhez a következő iratokra van szükség:

jövedelem- és vagyonnyilatkozat (a család minden egyes tagjának jövedelemigazolása) a szociális segély iránti kérelem benyújtásának hónapját megelőző hat hónapra vagy két negyedévre vonatkozóan;
a cselekvőképtelenné nyilvánító bírósági határozat másolata (cselekvőképtelen személyek esetében);
a gondnok kirendeléséről szóló határozat másolata (olyan cselekvőképtelen személyek esetében, akiknek gondnokot rendeltek);
a gondnoki feladatokat ellátó intézmény képviselőjének hatáskörét megerősítő dokumentum másolata (olyan cselekvőképtelen személyek esetében, akiknek nem rendeltek gondnokot);
a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személy nyilvántartásba vételéről szóló igazolás másolata, menekültigazolás/ kiegészítő védelmet igénylő személy személyazonosító okmánya, állandó tartózkodási engedély/ ideiglenes tartózkodási engedély (ha szükséges);
a lakcímbejelentés másolata.

Nem lesz szükség papíralapú okmányokra a szociális segélyek igényléséhez

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó